Cordyceps - Všetko čo treba vedieť

E-book ZDARMA


V tomto článku nájdete základné informácie o hube Cordyceps, ak sa chcete dozvedieť o Cordycepse a ostatných vitálnych hubách viac všetko dôležité čo potrebujete vedieť nájdete v našej novej knihe Tajný Svet Vitánych Húb. Stiahnite si ju ZDARMA kliknutím TU.

V prípade ak si vystačíte so základnými informáciami prajem Vám príjemné čítanie tohto článku.

ebook

Čo je to Cordyceps?

Huba Cordyceps, latinsky Ophiocordyceps sinensis, Cordyceps sinensis, slovensky Húsenica čínska, rastie v horských pásmach Číny a Tibetu. Kvôli jej zvláštnemu tvaru si ľudia dlho mysleli, že je to nejaký druh červa. V skutočnosti sa jedná o parazitickú hubu čo znamená, že na to, aby prežila a mohla sa rozmnožovať potrebuje žiť v tele hostiteľa. Spóry Cordycepsu infikujú rôzne druhy hmyzu či iných článkonožcov a živia sa ich tkanivom.

Zaujímavé je, že napadnutý hmyz stráca kontrolu nad svojim telom aj mysľou. Huba Cordyceps ho úplne ovládne a spraví z neho akéhosi zombie, bez možnosti rozhodovať o čomkoľvek.

Nebojte na ľudí tento efekt nemá, ale nepredbiehajme, o tom ako Cordyceps rastie si povieme nižšie.

Cordyceps čo to je

Cordyceps a história

Cordyceps bol oficiálne zaznamenaný ako rastlinné liečivo v Číne v roku 1964, ale jeho história môže siahať až 1500 rokov dozadu!

Je ťažké presne určiť, kedy sa Cordyceps začal používať.

Záznamy naznačujú, že sa používal v Číne už v roku 620 a objavil sa v Essentials of Materia Medica v roku 1694.

V roku 1757 bol prvý vedecký opis zahrnutý do New Complication of Materia Medica.

V západnom svete je písomná zmienka až z roku 1726. Vtedy sa konala Mykologická konferencia v Paríži. Tu bola predstavená huba ako taká, nie jej účinky.

Zaujímavosťou tiež je, že Cordyceps sa objavuje v čínskej farmakológii medzi liečivými rastlinami, a to od roku 1964, je teda uznaný nielen tradičnou čínskou medicínou, ale aj tou „klasickou“ západnou.

História Cordycepsu

Zaujalo nás…

Prví ľudia, ktorí objavili mnohé výhody Cordycepsu, spočiatku pozorovali zvieratá, ktoré jedli divokú hubu. Sledovali, aký má na nich vplyv.

Farmári a pastieri začali používať hubu vo forme prášku na výrobu nápojov a čajov. Tiež využili silu Cordycepsu na zvýšenie produkcie mlieka a zlepšenie reprodukčnej schopnosti hospodárskych zvierat.

Neskôr ľudia začali sušiť Cordyceps na slnku, aby si zachoval svoje výhody.

Huba Cordyceps - Bioaktívne zloženie

Niekoľko aktívnych zlúčenín spolupracuje na ovplyvňovaní mnohých systémov a procesov v celom tele.

Patria sem napríklad:

 • Polysacharidy (vrátane beta-D-glukánov)
 • Nukleozidové analógy
 • Lipidy
 • Aminokyseliny
 • Antioxidanty
 • Kyselina kordycepová alebo d-manitol
Z hľadiska výživy je Cordyceps zdrojom celého radu vitamínov a minerálov, ktoré sú pomerne bežné medzi funkčnými aj kulinárskymi hubami.

Bioaktívne zloženie Cordycepsu

Polysacharidy

Množstvo polysacharidov vrátane beta-D-glukánov sa nachádzajú vo vnútri a mimo buniek Cordycepsu a tvoria 3 % až 8 % hmotnosti huby.

Tieto komplexné sacharidové reťazce sú vlastne reťazce - menšie molekuly sacharidov. V Cordycepse sú to monosacharidy manóza, glukóza a galaktóza.

Z týchto látok boli extrahované mnohé polysacharidy z huby a testované na ich špecifické účinky. [1]

Nukelozidové analógy

Sú jedinečnou zložkou Cordycepsu.

Nukleotidové analógy sú nukleotidy, ktoré obsahujú analóg nukleovej kyseliny, cukor a fosfátovú skupinu s jedným až tromi fosfátmi.

Prečo je to dôležité?

Nukleozidy sa nachádzajú v DNA a RNA. Analógy v Cordycepse môžu ovplyvniť procesy zahŕňajúce replikáciu DNA. [2]

Lipidy

Tuky vrátane nenasýtené mastné kyseliny a steroly. [3]

Aminokyseliny

Stavba proteínov, vrátane reťazcov v tvare kruhu, známych ako cyklické peptidy, a dvojíc aminokyselinín nazývané polyamíny. [4]

Antioxidanty

Ako karotenoidy a superoxiddismutáza (SOD) [5]

Kyselina kordycepová (Kordycepín)

Kordycepín je kategória zlúčenín, ktorá vykazuje významný terapeutický potenciál a má mnoho vnútrobunkových cieľov vrátane nukleových kyselín, apoptózy a bunkového cyklu. [6]

Aké druhy Cordycepsu poznáme?

Po celom svete existuje viac ako 700 druhov Cordycepsu. Dva hlavné druhy z nich boli identifikované ako vhodné na ľudskú spotrebu.

Sú nimi Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris.

Existuje aj účinná verzia mycélia Cordycepsu pestovaného vo veľkých nádobách s tekutinou, známa ako CS-4, o ktorej tiež povieme niečo viac.

Cordyceps sinesis

Najznámejším druhom Cordycepsu je bezpochyby Cordyceps sinensis. Keď sa hovorí o “Cordycepse”, má sa na mysli práve tento druh. Bežne sa označuje ako húsenicová huba, a to kvôli jej zvyku používať hmyzieho hostiteľa pred tým, ako z jej hlavy vyrastie plodnica.

Plodnice huby Cordyceps sinensis, ktorá pochádza z Himalájí a Tibetskej náhornej plošiny v Ázii, sa nedajú komerčne pestovať, čo spôsobilo, že dopyt po tomto vzácnom druhu prudko stúpol.

Za necelé dve desaťročia sa ceny vyšplhali z približne 5 USD za gram na neuveriteľných 72 USD za gram!

Keďže nájsť túto hubu je čoraz náročnejšie, viedlo to ku konfliktom medzi zberateľmi a to ešte viac zvýšilo jej cenu.

Ak náhodou narazíte na výživový doplnok, ktorý tvrdí, že je vyrobený z Cordyceps sinensis, pravdepodobne nie je pravý.

Extrémny dopyt po doplnkovom Cordycepse znemožnil jeho zber vo voľnej prírode – používanie tejto huby je tak ekologicky a ekonomicky neudržateľné!

Cordyceps CS-4

Mycélium Cordyceps sinensis sa dá kultivovať, čo poskytuje rovnaké výhody ako zber plodníc vo voľnej prírode – bez prehnaných nákladov a ekologického vplyvu.

Štúdie dokázali, že Cs-4 (názov pridelený tejto konkrétnej hube) obsahuje presne tie isté zložky ako jej voľne žijúci náprotivok.

Existuje niekoľko rôznych prístupov kultivácie mycélia Cordycepsu, každý z nich však prináša odlišné výsledky.

Cordyceps CS-4 pestovaný ako tekutá kultúra

Najlepší spôsob výroby Cs-4 (skutočne jediný správny spôsob) je pestovanie mycélia v tekutej kultúre bohatej na živiny.

Predstavte si obrovské fermentačné nádrže naplnené tekutinou, v ktorej sa vznášajú vlákna mycélia a rýchlo sa množia. Keď tieto vlákna mycélia dosiahnu maximálnu expanziu, vyberú sa z roztoku, vysušia a rozdrvia na čistý prášok, ktorý pozostáva výlučne zo 100% mycélia.

Takáto výroba Cs-4 zaručí, že konečný produkt bude mať molekulárnu štruktúru podobnú prirodzene zbieraným voľne rastúcim plodniciam.

Týmto spôsobom sa vyrába aj náš extrakt Cordyceps CS-4.

Cordyceps CS-4 pestovaný na obilí

Lacnejším, ale menej účinným spôsobom výroby Cs-4 je pestovanie mycélia na obilí.

Po úspešnom prerastení zrna mycéliom sa zrno rozbije a vysuší bez predchádzajúceho odstránenia mycélia. Týmto postupom sa získava produkt zložený predovšetkým zo škrobu namiesto čistého mycélia, hoci v jeho nižších koncentráciách sa stále nachádza mnoho prospešných látok.

Pokiaľ ide o výživové doplnky, výrobcovia zvyčajne neuvádzajú skutočné množstvo prospešných látok použitých v ich produktoch. Najlepší spôsob, ako túto informáciu zistiť, je vyhľadať na etikete doplnku označenie ako “mycélium hnedej ryže” alebo niečo podobné.

Cordyceps militaris

Cordyceps militaris má prakticky totožný profil zlúčenín ako Cordyceps sinensis.

Vďaka nedávnemu vývoju kultivačných technológií je teraz pestovanie pravého Cordyceps militaris nákladovo efektívne a spoľahlivé – bez potreby “obetovania” hmyzu!

Preto si môžete užívať všetky výhody Cordyceps sinensis bez prehnaných nákladov ani ekologických dopadov, ktoré prináša zber tohto vzácneho zdroja.

Produkcia pravej plodnice pomáha pri rozlišovaní Cordyceps militaris, ktorý je ľahko rozpoznateľný.

Bohužiaľ v celej Európe je Cordyceps militaris aktuálne na zozname ako “Novel food” a tým pádom ho nieje možné dovážať ani predávať. Preto zostávame pri alternatíve Cordyceps CS-4 pestovaný v tekutom roztoku.

Ako si vybrať ten správny produkt a na čo si dať pozor

Cordyceps ako aj iné vitálne huby sa na trhu nachádza v najrôznejších formách.

Trh je zaplavený rôznymi produktmi od množstva predajcov a ako spotrebiteľovi je niekedy ťažko vybrať, ktorý z nich je pre vás najlepší.

Často sa ľudia rozhodujú na základe ceny alebo lojality voči konkrétnej spoločnosti či jednotlivcovi, ktorý výrobok predáva a propaguje.

S hubami to však nie je také jednoduché, ako s inými doplnkami výživy a pri výbere správneho produktu treba byť obzvlášť opatrný.

Aby sme vám pomohli v tomto rozhodovacom procese, preskúmajme 3 kritické body, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred akýmkoľvek nákupom.

Ako si vybrať správy produkt

#1 Hubový prášok vs. Extrakt

Termínom hubový prášok sa bežne označuje výrobok z rozomletých sušených húb. Dnes je ľahké a cenovo dostupné nájsť tento prášok takmer kdekoľvek. 

Hoci tento prášok obsahuje všetky látky, ktoré hubová surovina obsahovať má, nemôžeme z nej veľa absorbovať, pretože MY (ľudia) nemáme enzýmy potrebné na trávenie chitínu (bunkového obalu) v ktorom sú uzavreté všetky prospešné látky z huby.

Aby sme mohli využiť účinné látky z húb, musíme chitínový obal rozložiť pomocou jedného alebo viacerých procesov.

Hubový prášok vs extrakt

Tradičnou metódou je sušenie húb a varenie odvaru. Trvá to však dlho a nedosiahneme maximálne účinky.

Ak sa sušené huby rozomelú na jemný alebo aj hrubší prášok, tu už sa čiastočne naruší chitínový obal, a organizmus je schopný z huby vyťažiť nejaké účinne látky. Tento prášok však obsahuje málo polysacharidov.

Preto najlepšou voľbou je práškový EXTRAKT.

Extrakciou horúcou vodou sa prelomí chitínová bariéra a vďaka tomu je možné vyťažiť z huby maximálne množstvo účinných látok. U niektorých húb ako napríklad Reishi a Čaga pre získanie väčšieho množstva účinných látok (tie ktoré nie sú rozpustné vo vode), je potrebné vykonať ešte druhú extrakciu alkoholom (tzv. dvojitú extrakciu).

#2 Plodnica vs. mycélium (podhubie)

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné sledovať či finálny produkt je vyrábaný z plodnice (nadzemná / viditelná časť huby) alebo z mycélia (podhubia).

Produkty z mycélia neobsahujú takú koncentráciu látok ako z plodnic,navyše takéto produkty bývajú často plné škrobu a iných látok, ktoré sa sem dostanú zo sadby, v ktorej sa mycélium pestovalo.

Preto všetky naše produkty od  RoyalChaga sú výhradne z plodníc húb. Jedinou výnimkou je Cordyceps sinesis CS-4, pri ktorom kvôli európskej legislatíve ako sme už spomínali vyššie v článku nemáme inú možnosť, ako sme si už vysvetlili vyššie.

Využívame však špeciálnu metódu pestovania mycélia v tekutej kultúre, tým pádom finálny produkt neobsahuje žiadny škrob a podobné látky ktoré do extraktu nepatria. A naopak extrakt obsahuje rovnaké látky ako prírodný Cordyceps CS-4.

#3 Testované v nezávislom laboratóriu

O hubách je známe, že dokážu rásť a prosperovať v najrôznejšom prostredí. Dokážu nasávať do seba ťažké kovy, rádioaktivitu či môžu obsahovať rôzne mikroorganizmi, baktérie, salmonelózu, vírus ecoli, plesne či mnoho ďalších látok, ktoré v našom finálnom produkte určite vidieť nechceme.

Tieto látky sú pre človeka nebezpečné, a preto je veľmi dôležité, aby ste pri kúpe produktu dávali pozor nato, či má všetky potrebné testy a certifikáty.

U nás v RoyalChaga, preto okrem testov od dodávateľov, testujeme hubovú surovinu v nezávislom laboratóriu AgroLab v Nemecku.

Testujeme všetky vyššie spomínané látky a mikroorganizmy, vrátane ťažkých kovov a po novom už máme na väčšinu našich produktov aj testy na rádioaktivitu.

Ktorá forma Cordycepsu je najlepšia + porovnanie

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a skôr záleží na Vašej osobnej preferencii, ktorá forma je pre Vás najpohodlnejšia na užívanie a tiež cenovo najprijateľnejšia.

Cordyceps kapsule – jedná sa o práškový extrakt naplnený vo vegánskych kapsuliach, ktoré nedráždia žalúdok.

Cordyceps káva – vysokokvalitná káva z Brazílie s pridaním Cordyceps práškového extraktu. Už jedna šálka kávy pokryje odporúčanú dennú dávku húb.

Cordyceps prášok – jedná sa o pomletú sušenú hubu (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete).

Cordyceps nežiadúce účinky

Cordyceps sa považuje za bezpečný pre väčšinu ľudí, ale existujú určité potenciálne vedľajšie účinky a interakcie Cordycepsu, o ktorých je potrebné vedieť.

Najmä ak máte nejaké základné zdravotné ťažkosti alebo užívate určité lieky.

Pri problémoch ako je lupus, reumatoidná artritída alebo roztrúsená skleróza, niektorí lekári varujú, že Cordyceps môže tento problém zhoršiť.

Ako hlavný dôvod uvádzajú, že stimuluje imunitný systém a môže interferovať s liekmi na tieto choroby alebo nadmerne aktivovať niektoré imunitné bunky, preto sa pred ich užívaním Cordycepsu poraďte so svojím lekárom.

Rovnaké varovanie platí pre každého, kto má známe krvácanie alebo poruchu krvnej zrazeniny, tiež by ste nemali užívať Cordyceps dva týždne pred plánovanou operáciou, kvôli vplyvu na zrážanlivosť krvi.

Tak ako pri každom prírodnom doplnku, je dôležité, aby ste sa najprv poradili s lekárom, ak užívate Cordyceps spolu s inými liekmi.

Pozrite si aj článok: Cordyceps: Vedľajšie účinky a Interakcia s liekmi

Cordyceps a pozitívne účinky

Cordyceps je nabitý širokou škálou antioxidantov, enzýmov a vitamínov, ktoré prispievajú k dosiahnuteľným pozitívnym účinkom. Niektoré zo zlúčenín, ktoré boli identifikované vo výživovom profile Cordycepsu, zahŕňajú:
 • Cordycepin
 • Kyselina kordycepová
 • N-acetylgalaktozamín
 • Adenozín
 • Ergosterol a ergosterylestery
 • Bioxantracény
 • Hypoxantín
 • Kyslá deoxyribonukleáza
 • Superoxiddismutáza
 • Proteáza
 • Kyselina dipikolínová
 • Lektín

Zdravotné prínosy Cordycepsu

Na internete a v knihách existuje množstvo informácii o pozitívnych účinkoch Cordycepsu, čo ale hovorí veda, dáta a fakty?
Poďme sa pozrieť na najnovšie vedecké štúdie z výskumu Cordycepsu. 

Prospieva imunitnej funkcii

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia Cordycepsu prospieva imunitnej funkcii a môže pomôcť optimalizovať zdravie kardiovaskulárneho, dýchacieho, endokrinného a reprodukčného systému.

Je to preto, že obsahuje protizápalové zlúčeniny, ako sú polysacharidy, modifikované nukleozidy a cyklosporíny.

Užívanie Cordycepsu môže byť obzvlášť prospešné pri liečbe zápalových stavov, ako je Crohnova choroba, artritída, netesné črevo a astma. Cordyceps patrí medzi adaptogénne huby.

Zaujímavé je, že:

Cordyceps nie je nevyhnutne “posilňovačom” imunity, skôr je známy ako obojsmerný modulátor, pretože buď stimuluje alebo potláča imunitné reakcie v závislosti od toho, čo telo potrebuje.

Tento účinok pôsobí na oba typy imunity, aby telu poskytol dodatočnú “muníciu” na okamžitú obranu proti infekcií (vrodená imunita) a poskytujú podporu pre viac cielené reakcie (adaptívna imunita). [7]

Toto vyvažovanie zahŕňa niekoľko súvisiacich procesov:

 • zvýšená produkcia pro- a protizápalových cytokíny vrátane tumor nekrotizujúceho faktora alfa (TNF- alfa).
 • zvýšená produkcia oxidu dusnatého, ktorý je toxický pre baktérie
 • aktivácia makrofágov, ktorá zvyšuje schopnosť tela zbaviť sa patogénov
 • stimulácia fagocytózy – pohlcovania a ničenia patogénov
 • zvýšenie aktivity prirodzených zabíjačských buniek (NK)

Tieto účinky spolu Cordyceps môže zvýšiť schopnosť tela zabíjať invazívne baktérií a vírusov alebo zničiť a odstrániť poškodené bunky. [8] [9] 

Ako to funguje?

Zdá sa, že huba Cordyceps ovplyvňuje signalizáciu medzi imunitnými bunkami spôsobom, ktorý podporuje vhodné imunitné reakcie a tlmí nadmerné zápalové reakcie.

Cordyceps môže tiež zlepšiť zdravie a funkciu obličiek, sleziny a týmus, ktoré sú kľúčovými hráčmi v imunite.  Týmus je obzvlášť dôležitý – je to miesto, kde dozrievajú T-bunky, jeden z dvoch základných typov imunitných buniek, po tom, ako sa vytvorí v kostnej dreni.

Črevná imunita

Špeciálne imunitné tkanivo v gastrointestinálneho traktu, známeho ako črevné lymfoidné tkanivo (GALT), by mohli zohrávať úlohu v tom, ako Cordyceps reguluje na imunitu. Štúdia ukázala, že horúci vodný extrakt zlepšil rovnováhu medzi škodlivými a prospešnými baktériami v čreve, čo môže zlepšiť imunitu súvisiacu s črevom. [10]

Zlepšuje športový výkon

V roku 1993 čínsky olympijský ženský atletický tím ohromil svet a prekonali viacero rekordov – svoj úspech aspoň čiastočne pripísali práve užívaniu Cordycepsu.

Štúdia na 20 zdravých ľuďoch vo veku 50 až 75 rokov ukázala, že užívanie doplnku Cs-4 denne počas 12 týždňov predĺžil čas, za ktorý sa vo svaloch nahromadila kyselina mliečna a umožnili účastníkom viac sa namáhať ako sa zadýchať.

Iná štúdia naznačuje, že sa môže zlepšiť dopĺňanie po dobu dlhšiu ako tri týždne, čo umožňuje lepšie využitie kyslíka a a tým aj väčšiu výdrž.

Zdá sa, že Cordyceps zvyšuje energetický výdaj u sedavých alebo starších ľudí, ale nie u ľudí už s vysokou výkonnostnou vytrvalosťou, čo by mohlo znamenať, že huba má viac potenciál pre ľudí, ktorí ešte nedosiahli maximálny výkon.

 • zlepšuje vstrebávanie kyslíka tkanivami a skracuje fázu regenerácie
 • zvyšuje tvorbu na energiu bohatej zlúčeniny ATP (adenosintrifosfát – dôležitý nukleotid, ktorý je schopný uchovávať a uvoľňovať energiu)
 • zlepšuje bunkové dýchanie aj využitie kyslíka pre svaly
 • pomáha odbúravať laktát vo svaloch po záťaži, urýchľuje regeneráciu
 • znižuje riziko pretrénovania

Prečo Cordyceps poskytuje podporu pri cvičení? 

Zdá sa, že pracuje niekoľkými spôsobmi, vrátane zvýšenia energie, zníženia vedľajších účinkov cvičenia, zvýšenia dostupnosti kyslíka a zníženia zápalu prostredníctvom zvýšenej antioxidačnej kapacity. [11] [12] [13] [14] [15]

Energetická podpora ATP

Jedným z dôvodov, prečo sa huba Cordyceps spája s lepším športovým výkonom, môže byť spôsobený jeho jedinečným posilňujúcim vplyvom na adenozíntrifosfát (ATP).

ATP je “energetickou menou” tela. Po rozpade potravy na jednoduchšie zložky, niektoré z týchto molekúl prechádzajú prostredníctvom zložitého cyklu – chemické reakcie nazývané Krebsov cyklus.

ATP produkovaný počas tohto cyklu poháňa bunky a buduje telo. Pretože tento proces je tak zložitý, nie je prekvapením, že spôsob, akým Cordyceps môže zvýšiť ATP, je tiež trochu komplikovaný. Štúdie naznačujú, že huba má priamy vplyv na to, koľko ATP sa vytvorí, možno zvýšenie hladiny enzýmov počas Krebsovho cyklu.

Cordyceps teda môže skôr ako znižovať svalovú únavu, zlepšovať vytrvalosť a energiu tým, že pôsobí priamo na procesy, z ktorých si telo vyrába energiu. [16] [17]

Zníženie stresu

Podobne ako iné vitálne huby, aj Cordyceps je adaptogén, čo znamená, že môže mať pozitívne účinky na hormóny súvisiace so stresom. Hormóny, vrátane adrenalínu, ktoré sú produkované nadobličkami ako odpoveď na stres a reguluje ich hypotalamus aj hypofýza.

Cordyceps vyrovnáva stresovú reakciu tým, že ovplyvňuje spôsob, akým sa hypotalamus a hypofýza stimulujú uvoľňovanie hormónov a môžu pomôcť nadobličkám byť účinnejšie.

Môže zlepšiť toleranciu stresu a znížiť únavu, ako aj zvýšiť toleranciu voči fyzickej a psychickej únave, keď sa objaví.

Hoci väčšina funkčných húb má tieto vlastnosti zdá sa, že Cordyceps pôsobí pozitívne najmä tým, že ovplyvňuje produkciu oxidu dusnatého.

Pretože sa produkcia oxidu dusnatého zvyšuje v stresových situáciách, regulácia jeho uvoľňovania by mohla pomôcť telu účinnejšie reagovať a zotaviť sa.

Oxidačný stres môže spôsobiť poškodenie buniek, čo prispieva k rôznym zápalom. Cordyceps sa ukazuje ako dobrý antioxidant. Má schopnosť nielen znížiť prítomnosť voľných radikálov, ktoré spôsobujú oxidačné poškodenie, ale môže tiež zabrániť cholesterolu v krvi spôsobovať arteriosklerózu (kôrnatenie ciev) a tým sa znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Zdá sa, že najväčšiu antioxidačnú silu majú polysacharidy a polyfenoly v Cordycepse.

 • dokáže prispôsobovať sa vonkajším nepriaznivým podmienkam alebo emočnému stresu
 • vhodný pri stavoch dlhodobého stresu alebo depresiách
 • dokáže harmonizovať psychiku
 • pre stavy depresií, úzkostí, melanchólie, straty kreativity a pod. – kombinuje sa často s hubou Reishi

Protizápalová a antioxidačná aktivita môže spomaliť účinky starnutia, čo naznačuje, že Cordyceps by mohol byť dobrou voľbou na podporu zdravého dlhého života.

Keďže zápal aj oxidačný stres sú príčinné faktory pri ochoreniach srdca, zníženie týchto faktorov zabraňuje viacerým potenciálnym komplikáciám vrátane oxidácie LDL („zlý cholesterol“). Oxidovaný LDL vyvoláva imunitná odpoveď, ktorá spúšťa sériu udalostí, ktoré vedú k vytváraniu nánosov a časom zužuje cievy, znižuje prietok krvi a zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice. Výhody Cordycepsu môžu spoločne chrániť pred všetkými faktory podieľajúce sa na tvorbe týchto problémov. [18] [19] [20]

Cordyceps a cholesterol

Niekoľko štúdií naznačuje ďalšie výhody Cordycepsu pre srdcové choroby, ktoré  môže pochádzať zo schopnosti huby zlepšovať profil cholesterolu.

Okrem toho, že Cordyceps sľubne znižuje zápal a zabraňuje tvorbe plakov vo vnútri ciev, huba Cordyceps môže tiež pomôcť krvným cievam sa uvoľniť.

Výsledok? Menší tlak v cievach a lepší celkový prietok krvi. [21] [22] [23]

Môže podporiť zdravie pľúc

Praktizujúci lekári tradičnej čínskej medicíny verili, že huby Cordyceps by mohli odstraňovať prebytočný hlien, čo vedie k lepšej funkcii dýchacích ciest.

Z tohto dôvodu sa huba tradične používa na riešenie dýchacích problémov. Štúdie o zápale, zjazvení pľúc a poškodení pľúc ponúkajú určitú podporu pre túto historickú aplikáciu.

Potenciálne protizápalové a imunomodulačné účinky Cordycepsu by mohli mať prínos pri ochoreniach dýchacích ciest, ktoré zahŕňajú zápal a infekciu.

V štúdii na modeli akútneho poškodenia pľúc, ktoré zahŕňa akútnu zápalovú reakciu, sa ukázalo, že kordycepín zabraňuje alebo blokuje zápal a znižuje oxidačný stres reguláciou špecifických génov a proteínov.

Je možné, že kordycepín tu zohráva úlohu, a ako analóg adenozínu môže interagovať s adenozínovými receptormi v pľúcach a potenciálne regulovať zápal, aby sa zabránilo tvorbe jazvy.

Účinky Cordycepsu na zápal môže byť užitočný aj pri riešení astmy.

Štúdia skúmala tento potenciál rozdelením 120 ľudí do dvoch skupiny. Jedna skupina dostávala kapsule Cordycepsu počas 3 mesiacov spolu s bežnou liečbou astmy podľa potreby, druhá skupina používala len svoje bežné ošetrenia.

Na konci štúdie skupina, ktorá užívala Cordyceps uvádzali lepšiu kvalitu života a ich pľúcne funkcie boli lešie. Mali tiež menej zápalových markerov a vysokú imunoglubínu-G (IgG), čo naznačuje vyváženejšiu imunitnú odpoveď. [24] [25] [26] [27]

Cordyceps vs. muži a ženy

Problémy s neplodnosťou môžu mať muži aj ženy. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC):

 • 12 % žien mladších ako 44 rokov má problém otehotnieť
 • 6 % vydatých žien vo veku do 44 rokov sa snaží otehotnieť a neúspešne aj po roku snaženia
 • približne 8 % prípadov neplodnosti medzi pármi je dôsledkom mužskej neplodnosti

Hoci existuje mnoho príčin, Cordyceps ukazuje potenciál byť schopný pomôcť riešiť neplodnosť spôsobenú hormonálnou nerovnováhou. 

Výskum in vivo ukazuje, že práve táto huba môže zvyšovať najviac bioaktívnu formu estrogénu, 17beta-estradiol (E2).

Zdá sa, že Cordyceps reguluje E2 zvýšením steroidogénneho akútneho regulačného proteínu sa podieľajú na produkcii a regulácii steroidného hormónu.

Poznámka:

E2 je estrogénový steroidný hormón a hlavný ženský pohlavný hormón. Podieľa sa na regulácii estrálneho a menštruačného ženského reprodukčného cyklu. [28]

Cordyceps posilňuje libido u mužov aj u žien

Skutočne Cordyceps funguje na libido?

Je to chúlostivá otázka, ale Cordyceps bol v minulosti považovaný za riešenie nízkeho libida, ktorých slabý prietok krvi je len jednou z mnohých možných príčin.

V skutočnosti môže strata libida sprevádzať alebo uvádzať iné zdravotné problémy vrátane srdcových ochorení, hormonálnej nerovnováhy, depresie, cukrovka, poruchy reprodukcie a zneužívanie drog. Prispieva k tomu aj vek.

V prípadoch, keď sú vinníkom hormóny, môže byť Cordyceps schopný pomôcť. Huba zrejme funguje tak, že ovplyvňuje proces, ktorý telo používa na premenu cholesterolu na testosterón. [29]

Zdravie pečene

Fibróza pečene alebo zjazvenie pečene môže narušiť funkciu pečene a spôsobujú komplikácie, ktoré sú u niektorých ľudí smrteľné.

Chráni Cordyceps pred stukovatením pečene?

V štúdii na 14 osobách, užívanie  Cordycepsu po dobu 90 dní ukázalo, že znižuje hladinu pečeňových enzýmov dvakrát rýchlejšie ako jednoduchá abstinencia od alkoholu. [30]

Jednotka pre obličky

Užívanie Cordycepsu sa osvedčilo aj pri oslabení funkcie obličiek.

Pri rôznych obličkových chorobách, ako sú chronické nefritídy, chronické pyelonefritídy, obličkové zlyhávanie (chronické obličkové zlyhávanie prichádza často s vekom), nefritický syndróm a podobne. [31] [32]

Pozrite si aj článok: Cordyceps: Huba s neobyčajnými zdravotnými výhodami

Mohlo by vás ešte zaujímať: Najlepší čas a vhodné dávkovanie Medicinálnej huby CORDYCEPS

Upozornenie: Všetky informácie na stránkach Royalchaga sú preberané a tlmočené z renomovaných vedeckých štúdii od vedcov, vedeckých tímov a odborníkov priamo z oboru. Pri každom tvrdení nájdete, priamo odkaz na konkrétnu štúdiu z ktorej sú informácie čerpané a tlmočené. 

Upozorňujeme však, že všetky informácie slúžia iba ako vzdelávacie materiály pre šírenie osvety a povedomia o Vitálnych hubách a nie sú určené ako lekárske odporúčania pre diagnostiku a liečbu. Autori nepreberajú zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácií z tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným, atestovaným lekárom.

Pred použitím Cordycepsu v akejkoľvek forme na Lekárske účely je potrebná odborná konzultácia.

 
 
Zdroje:
 
[1] The Chemical Constituents and Pharmacological Actions of Cordyceps sinensis
 
[2] Metabolomic profile and nucleoside composition of Cordyceps nidus sp. nov. (Cordycipitaceae): A new source of active compounds
 
[3] Chemical Ingredients of Cordyceps militaris
 
[4] Chapter 13 – Pharmacological Effects of Cordyceps and Its Bioactive Compounds
 
[5] Comparison of Major Bioactive Compounds of the Caterpillar Medicinal Mushroom, Cordyceps militaris (Ascomycetes), Fruiting Bodies Cultured on Wheat Substrate and Pupae
 
[6] The Chemical Constituents and Pharmacological Actions of Cordyceps sinensis
 
[7] Chapter 5Cordyceps as an Herbal Drug
 
[8] Role of Nitric Oxide in Biology
[9] Cordyceps spp.: A Review on Its Immune-Stimulatory and Other Biological Potentials
 
[10] Hot-water extract from mycelia of Cordyceps sinensis as a substitute for antibiotic growth promoters
 
[11] Physiological effects of exercise
 
[12] Cordyceps sinensis promotes exercise endurance capacity of rats by activating skeletal muscle metabolic regulators
 
[13] Effect of Cs-4 (Cordyceps sinensis) on exercise performance in healthy older subjects: a double-blind, placebo-controlled trial
 
[14] Randomized double-blind placebo-controlled clinical trial and assessment of fermentation product of Cordyceps sinensis (Cs-4) in enhancing aerobic capacity and respiratory function of the healthy elderly volunteers
 
[15] Cordyceps Sinensis (CordyMax Cs-4) supplementation does not improve endurance exercise performance
 
[16] Caterpillar Medicinal Mushroom, Cordyceps militaris (Ascomycetes), Mycelia Attenuates Doxorubicin-Induced Oxidative Stress and Upregulates Krebs Cycle Dehydrogenases Activity and ATP Level in Rat Brain
 
[17] Studies on the Antifatigue Activities of Cordyceps militaris Fruit Body Extract in Mouse Model
 
[18] Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress—Protective Activity
 
[19] A preliminary review of studies on adaptogens: comparison of their bioactivity in TCM with that of ginseng-like herbs used worldwide
 
[20] Role of antioxidants in generalised anxiety disorder and depression

[21] Lipid-lowering effect of cordycepin (3′-deoxyadenosine) from Cordyceps militaris on hyperlipidemic hamsters and rats
 
[22] Cordycepin prevents hyperlipidemia in hamsters fed a high-fat diet via activation of AMP-activated protein kinase
 
[23] Protein constituent contributes to the hypotensive and vasorelaxant activities of Cordyceps sinensis
 
[24] Cordycepin inhibits LPS-induced acute lung injury by inhibiting inflammation and oxidative stress
 
[25] Protective effect of Cordyceps sinensis extract on lipopolysaccharide-induced acute lung injury in mice
 
[26] Adenosine signaling and the regulation of chronic lung disease
 
[27] Herbal Medicine Cordyceps sinensis Improves Health-Related Quality of Life in Moderate-to-Severe Asthma
 
[28] Upregulation of steroidogenic enzymes and ovarian 17beta-estradiol in human granulosa-lutein cells by Cordyceps sinensis mycelium
 
[29] Regulatory mechanism of Cordyceps sinensis mycelium on mouse Leydig cell steroidogenesis
 
[30] Mycology News
 
[31] Down-regulation of apoptotic and inflammatory genes by Cordyceps sinensis extract in rat kidney following ischemia/reperfusion
 
[32] Inhibitory effect of Cordyceps sinensis and Cordyceps militaris on human glomerular mesangial cell proliferation induced by native LDL