Vitálne huby

Vitalne huby

Označované sú viacerými názvami, ako napríklad medicinálne huby, no najčastejšie sa stretnete s týmto pomenovaním. Ako už z názvu vyplýva sú to, huby, ktoré majú silu podporovať vitalitu človeka no okrem toho ukrývajú v sebe omnoho viac potenciálu.

Malé zázraky prírody, prírodné skvosty. V tradičnej čínskej medicíne a ľudovom liečiteľstve sú využívané po tisíce rokov. Tieto huby sú organizmy, ktoré nepatria ani do rastlinnej (FLÓRA) a ani do živočíšnej ríše (FAUNA), ale tvoria samostatnú ríšu FUNGI. Sú to obrovské zdroje energie, nabité polysacharidmi, triterpénmi, sterolmi, vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami, aminokyselinami a ďalšími látkami, ktoré sú pre organizmus veľmi dôležité.

Vitálne huby

Adaptogénne účinky = zvýšená odolnosť na stres.

Vitálne huby majú výrazné adaptogénne účinky. Adaptogény zvyšujú odolnosť na stres a posilňujú imunitu v stresových situáciách. Okrem posilnenia imunity dokážu vitálne huby imunitu aj tlmiť pri prehnaných reakciách ako je napríklad alergia. Prirovnali by som to k termostatu. Drží reakcie vášho tela na primeranej úrovni. Rovnaký princíp ako fungovanie termostatu, kedy sa pri vyššej teplote kúrenia vypína alebo zníži výkon. Pokiaľ trpíte napr. nedostatkom alebo výkyvmi energie, zápalmi, únavou či stresom, vitálne huby sú tu presne pre vás.

Adaptogény a Vitálne huby

Medzi takéto huby patrí aj REISHI, ČAGA Sibírska, CORDYCEPS, CORIOLUS, HERICIUM a MAITAKE o ktorých si dnes povieme niečo viac.

REISHI

Huby majú dlhú históriu terapeutického používania v rôznych kultúrach celého sveta. Medzi najvýznamnejšie huby bez pochyby patrí Lesklokôrovka hnedočervená, latinsky Ganoderma lucidum alebo japonsky REISHI.  

Reishi, sa používa už viac ako 4 000 rokov a je označovaná ako „zázračná huba“ alebo „rastlina s duchovnou silou“, ktorá symbolizuje dobré zdravie, bohatstvo, dlhovekosť a dokonca nesmrteľnosť.

Je to silný adaptogén, čo znamená, že normalizuje všetky telesné funkcie. Reishi posilňuje imunitný systém v boji proti chorobám a pomáha telu zbaviť sa nežiaducich látok.

Zdravotné prínosy Reishi

O zdravotných benefitoch Reishi sa dozviete viac v našom článku tu.

Organické germánium

Reishi obsahuje  4 až 6 krát viac germánia ako má ženšen. Germánium môže zvýšiť rýchlosť vstrebávania kyslíka v krvi až 1,5 krát.  

Ak máte pocit, že vo vašom tele je nerovnováha, že sa necítite „vo svojej koži“, možno je čas siahnuť práve po REISHI.   Zlepšuje kvalitu spánku a často sa využíva aj pri meditáciách.

ČAGA SIBÍRSKA

Inonotus Obliquus slovensky Ryšavec šikmý, patrí medzi cudzopasné huby, ktoré sa rozrastajú po kmeňoch stromov, hlavne brezy. Táto huba má silné antioxidačné pôsobenie, vďaka čomu eliminuje voľné radikály a zápalové procesy. Bojuje proti oxidačnému stresu, ktorý býva spojený nie len so starnutím pokožky, ale takisto s celou radou ochorení. V Rusku sa táto huba používa už stovky rokov. V tradičnej čínskej medicíne sa Čaga používa v prípade žalúdočných problémov, ako sú zápaly žalúdka alebo žalúdočné vredy. Čaga je rovnako, ako ostatné huby, bohatá na beta-glukány, ktoré stimulujú produkciu lymfocytov a tie napomáhajú regulovať reakciu imunitného systému na infekcie. Ide o najsilnejší antioxidat, spomedzi všetkých známych potravín.

Zdravotné prínosy Čagy 

O zdravotných benefitoch Čagy sa dozviete viac v našom článku tu.

CORDYCEPS

Cordyceps slovensky Húsenica čínska. Tento mikrobiálny organizmus patrí medzi parazitické druhy húb a prevažne sa nachádza vo vysokohorských oblastiach Číny a Tibetu. Vyznačuje sa zložitým životným cyklom, kde infikuje a postupne prerastá telá hostiteľov (hmyzu). Cordyceps manifestuje viacero farmakologicky relevantných charakteristík. Patrí medzi ne schopnosť zmierniť fyzickú únavu a posilniť energetické zásoby organizmu. Okrem toho sa pozoruje vplyv na imunitný systém, súčasne so schopnosťou redukovať stresové reakcie. Vedľajším efektom je regulácia krvného tlaku a antizápalový účinok, ktorý pramení z obsahu bioaktívnych látok.

Zdravotné prínosy Cordycepsu

O zdravotných benefitoch Cordycepsu sa dozviete viac v našom článku tu.

CORIOLUS


Coriolus slovensky Trúdnikovec pestrý je rozšírený po celý rok a môžeme ho nájsť predovšetkým na živých aj odumretých kmeňoch a pňoch listnáčov v miernom podnebnom pásme Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Charakterizujú ho plodnice so zárezmi a trsy, ktoré sú usporiadané ako strechy. Jeho farebná variabilita je výrazná – môže mať hnedé, krémové, biele, červené, oranžové, modré a dokonca aj čierne prejavy. Podobne ako iné vitálne druhy húb, Coriolus sa radí medzi adaptogény s významnými zdravotnými benefitmi. Často je využívaný v medicíne pre jeho účinnosť. V terapeutických prístupoch sa využíva ako komplement k chirurgickým zákrokom, chemoterapii a rádioterapii v boji proti rakovinovým ochoreniam. Jeho obsah probiotík navyše podporuje zdravú mikroflóru čreva a správne fungovanie imunitného systému.

Zdravotné prínosy Coriolusu

O zdravotných benefitoch Coriolusu sa dozviete viac v našom článku tu.

HERICIUM

Lion's Mane, známy aj ako Korálovec ježovitý, sa prezentuje viacerými synonymami. Charakterizuje ho bohatý obsah antioxidantov, čo mu poskytuje výnimočnú povahu. Jeho zásadným významom je podpora produkcie nervového rastového faktoru (NFG) a myelínu, čo má zásadný dosah na správnu funkciu mozgu a celkové zdravie neurónov. Táto kľúčová rovnováha je zodpovedná za zabránenie vývoja neurologických porúch ako Alzheimerova choroba či skleróza multiplex. Okrem toho, Lion's Mane preukázateľne zdokonaľuje kognitívne schopnosti, podporuje koncentráciu a redukuje podráždenosť.

Zdravotné prínosy Hericia

O zdravotných benefitoch Hericia sa dozviete viac v našom článku tu.

MAITAKE


Maitake, známy aj ako Trsovnica lupeňovitá, je tradičná huba, pôvodom z Japonska, a dnes je rozšírená aj v Číne a Spojených Štátoch.Táto huba je klasifikovaná ako adaptogén, čo znamená, že obsahuje silné komponenty, schopné prirodzene regenerovať a harmonizovať organizmus, s cieľom podporiť celkové zdravie.

Vyniká svojím významným obsahom antioxidantov a pomáha ochrániť oslabený imunitný systém. Zásobuje organizmus bohatými vitamínmi skupiny B a C, pričom obsahuje významné množstvá minerálov, ako je draslík a meď. V rámci tradičnej čínskej medicíny sa Maitake dlhé tisícročia vníma ako podpora pre očistenie organizmu a túto hubu sa v tomto kontexte využíva už dlhý čas.

Zdravotné prínosy Maitake

O zdravotných benefitoch Maitake sa dozviete viac v našom článku tu.

V tomto článku nájdete základné informácie o Vitálných hubách ak sa chcete dozvedieť o vitálnych hubách viac všetko dôležité čo potrebujete vedieť nájdete v našej knihe Tajný Svet Vitánych Húb. Stiahnite si ju ZDARMA kliknutím TU.

Odporúčame prečítať si aj článok: Chudnutie s Vitálnymi alebo Medicinálnymi Hubami