Coriolus - Všetko čo treba vedieť

E-book ZDARMA

V tomto článku nájdete základné informácie o hube Coriolus, ak sa chcete dozvedieť o Coriolus a ostatných vitálnych hubách viac všetko dôležité čo potrebujete vedieť nájdete v našej novej knihe Tajný Svet Vitánych Húb. Stiahnite si ju ZDARMA kliknutím TU.

V prípade ak si vystačíte so základnými informáciami prajem Vám príjemné čítanie tohto článku.

ebook

Coriolus

Je známy ako Morčací chvost, anglicky Turkey Tail, alebo slovensky Trúdnikovec pestrý, latinsky Coriolus versicolor a Trametes versicolor. V Číne sa nazýva Yun Zhi, čo znamená "mračná huba". Japonci ho nazývajú Kawaratake alebo "hríb na brehu rieky".

Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch či pňoch listnáčov v miernom podnebnom pásme Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar, odtiaľ anglický názov, a vytvára trsy, ktoré sú strechovito usporiadané. Je ľahko rozpoznateľná pre svoje nápadné farby, ktoré môžu mať hnedú, krémovú, bielu, červenú, oranžovú, modrú a čiernu farbu.

Podobne ako ostatné vitálne huby je silným adaptogénom a je jednou z najobľúbenejších húb vo svete pre svoje silné zdravotné účinky.

Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť prevažne na živých poranených aj odumretých kmeňoch či pňoch listnáčov v miernom podnebnom pásme Ázie, Severnej Ameriky a Európy

Coriolus a história

Prvé zmienky o Corioluse sa objavujú už v knihe The Divine Husbandman's Klasika Materia Medica (tiež s názvom Shen Nong Ben Cao Jing), klasická kniha čínskej farmakológie zostavená pred takmer 2000 rokmi.

Bájny cisár Shen Nong bol zakladateľ čínskeho poľnohospodárstva a bylinkárstva. Coriolus popisuje ako hubu posilňujúcu mužské sily, upokojujúce nervy, predlžujúcu dĺžku života a posilňujúci sluch.

 Historia corilus

Hojne Coriolus spomínajú čínske spisy z roku 1386, ktoré opisujú tradíciu využitia Coriolu v Tradičnej Čínskej Medicíne, v ktorej sa využíval napr. na celkové posilnenie zdravia, fyzickej i psychickej kondície a posilnenie Qi (energie čchi). Zatiaľ čo rôzne druhy tradičných liečebných systémov poznali Coriolus od nepamäti, vedecký svet začal Coriolus registrovať až v 60. až 70. rokoch 20. storočia.

V tom čase sa podarilo japonskému vedcovi získať z Coriolu PKS - polysacharid s mnohými biologickými účinkami, z ktorých dominujú tie protinádorové. Výsledky štúdií boli natoľko presvedčivé, že sa Coriolus dostal aj do klinickej medicíny. V Japonsku a Kórei  sa podáva až 70% pacientom s nádorovými ochoreniami. Odvtedy je Coriolus hojne skúmaný.

Huba Coriolus - Bioaktívne zloženie

Coriolus a podpora imunitného systému

Huba Coriolus, známa aj ako morčací chvost, je významná pre svoje silné imunomodulačné účinky.

Tieto účinky môžu pomôcť posilniť imunitný systém a zvýšiť odolnosť organizmu voči infekciám a chorobám. Jej schopnosť modulovať imunitnú odpoveď môže byť užitočná v boji proti rôznym zdravotným problémom, vrátane autoimunitných ochorení a chronických infekcií. [1] [2] [3] [4] [5]

 Bioaktívne zloženie coriolus

Coriolus zabijak rakovinových buniek

Významným účinkom huby Coriolus je jej potenciál v boji proti nádorovým ochoreniam. Táto huba obsahuje polysacharidy s protinádorovými vlastnosťami, ktoré môžu pomôcť inhibovať rast rakovinových buniek a podporovať zdravie buniek. Tieto vlastnosti robia z huby Coriolus atraktívnu možnosť pre podporu tradičnej rakovinovej terapie. [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]

Coriolus má schopnosť pôsobiť ako silný antioxidant. Antioxidanty sú kľúčové pre ochranu buniek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré môžu prispieť k starnutiu a rozvoju mnohých chorôb. Tým, že pomáha neutralizovať tieto škodlivé molekuly, Coriolus môže podporovať celkové zdravie a pohodu. [13] [14] [15]

Ako coriolus rastie

Coriolus,  je globálne rozšírený druh huby, ktorý sa vyskytuje v mnohých regiónoch sveta vrátane USA, Veľkej Británie, Európy, Ázie a Ruska.

Táto huba preferuje mŕtve alebo rozkladajúce sa drevo ako svoje prirodzené prostredie a je schopná kolonizovať viac ako 70 druhov tvrdého dreva. Zaujímavosťou je, že sa môže vyskytnúť aj na ihličnatých stromoch, čo je pre huby pomerne nezvyčajné.

Coriolus sa zvyčajne nachádza v skupinách vejárovitých útvarov rôznej veľkosti, ktoré môžu pripomínať vrstvy mušlí alebo malé, zaoblené police. Tieto formácie sú v súlade so svojím názvom, pretože sa najviac podobajú tvarom a textúrou perám morčacieho chvosta.

 Ako rastie coriolus

Umelá kultivácia

Tento proces sa často nazýva mykocultivácia a zahŕňa rast huby v kontrolovanom prostredí.

Mykocultivácia sa často používa na komerčnú produkciu mnohých druhov húb, vrátane Coriolus. Tento proces umožňuje pestovateľom kontrolovať podmienky rastu, ako sú teplota, vlhkosť a svetlo, aby sa maximalizoval výnos a kvalita húb.

Pestovanie Coriolus umelou kultiváciou môže byť výhodné aj z hľadiska výskumu, pretože umožňuje vedcom študovať vlastnosti a účinky tejto huby v kontrolovanom prostredí.

Ako si vybrať ten správny produkt a načo si dať pozor

Na trhu sa nachádza široká škála produktov z huby Coriolus a iných vitálnych húb, čo môže výber správneho produktu komplikovať.

Často sa ľudia pri rozhodovaní spoliehajú na faktory ako cena alebo dôvera v konkrétnu značku alebo osoby, ktoré daný produkt predávajú a propagujú.

Avšak, pri výbere produktov z húb to nie je také priamočiare ako pri iných doplnkoch stravy a je potrebné pristupovať k tomu s extra opatrnosťou.

Pozrime sa na tri kľúčové aspekty, na ktoré by sme mali pri výbere dbať.

Ako si vybrať správy produkt 

#1 Hubový prášok vs. Extrakt

Hubový prášok je bežný produkt, ktorý sa vyrába z mletých sušených húb. Tento prášok je dnes ľahko dostupný a cenovo prijateľný. Avšak, prášok obsahuje všetky zložky, ktoré by mala huba obsahovať, naše telo (ľudské) nemá potrebné enzýmy na trávenie chitínu (bunkového obalu), ktorý obklopuje všetky prospešné látky v hube.

Preto, aby sme mohli využiť všetky účinné látky z húb, musíme chitínový obal rozložiť pomocou jedného alebo viacerých procesov.

Jednou z tradičných metód je sušenie húb a príprava odvaru. Tento proces je však časovo náročný a neumožňuje nám dosiahnuť maximálnu účinnosť. Ak sa sušené huby rozomelú na jemný alebo hrubší prášok, čiastočne sa naruší chitínový obal, a organizmus je schopný z huby vyťažiť niektoré účinné látky. Tento prášok však obsahuje málo polysacharidov.

Preto je najlepšou voľbou práškový EXTRAKT.

Extrakcia horúcou vodou umožňuje prelomiť chitínovú bariéru a vďaka tomu je možné z huby extrahovať maximálne množstvo účinných látok. U niektorých húb, ako je Reishi a Čaga, je pre získanie väčšieho množstva účinných látok (tie, ktoré nie sú rozpustné vo vode), potrebné vykonať ešte druhú extrakciu alkoholom (tzv. dvojitá extrakcia).

Takže najefektívnejším spôsobom spracovania húb pre maximálny účinok je dvojitá extrakcia. Extrakt z huby je cenovo drahší, ale jeho účinok je oveľa silnejší ako účinok samotného prášku, ktorý naše telo nedokáže dobre spracovať.

#2 Plodnica vs. mycélium (podhubie)

Je dôležité , či je finálny produkt vyrobený z plodnice (nadzemnej / viditeľnej časti huby) alebo z mycélia (podhubia). Produkty z mycélia neobsahujú takú koncentráciu účinných látok ako tie z plodnic, a navyše môžu byť plné škrobu a iných látok, ktoré sa tam dostanú zo substrátu, na ktorom sa mycélium pestovalo. Preto sú všetky naše produkty od RoyalChaga výhradne z plodníc húb. Jedinou výnimkou je Cordyceps sinensis, ktorý kvôli európskej legislatíve musíme vyrábať z mycélia. Avšak, používame najlepšiu dostupnú formu Cordyceps-CS4, ale o tom sa dozviete viac v článku o Cordycepse.

Teraz sa vráťme k hube Coriolus.

#3 Testované v nezávislom laboratóriu

Huby sú známe svojou schopnosťou rásť a prekvitať v rôznych prostrediach. Majú schopnosť absorbovať ťažké kovy, rádioaktivitu a môžu byť domovom pre rôzne mikroorganizmy, baktérie, salmonelu, Ecoli, plesne a mnoho ďalších látok, ktoré by sme v konečnom produkte rozhodne nechceli mať.

Tieto látky môžu byť pre človeka škodlivé, a preto je kľúčové, aby ste pri nákupe produktu venovali pozornosť tomu, či má všetky potrebné testy a certifikáty. V RoyalChaga nezávisle testujeme hubovú surovinu v laboratóriu AgroLab v Nemecku. Kontrolujeme prítomnosť všetkých vyššie uvedených látok a mikroorganizmov, vrátane ťažkých kovov, a po novom máme pre väčšinu našich produktov aj testy na rádioaktivitu.

Ktorá forma Coriolus je najlepšia + porovnanie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a skôr záleží na Vašej osobnej preferencii, ktorá forma je pre Vás najpohodlnejšia na užívanie a tiež cenovo najprijateľnejšia. Aké jednotlivé formy produktov poznáme a aké sú ich výhody či nevýhody?

Coriolus tinktúra je kombinácia vodnej extrakcie, s následnou alkoholovou extrakciou, vďaka, ktorej sa do extraktu uvoľnia aj látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode, no v alkohole áno. (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete).

Výhodou – metódy dvojitej extrakcie, je vyššia koncentrácia účinných látok, ako pri samotnej vodnej extrakcii.

Nevýhodou – je alkoholová chuť, ktorá môže niektorým ľuďom prekážať a to najmä deťom. Alkoholu v extrakte však nie je veľké množstvo, maximálne 25% (väčšinou 22-23%), čo je pri dennej dávke 1ml stopové množstvo, a preto nie je problém, keď by tinktúru užívali aj deti.

Ako alternatívu môžete na internete nájsť tekutý vodný extrakt, ktorý sa vyrába iba horúcovodnou extrakciu a tým pádom obsahuje iba látky rozpustné vo vode chýbajú mu však látky rozpustné v alkohole. Preto odporúčame zvoliť tinktúru, ktorá má v sebe viac aktívnych látok.

Coriolus kapsule  jedná sa o práškový extrakt naplnený vo vegánskych kapsuliach, ktoré nedráždia žalúdok. Jedná sa o najobľúbenejšiu formu z dôvodu jednoduchého užívania.

Coriolus prášok – jedná sa o pomletú sušenú hubu (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete).

Coriolus nežiadúce účinky

Užívanie sa považuje za bezpečné a vo väčšine prípadov nespôsobuje vedľajšie účinky.

Nie sú k dispozícii žiadne údaje, ktoré by naznačovali, aká dávka môže spôsobiť toxicitu.

Niektorí ľudia môžu zažiť zriedkavé, ale mierne vedľajšie účinky ako napríklad pálenie záhy, zápcha, nevoľnosť, príznaky podobné prechladnutiu alebo chrípke, iní hlásili hnačku či tmavú stolicu. [16]

V kombinácii s chemoterapiou sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, nízky počet bielych krviniek a problémy s pečeňou. Môžu to však byť  vedľajšie účinky chemoterapie, čo sťažuje presné zistenia. [17]

Vždy je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom pred použitím akejkoľvek novej potraviny na účely svojho zdravia. Najmä ak ste tehotná alebo dojčíte alebo máte akékoľvek ochorenie súvisiace s konkrétnou diagnózou, ktorú lekár pozná.

Pozrite si aj článok: Coriolus: Vedľajšie účinky a Interakcia s liekmi

Ak spozorujete akékoľvek negatívne účinky alebo nepohodlie pri konzumácii huby Coriolus, prestaňte doplnok používať a poraďte sa so svojím lekárom.

Coriolus a pozitívne účinky

Medzi vitálnymi hubami sa Coriolus vyznačuje tým, že bol použitý v klinických štúdiách na ľuďoch.

Sú tu dve výrazné zlúčeniny, ktoré povyšujú túto hubu na SUPERHRDINU - Polysacharid KRESTÍN (PSK) a Polysacharid PEPTID (PSP).

Zdravotné prínosy coriolusu 

PSK je jedna z jeho kľúčových zlúčenín a je v Japonsku schválená pre klinické použitie ako súčasť tradičnej liečby rakoviny. Čínsky regulačný orgán pre potraviny a lieky tiež schválil túto zlúčeninu ako liečivo pre liečbu viacerých ochorení.

Západná veda začína dobiehať svoje východné protikusy tým, že vykonáva klinické štúdie na ľuďoch a zvieratách s cieľom preskúmať účinky kľúčových zlúčenín Coriolusu. Tieto výskumy odhalili minimálne 10 spôsobov, ako by táto huba mohla prispieť k zlepšeniu zdravia.  [18]

Zdravie buniek

Rastliny a huby produkujú zlúčeniny nazývané polyfenoly ako súčasť ich prirodzeného obranného mechanizmu. Tieto polyfenoly poskytujú ochranu pred UV žiarením, patogénmi a inými možnými zdrojmi útoku alebo poškodenia. Konzumácia húb alebo ich výťažkov umožňuje využiť rovnaké polyfenoly, ktoré sa prejavujú ako antioxidanty, chrániace bunky pred poškodením a zápalom. Tým, že neutralizujú voľné radikály v tele, antioxidanty zabraňujú oxidačnému poškodeniu, ktoré môže spôsobiť príznaky starnutia a zvýšiť riziko vzniku ochorení spojených so starnutím. Ich schopnosť zachytiť tento proces a obnoviť stabilitu buniek predstavuje dôležitý mechanizmus ochrany pred poškodením. [19]

Stimuluje a vyrovnáva imunitné reakcie

Stimulácia a vyrovnávanie imunitných reakcií sú vlastnosti, ktoré mnohé zlúčeniny obsiahnuté v hube Coriolus versicolor, vykazujú. Tieto zlúčeniny, vrátane polysacharidov a triterpénov, preukazujú imunomodulačné účinky. Konkrétne, zistenia naznačujú, že PSP (polysacharidový peptid) a PSK (polysacharidový krestín) sú spojené s vylepšenou imunitnou aktivitou. Výskumy ukazujú niekoľko potenciálnych spôsobov, ako tieto zlúčeniny môžu zlepšiť prirodzenú imunitu organizmu a imunitnú odpoveď.

PSK môže aktivovať prirodzené bunky zabíjače, čo vedie k účinnejšiemu odstraňovaniu patogénov. PSP môže pomôcť imunitným bunkám rozpoznať útočníkov a bunky s abnormálnou funkciou, ako aj aktivovať prospešné prozápalové reakcie s cieľom eliminovať patogény a udržať zdravie buniek. Výťažky z morčacieho chvosta môžu zvýšiť špecifické markery, ktoré naznačujú imunitnú reakciu, ako je napríklad nekróza nádorového faktora alfa (TNF-a), interferón gama (IFN-y) a interleukín 12 (IL-12), čo pomáha organizmu brániť sa proti patogénom. Polysacharidy z Coriolusu môžu aktivovať B-bunky, ktoré produkujú protilátky, a zvýšiť produkciu dvoch špecifických protilátok - imunoglobulínu M (IgM), ktorý sa tvorí pri boji proti novým infekciám, a imunoglobulínu G1 (IgG1), ktorý riadi imunitný systém pri reakcii proti vírusom.

Coriolus môže tiež aktivovať prozápalové Th1 cytokíny, ktoré môžu v niektorých prípadoch vyvolať autoimunitné reakcie. Avšak tieto samé cytokíny môžu byť prospešné pre imunitnú obranu, ak sú správne aktivované. Je dôležité poznamenať, že účinky huby Coriolus nie sú jednoznačne zamerané iba na stimuláciu imunitného systému. Podobne ako iné funkčné huby, Coriolus versicolor môže tiež podporovať rovnováhu v organizme. Napríklad jedna štúdia ukázala, že pestované mycélium a jeho fermentovaný substrát môžu zvýšiť produkciu pro- aj protizápalových cytokínov, pravdepodobne aktiváciou proteínu nazývaného CD69, ktorý sa podieľa na signalizácii medzi imunitnými bunkami.

Tieto výhody pre imunitný systém sa predpokladá, že pomáhajú zdravým jednotlivcom, ako aj ľuďom so zníženou funkciou imunitného systému. Je zaujímavé, že niektoré účinky na imunitu sa môžu líšiť medzi štúdiami vykonanými in vitro (v Petriho miskách) a tými vykonanými na zvieratách alebo ľuďoch (in vivo), čo naznačuje, že celkový prínos tejto huby môže byť väčší ako tie, ktoré boli pozorované v izolovaných prostrediach. [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]

Coriolus patrí medzi adaptogénne huby.

Zápal

Antioxidanty obsiahnuté v Coriolus majú schopnosť zabrániť poškodeniu buniek a tkanív, čím môžu redukovať riziko zápalových procesov. Táto redukcia zápalu má potenciálne ochranný vplyv aj v súvislosti s ochoreniami srdca, pretože sa predpokladá, že sú spojené s chronickými zápalovými reakciami. Hlavné liečivé zlúčeniny Coriolus, ako sú betaglukány, triterpény a steroly, tiež preukázali protizápalové účinky. Izolované zlúčeniny a extrakty z húb pravdepodobne znížia produkciu prozápalových cytokínov, ako je TNFa, oxid dusnatý (NO) a interleukín-6 (IL-6). V prítomnosti buniek v prozápalovom prostredí môžu tieto výťažky tiež znížiť hladiny zlúčenín spojených so stimuláciou zápalových reakcií.

Jedna zaujímavá štúdia poukázala na ďalší potenciálny prínos tým, že potkany s artritídou liečené výťažkom PSP prejavovali zníženú závislosť na morfíne ako lieku proti bolesti a menej intenzívne abstinenčné príznaky. Ukázalo sa tiež, že PSP zvyšuje účinnosť morfínu. Mechanizmus za týmto javom spočíva pravdepodobne v aktivácii špecifického kanabinoidného receptoru a zvýšení hladín beta-endorfínov. Tieto účinky môžu spoločne ovplyvniť vnímanie bolesti organizmom. Ďalšie zníženie hladín prozápalových zlúčenín zohráva tiež úlohu v tomto procese.

Niektoré štúdie o Coriolus vykazujú opačné účinky. Pri určitých dávkach zlúčenín z húb sa môže zvýšiť prozápalová aktivita. To naznačuje, že existuje potenciálny vyrovnávací účinok, podobný tomu, ako morčací chvost pôsobí na imunitný systém, a naznačuje, že rôzne dávky môžu byť potrebné na riešenie špecifických stavov. [27] [28] [29] [30] 

Zdravie pečene

Antioxidačné a imunomodulačné účinky coriolus naznačujú jeho potenciál v ochrane pečene pred poškodením spôsobeným alkoholom. Výťažok PSP (polysacharidový peptid) tiež môže chrániť pečeňové bunky tým, že pomáha udržiavať hladiny endogénneho antioxidantu, známeho ako glutatión. Toto sa preukázalo v štúdii na modeli poškodenia pečene u potkanov, kde potkany, ktorým bol podávaný PSP, vykazovali nižšie hladiny dvoch krvných markerov, ktoré sú indikátormi poškodenia pečene: sérový glutamát-pyruvát transamináza (SGPT) a sérový glutamát-oxaloacetát transamináza (SGOT).

Ďalšia štúdia na modeli rakoviny pečene u hlodavcov ukázala, že frakcie získané z morčacieho chvosta boli schopné inhibovať rakovinové bunky a zároveň obnoviť a stimulovať rast normálnych pečeňových buniek. [31] [32] [33]

Zdravie čriev

Existuje niekoľko štúdií naznačujúcich, že doplnenie stravy o výťažky z huby Coriolus môže pozitívne ovplyvniť zdravie čriev tým, že bojuje proti zápalovým procesom a podporuje rast prospešných baktérií. Jedna štúdia sa zaoberala vplyvom polysacharidového peptidu (PSP) na mikrobióm v porovnaní s antibiotikom amoxicilínom. V tejto randomizovanej štúdii, v ktorej sa zúčastnilo 24 ľudí počas ôsmich týždňov, sa zistilo, že PSP vykazuje prebiotické účinky, vrátane zvýšenia "dobrých" mikroorganizmov v črevách. Naopak, skupina užívajúca amoxicilín prejavila zvýšený výskyt patogénnych baktérií, ktorý trval 42 dní po ukončení užívania antibiotík. Podobné výsledky sa pozorovali aj pri kombinácii PSP s fruktooligosacharidmi (FOS), ktoré sú komplexnými sacharidmi, v kultivačnom médiu so zdravými mikroorganizmami črevného prostredia, ako je Bifidobacterium a Lactobacillus. V tejto kombinácii sa pozorovalo zvýšenie týchto prospešných baktérií a zníženie patogénnych klostrídií, Staphylococcus a Enterococcus, ako aj zvýšenie hladín mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA) a laktátu, ktoré sú živnými látkami pre prospešné črevné baktérie a prispievajú k udržaniu zdravej črevnej steny.

V prípade myší s ulceróznou kolitídou, ktorým boli podávané výťažky z morčacieho chvosta, sa zistilo, že mali nižšie hladiny zápalových cytokínov, ako je TNF-a a IL-6. Zdá sa, že tieto výťažky tiež ovplyvňujú produkciu cytokínov IFN-y a IL-4.

Celkovo tieto štúdie naznačujú, že výťažky z morčacieho chvosta môžu mať antibakteriálne, antivírusové a imunomodulačné účinky. Ich užívanie môže zlepšiť črevný mikrobióm a prispieť k udržaniu zdravšieho črevného prostredia. [34] [35] [36] [37] [38] [39]

Výskum rakoviny

Hoci PSK, extrakt z huby Coriolus, sa v Ázii používa už desaťročia pri tradičnej onkologickej liečbe, zatiaľ nie je dostatočne zahrnutý do hlavného prúdu klinického využitia v západnom svete. Avšak prebiehajú ďalšie štúdie, niektoré z nich na ľuďoch, čo je dôležité, keďže väčšina výskumu týkajúceho sa funkčných húb sa doteraz sústredila iba na laboratórne zvieratá alebo izolované bunky v kultúrach.

V niektorých štúdiách sa zdá, že Coriolus huba má účinnosť ako modifikátor biologickej odpovede (BRM), čo znamená, že modifikuje imunitnú odpoveď tak, aby sa lepšie zvládalo cielenie na špecifické bunky. Súčasný výskum ukazuje niekoľko potenciálnych mechanizmov účinku, ktoré vysvetľujú koreláciu medzi hubou Coriolus a lepšími výsledkami u pacientov s rakovinou:

  • PSK sa zdá zlepšovať imunitnú odpoveď prostredníctvom zvýšenia počtu bielych krviniek, aktivácie a regulácie kľúčových cytokínov a zasahovania do enzýmov, ktoré sa podieľajú na procese metastázy.
  • Antioxidanty môžu chrániť tkanivá pred počiatočným poškodením spôsobeným karcinogénmi a pred sekundárnymi účinkami chemoterapie a ožarovania.
  • PSP môže zlepšiť prirodzenú obranu organizmu proti rakovine tým, že zlepší spôsob, akým fungujú imunitné bunky, vrátane zvýšenej produkcie chemokínov a cytokínov, a pomáha dendritickým bunkám a T-bunkám eliminovať rakovinové bunky.
  • PSP môže zvýšiť funkciu makrofágov, čo umožňuje účinnejšie odstraňovanie nádorových buniek, najmä keď sa používa v kombinácii s inými formami liečby rakoviny.
  • PSK sa zdá brániť nekontrolovateľnému deleniu rakovinových buniek tým, že zasahuje do skorých fáz buniek cyklu a spôsobuje ich smrť.
  • Jedinečný lipid v morčacom chvoste môže zvýšiť absorpciu PSP a pozitívne interagovať s receptorom 2 podobným tollovému (TRL2), ktorý pomáha organizmu rozpoznávať patogény a podnecuje imunitný systém k útoku na rakovinové bunky.

Tieto účinky môžu vysvetľovať, prečo jedna metaanalýza, ktorá zahrnula pacientov s rakovinou, ktorí dostávali morčací chvost spolu s tradičnou liečbou rakoviny, ukázala 9 % zníženie päťročnej úmrtnosti, najmä u pacientov s rakovinou prsníka, žalúdka a hrubého čreva. Avšak nie všetky štúdie týkajúce sa morčacieho chvosta a rakoviny ukazujú priaznivé výsledky. Ďalší výskum je potrebný na určenie najlepších spôsobov prípravy a podávania aktívnych zlúčenín pre optimálne výsledky.  [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45]

Príbeh Paul Stamets a jeho mama

Asi najznámejší a naviac inšpiratívny príbeh o Corioluse je od svetovo uznávaného mykológia a priekopníka medzi hubami Paula Stametsa. Príbeh je o jeho matke, ktorej bola diagnostikovaná rakovina prsníka vo štvrtom štádiu. Nakoľko ide o ženu po 80,  nebolo možné u nej vykonať operačný zákrok. Lekár jej odporučil nech vyskúša liečbu hubou Coriolus. Nakoľko už v tej dobe viedol Paul úšpešnú firmu z vitálnymi hubami Coriolus, sám pestoval a vyrábal z neho extrakty, svojej matke nasadil Coriolus tak, ako jej odporučil lekár a výsledok bol neuveriteľný. Paulova matka sa zbavila rakoviny a do dnešnéhoo dňa kedy píšeme túto knihu, žije štastným a spokojným životom a teší sa pevnému zdraviu.

O svoju skúsenosť sa podelil aj v priloženom  videu.

https://www.youtube.com/watch?v=mWT09ZDqFlE

S nízkym rizikom toxicity a jedinečné účinky na patogény aj rakovinové bunky, má CORIOLUS veľký potenciál ako budúca liečba popri tradičných terapiách. Veda len začína odhaľovať možnosti vitálnych húb, ktoré ponúka. Coriolus môže byť len špičkou ľadovca a  je možné, že ďalšie zlúčeniny v ňom môžu pôsobiť na dosiahnutie čo najlepších účinkov.

Najväčšia sila CORIOLUSU je v jeho protirakovinových účinkoch.

Úlohou zostáva presvedčiť o tom všetkých. Coriolus sa v Japonsku používa v lekárskej praxi a bol zaradený do liečby pacientov. Takže to, že EÚ nám umožňuje – a to môžeme byť vďační – využívať silu tejto huby ako veterinárny doplnok, je uznajte,  veľká hlúposť.

Tak ako pri všetko, je potrebné používať svoj rozum a občas byť ako táto huba, REBEL.

Pozrite si aj článok: Coriolus: Zdravie a harmónia

Mohlo by vás ešte zaujímať: Najlepší čas a vhodné dávkovanie Medicinálnej huby Coriolus

 

 

Zdroje:

[1] TLR2 agonist PSK activates human NK cells and enhances the anti-tumor effect of HER2-targeted monoclonal antibody therapy
 
[2] Coriolus versicolor polysaccharopeptide as an immunotherapeutic in China
 
[3]  Immune Modulation From Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology
 
[4]  Coriolus versicolor mushroom polysaccharides exert immunoregulatory effects on mouse B cells via membrane Ig and TLR-4 to activate the MAPK and NF-κB signaling pathways
 
[5] Th1 cytokines
 
[6] Anticancer effects and mechanisms of polysaccharide-K (PSK): implications of cancer immunotherapy
 
[7]  Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor:The Role of Polysaccharopeptide
 
[8]  PSP activates monocytes in resting human peripheral blood mononuclear cells: immunomodulatory implications for cancer treatment
 
[9]  The immunomodulator PSK induces in vitro cytotoxic activity in tumour cell lines via arrest of cell cycle and induction of apoptosis 
 
[10]  The TLR2 agonist in polysaccharide-K is a structurally distinct lipid which acts synergistically with the protein-bound β-glucan 
 
[11]  TLR agonists: our best frenemy in cancer immunotherapy
 
[12]  Efficacy of Yun Zhi (Coriolus versicolor) on survival in cancer patients: systematic review and meta-analysis
 
[13] β-glucans from Coriolus versicolor protect mice against S. typhimurium challenge by activation of macrophages
 
[14] The Antibacterial Activity of Coriolus versicolor Methanol Extract and Its Effect on Ultrastructural Changes of Staphylococcus aureus and Salmonella Enteritidis
 
[15] The effect of a protein-bound polysaccharide from Coriolus versicolor on immunological parameters and experimental infections in mice
 
[16] Gut health benefits
 
[17] Turkey Tail Mushroom - Uses, Side Effects, and More
 
[18] Chinese FDA Approved Fungal Glycan-Based Drugs: An Overview of Str...
 
[19] Plant polyphenols as dietary antioxidants in human health and disease
 
[20] TLR2 agonist PSK activates human NK cells and enhances the anti-tumor effect of HER2-targeted monoclonal antibody therapy
 
[21] Coriolus versicolor polysaccharopeptide as an immunotherapeutic in China
 
[22] Immune Modulation From Five Major Mushrooms: Application to Integrative Oncology
 
[23] Coriolus versicolor mushroom polysaccharides exert immunoregulatory effects on mouse B cells via membrane Ig and TLR-4 to activate the MAPK and NF-κB signaling pathways
 
[24] Th1 cytokines
 
[25] The mycelium of the Trametes versicolor (Turkey tail) mushroom and its fermented substrate each show potent and complementary immune activating properties in vitro
 
[26] The mycelium of the Trametes versicolor (Turkey tail) mushroom and its fermented substrate each show potent and complementary immune activating properties in vitro
 
[27] Anti-inflammatory activities of the chemical constituents isolated from Trametes versicolor
 
[28] Extract from the Coriolus versicolor Fungus as an Anti-Inflammatory Agent with Cytotoxic Properties against Endothelial Cells and Breast Cancer Cells
 
[29] Polysaccharopeptide from Trametes versicolor blocks inflammatory osteoarthritis pain-morphine tolerance effects via activating cannabinoid type 2 receptor
 
[30] Polysaccharide peptides from COV-1 strain of Coriolus versicolor induce hyperalgesia via inflammatory mediator release in the mouse
 
[31] Structural characterization and anti-alcoholic liver injury activity of a polysaccharide from Coriolus versicolor mycelia
 
[32] Pharmacological Studies on Certain Mushrooms from China
 
[33] Effects of a Hot-Water Extract of Trametes versicolor (L.: Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) on the Recovery of Rat Liver Function
 
[34] Effects of polysaccharopeptide from Trametes versicolor and amoxicillin on the gut microbiome of healthy volunteers: a randomized clinical trial 
 
[35] The Effects of Probiotics and Prebiotics on our Gut Microbiota
 
[36] Trametes versicolor extract modifies human fecal microbiota composition in vitro
 
[37] Pivotal Roles for pH, Lactate, and Lactate-Utilizing Bacteria in the Stability of a Human Colonic Microbial Ecosystem
 
[38] Microbiota-Derived Lactate Accelerates Intestinal Stem-Cell-Mediated Epithelial Development
 
[39] Coriolus versicolor suppresses inflammatory bowel disease by Inhibiting the expression of STAT1 and STAT6 associated with IFN-γ and IL-4 expression
 
[40] Anticancer effects and mechanisms of polysaccharide-K (PSK): implications of cancer immunotherapy
 
[41] Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor: The Role of Polysaccharopeptide
 
[42] PSP activates monocytes in resting human peripheral blood mononuclear cells: immunomodulatory implications for cancer treatment
 
[43] The immunomodulator PSK induces in vitro cytotoxic activity in tumour cell lines via arrest of cell cycle and induction of apoptosis
 
[44] The TLR2 agonist in polysaccharide-K is a structurally distinct lipid which acts synergistically with the protein-bound β-glucan
 
[45] Efficacy of Yun Zhi (Coriolus versicolor) on survival in cancer patients: systematic review and meta-analysis