Hormóny môžu byť pre mnohých z nás záhadou, o ktorej hovoríme najmä vtedy, keď spôsobujú zdravotné problémy. Všetci si pamätáme hormonálnu horskú dráhu puberty - od boja s nepríjemnými vyrážkami až po rýchly rast. Hormonálna nerovnováha sa môže prejaviť aj nečakanými zmenami hmotnosti, narušeným spánkom či prudkými zmenami nálady. Lepšie porozumenie základom hormonálnej nerovnováhy nám môže pomôcť zvládnuť tieto výzvy a zjednodušiť život.
Táto téma je komplexná, preto budeme potrebovať vašu plnú pozornosť!
Najprv si zopakujeme úlohu hormónov v ženských telách (muži neodchádzajte😊), ako môže dôjsť k ich nerovnováhe a aké následky to prináša. Potom sa pozrieme na prírodné bylinky a funkčné huby, ktoré môžu pomôcť obnoviť hormonálnu rovnováhu.
Prehľad hormonálnych nerovnováh a ich vplyv na zdravie
Aby sme pochopili hormonálnu nerovnováhu, musíme vedieť, čo sú hormóny a ako fungujú.
Hormóny sú chemickí poslovia, ktorí prenášajú dôležité pokyny všetkým orgánom a tkanivám v tele. Tieto pokyny pomáhajú udržiavať rovnováhu (homeostázu) a organizujú reakcie tela na rôzne podnety. Hormóny sú kľúčové pri koordinácii a riadení mnohých fyziologických procesov (1).
Príklady hormónov a ich funkcie:
- Rastové hormóny, hormóny štítnej žľazy a reprodukčné hormóny: Podporujú rast a vývin.
- Inzulín a glukagón: Regulujú hladinu glukózy v krvi.
- Hormóny štítnej žľazy: Ovládajú rýchlosť metabolizmu.
- Estrogén a progesterón: Riadi menštruačný cyklus.
- Kortizol: Reguluje reakcie na stres a imunitný systém.
Hormóny sú produkované špecializovanými žľazami a tkanivami a môžu pôsobiť na celé telo prostredníctvom krvného obehu alebo lokálne na konkrétne orgány a tkanivá. Napríklad štítna žľaza uvoľňuje hormóny, ktoré regulujú produkciu energie v každej bunke, zatiaľ čo oxid dusnatý sa produkuje v krvných cievach a reguluje krvný tlak.
Mnohé hormóny fungujú podľa prirodzených rytmov alebo cyklov, podobne ako termostat udržuje konštantnú teplotu v miestnosti. Jedným z príkladov je cirkadiánny rytmus, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia prostredníctvom hormónov melatonín a kortizol.
Ďalším príkladom je menštruačný cyklus, ktorý kontrolujú hormóny estrogén a progesterón, zabezpečujúce jednotlivé fázy cyklu (2).
Hormonálna nerovnováha nastáva, keď je niektorý hormón prítomný v nadbytku alebo nedostatku, alebo keď je jeho aktivita narušená. Pretože hormóny navzájom ovplyvňujú svoje činnosti, chronická hormonálna nerovnováha môže mať veľký vplyv na celkové zdravie a pohodu.
Pochopenie hormonálnej nerovnováhy
Hormonálna nerovnováha môže u žien spôsobiť množstvo problémov, ovplyvňujúcich nielen reprodukčný systém, ale aj duševné, emocionálne a metabolické zdravie. Bežné príznaky zahŕňajú:
- nepravidelné alebo bolestivé menštruačné cykly
- zmeny nálady
- únavu
- kolísanie hmotnosti
- poruchy spánku
Hormonálna nerovnováha nie je obmedzená na konkrétnu vekovú skupinu, môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas života - v puberte, tehotenstve, reprodukčných rokoch aj počas menopauzy (3).
Aj keď je hormonálna nerovnováha často spojená s nadbytkom alebo nedostatkom hormónov, situácia je komplikovanejšia. Pozrime sa na niektoré z príčin hormonálnej nerovnováhy u žien a na jej dôsledky na zdravie.
Kortizol a vplyv chronického stresu
Kortizol, známy aj ako stresový hormón, zohráva dôležitú úlohu pri našej reakcii na stres a ovplyvňuje mnohé základné aspekty nášho tela:
- Energetický metabolizmus: Pomáha riadiť, ako telo využíva energiu.
- Hladiny glukózy: Reguluje množstvo cukru v krvi.
- Funkcia imunitného systému: Má vplyv na to, ako dobre funguje naša ochranná obrana.
- Krvný tlak: Ovláda tlak krvi v našich cievach.
- Rovnováha tekutín: Pomáha udržiavať správnu hladinu tekutín v tele.
- Oprava tkaniva: Podporuje hojenie a obnovu poškodených tkanív.
- Bdelosť: Pomáha nám zostať bdelými a sústredenými.
Aj keď tieto účinky kortizolu sú prospešné pri krátkodobom stresovom podnete, chronický stres môže viesť k nadmernému hromadeniu kortizolu. To môže mať negatívny vplyv na našu náladu, menštruačné cykly, chuť do jedla, telesnú hmotnosť, metabolizmus a imunitnú funkciu. Naopak, nízke hladiny kortizolu predstavujú iné rizikové faktory.
Partnerské hormóny a ich úloha v menštruačnom cykle
Reprodukčné hormóny pracujú v partnerstve, čo vidíme aj na príklade menštruačného cyklu. Tento komplexný tanec je riadený hormonálnymi spätnoväzbovými slučkami, ktoré možno prirovnať k termostatu. Keď jeden hormón stúpa, posiela signály, ktoré brzdia produkciu svojho partnera. Estrogén spolupracuje s luteinizačným hormónom (LH), progesterón s folikulu stimulujúcim hormónom (FSH) a prolaktínom s dopamínom.
Chronický stres, dramatické zmeny hmotnosti a poruchy štítnej žľazy patria medzi bežné faktory, ktoré môžu toto partnerstvo narušiť a ovplyvniť jemnú hormonálnu rovnováhu (1).
Hypotalamus a hypofýza a ich úloha
Mozgový hypotalamus a hypofýza sú centrálnymi uzlami, ktoré riadia mnohé hormonálne procesy a ovplyvňujú rôzne orgány a tkanivá produkujúce hormóny. Tieto oblasti sú zodpovedné za uvoľňovanie LH a FSH, regulujú časť menštruačného cyklu a plodnosť. Taktiež ovládajú hormóny ovplyvňujúce rast, opravu tkanív, funkciu štítnej žľazy, metabolizmus, stres, krvný tlak a ďalšie.
Ak je jedna z týchto funkcií narušená, často kvôli stresu, môže to ovplyvniť aj ostatné. Napríklad vysoké hladiny kortizolu spôsobené výrazným stresom alebo nedostatočným spánkom môžu ovplyvniť menštruačný cyklus znížením hladiny LH, čo má vplyv na produkciu progesterónu.
Eliminácia hormónov
Je dôležité, aby sa hormóny deaktivovali a odstránili z tela po splnení ich úloh, najmä u žien. Väčšina estrogénu sa rozkladá v pečeni a potom sa vylučuje cez tráviaci systém. Dôležitou súčasťou udržania zdravého fungovania pečene a tráviaceho traktu je zabezpečiť, aby sa toto odstraňovanie uskutočňovalo účinne. Napríklad črevná mikroflóra, nedostatok vlákniny v strave a zápcha môžu brániť správnemu odstraňovaniu estrogénu, čo môže viesť k jeho znovu vstrebaniu a zvýšeniu hladiny v tele.
Distribúcia hormónov
Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim hormonálnu rovnováhu je efektívna distribúcia hormónov do ich cieľových orgánov a tkanív. Mnohé hormóny, ako napríklad estrogén, testosterón, hormóny štítnej žľazy a kortizol, nie sú rozpustné v krvi a potrebujú špeciálne transportéry, ktoré ich prepravujú. Ak je príliš málo alebo príliš veľa týchto transportérov, môže to spôsobiť nerovnováhu v hormonálnej aktivite.
Bunkové receptory a hormonálne správy
Hormóny potrebujú na prenášanie svojich správ nielen odosielateľa, ale aj prijímateľa. To znamená, že samotné cirkulujúce hormóny sú len polovicou príbehu, pretože bunkové receptory musia byť aktívne, aby mohli správu prijať. Napríklad inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, potrebuje aktívne bunkové receptory na efektívnu komunikáciu. Ak sú tieto receptory neaktívne alebo rezistentné, správa hormónu nemôže byť doručená efektívne, čo môže spôsobiť problémy.
Príčiny hormonálnej nerovnováhy
Rozpoznanie základných príčin hormonálnej nerovnováhy je kľúčové pre vytvorenie efektívnych podporných stratégií na obnovenie rovnováhy. Hormonálnym poruchám prispievajú rôzne faktory, ako je rodinná anamnéza, genetika, skorá anamnéza, vek, životný štýl, vplyvy prostredia, základné zdravotné stavy a užívanie liekov.
Medzi bežné faktory, ktoré môžu vyvolať hormonálnu nerovnováhu u žien, patria:
- Celoživotná expozícia estrogénu
- Obezita alebo nízka telesná hmotnosť
- Nedostatočná výživa
- Chronický stres
- Nadmerné cvičenie
- Nedostatok spánku
- Oslabený klírens estrogénu
- Nadmerný alebo nedostatočný príjem vlákniny
- Zmenená rovnováha črevnej mikroflóry
- Expozícia chemikáliám alebo xenoestrogénom, ktoré rušia endokrinný systém (jedná sa o syntetické molekuly, ktoré interagujú s estrogénovými receptormi, ako napríklad z plastov) (3,4).
Každý jednotlivec má svoj jedinečný príbeh, a preto najefektívnejšia podpora bude adresovať všetky relevantné príčiny.
Bežné príznaky hormonálnej nerovnováhy u žien a ich vplyv na každodenný život
Identifikácia hormonálnej nerovnováhy u žien môže byť možná vďaka rôznym symptómom, ktoré ovplyvňujú fyzické, emocionálne a reprodukčné zdravie.
Je dôležité si uvedomiť, že prítomnosť týchto symptómov nemusí vždy znamenať hormonálnu nerovnováhu, pretože ich môže spôsobiť viacero faktorov. Avšak trvalé alebo závažné príznaky by mali byť dôvodom na konzultáciu so zdravotníckym pracovníkom.
Bežné príznaky hormonálnej nerovnováhy u žien zahŕňajú:
- Nepravidelné menštruačné cykly
- Ťažkosti s plodnosťou, vrátane syndrómu polycystických vaječníkov
- Výkyvy nálad a podráždenosť
- Únava a nedostatok energie
- Kolísanie hmotnosti
- Zmeny v sexuálnom živote
- Problémy s kožou, ako je akné alebo stenčenie kože
- Vypadávanie vlasov a zmeny ich kvality, lámavé nechty
- Nadmerný rast ochlpenia na tvári a tele
- Znížená hustota kostí a strata svalovej hmoty
- Poruchy spánku
- Návaly horúčavy a nočné potenie
- Zmeny v prsníkoch, ako je citlivosť, opuch a zväčšenie
- Bolesť hlavy a migrény
Tieto príznaky môžu mať rôznu intenzitu a môžu byť navzájom prepojené. Konzultácia s lekárom je dôležitá pre presnú diagnostiku a vypracovanie vhodného liečebného plánu prispôsobeného individuálnym potrebám (3).
Vitálne huby a bylinky pre hormonálnu rovnováhu = Prirodzená podpora pre ženy
Výhody alternatívnych prístupov pri hormonálnej nerovnováhe
Historicky bol vývoj žien v rôznych kultúrach úzko spätý s používaním bylín a liečiteľským umením. Tieto starobylé poznatky sa odovzdávali a zdokonaľovali generáciami. Dnes, v spojení s výhodami modernej vedy a výskumu, prírodné prístupy poskytujú prirodzené, bezpečné a účinné možnosti riešenia rôznorodých hormonálnych nerovnováh u žien.
Telo má prirodzenú schopnosť samoregulácie za priaznivých podmienok. Bylinky a vitálne alebo ak chcete funkčné huby, s ich komplexnou prírodnou chémiou, jemne posúvajú telo k obnove a rovnováhe.
Zmena aktivity spätnoväzbových slučiek, expresie receptorov a riadiacich epigenetických faktorov, ktoré ovplyvňujú tieto nerovnováhy, si vyžaduje čas. Avšak pravidelná expozícia správnym stimulom nakoniec vedecky ovplyvní telo.
Treba brať do úvahy príjem cukru a inzulínovú rezistenciu. Trvá nejaký čas, kým sa telo adaptovalo na trvalú konzumáciu vysokého cukru a vyvinulo inzulínovú rezistenciu. Rovnaký princíp platí aj pre ďalšie hormonálne poruchy.
Dobrý program podpory pomocou bylín a húb na zvládanie hormonálnych nerovnováh by mal byť adresný na kľúčové príčiny. Okrem toho by sa mal sústrediť na podporu základných funkčných rytmov hormonálnych cyklov.
Je dôležité si uvedomiť, že zázraky sa nestanú cez noc!
Pri používaní vitálnych húb a bylín na hormonálnu rovnováhu je potrebné očakávať postupnú zmenu. Každý prípad je individuálny, no ako dobré pravidlo platí dať si aspoň 3 až 4 mesiace na hodnotenie účinkov.
Úloha prírodných alternatív pri udržiavaní optimálnej hladiny hormónov
Byliny majú schopnosť ovplyvniť hladiny hormónov priamo aj nepriamo prostredníctvom rôznych mechanizmov. Ich zložitá chémia môže jemne stimulovať telo k obnoveniu hormonálnej rovnováhy a zlepšiť jej stav.
Tradične sa bylinky často používali na podporu ženského hormonálneho zdravia, avšak huby sa v tejto oblasti zvyčajne zanedbávali. Aj keď huby nehrajú primárnu úlohu, ich prítomnosť môže byť podporná a prospešná.
Huby majú svoje jedinečné zdravotné výhody, ktoré sú výsledkom ich unikátnej plesňovej chémie. Okrem všeobecných výhod pre imunitu a metabolizmus, môžu tiež pozitívne ovplyvniť črevnú mikroflóru, ktorá je kľúčová pre zdravie žien.
Štúdie naznačujú, že huby obsahujúce β-glukány a chitín môžu podporiť rast prospešných baktérií v črevách a zlepšiť metabolizmus. Zdravá mikroflóra môže tiež produkovať fytoestrogénne metabolity, ktoré sú dôležité pre estrogénovú signalizáciu.
Tieto zmeny môžu pozitívne ovplyvniť rôzne aspekty hormonálnej rovnováhy, vrátane metabolizmu estrogénov, regulácie kortizolu a chuti do jedla, ako aj citlivosti na inzulín a produkcie neurotransmiterov.
Preto práve pridanie húb do stravy môže byť užitočnou stratégiou na podporu zdravia žien a udržanie hormonálnej rovnováhy.
4 kľúčové bylinky pre hormonálnu rovnováhu
Cudný strom (Vitex agnus-castus) - Vitex jahňací
Zrelé bobule cudných stromov sú známe svojím pozitívnym vplyvom na ženské hormonálne zdravie. Už starovekí Gréci využívali túto bylinku na reguláciu menštruačného cyklu a zmiernenie príznakov menopauzy. Navyše, bola používaná na zníženie libida, najmä mužskými mníchmi.
Cudný strom zostáva dnes významnou bylinkou na podporu reprodukčných funkcií u žien.
Jeho účinok spočíva v:
- Vyrovnaní hormonálnych hladín, vrátane prolaktínu, progesterónu a melatonínu
- Podpore zdravého menštruačného cyklu a zmiernení príznakov spojených s jeho dysreguláciou
- Chránení pred príznakmi menopauzy
- Podpore zdravého spánku
- Riešení necystického akné
Cudný strom je preto jednou z ideálnych bylín na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy (5).
Rasca čierna (Actaea racemosa)
Rasca čierna pochádza zo Severnej Ameriky a je známa svojimi podzemkami, ktoré sa tradične používajú na riešenie hormonálnych problémov u žien. Medzi tieto problémy patrí bolestivá menštruácia, svalové bolesti a bolesti hlavy. Dnes je široko využívaný na prospech mnohých gynekologických stavov, najmä na zmiernenie príznakov menopauzy. Je dokonca považovaný za neestrogénny alternatívny (homeopatický) liek k hormonálnej substitučnej terapii.
Nielen moduluje ženské hormóny, ale aj podporuje udržanie hustoty kostí u žien v menopauze. Okrem toho reguluje hladinu cukru v krvi (7). Je to vynikajúca bylina, ktorá ponúka široké spektrum prospešných účinkov pre ženské hormonálne zdravie.
Pivonka biela (Paeonia lactiflora)
Koreň bielej pivonky je známy v tradičnej čínskej medicíne (TČM) pre svoju schopnosť podporovať celkovú pohodu žien a vyrovnávať ženské hormóny. Okrem toho podporuje fungovanie horných ženských pohlavných orgánov a zmierňuje dočasné pocity napätia spojené s menštruačným cyklom. Často sa kombinuje s ďalšími bylinkami na podporu širokého spektra ženských hormonálnych problémov. Biela pivonka je cenená pre svoje vlastnosti, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na ženské hormonálne zdravie a celkovú pohodu (8).
Adaptogény: Podpora tela voči stresu
Adaptogény sú určité bylinky a huby, ktoré sa špecializujú na zvyšovanie odolnosti tela voči rôznym stresorom - či už ide o environmentálne, fyzické alebo emocionálne faktory. Tieto bylinky majú schopnosť pomôcť telu lepšie zvládať náročné situácie a udržiavať rovnováhu v čase zvýšeného stresu.
Niektoré adaptogénny sú špeciálne navrhnuté na reguláciu osi HPA (hypotalamus-hypofýza-nadobličky), ktorá je zodpovedná za reakciu tela na stres. Sú prospešné pre prípady, keď chronický stres negatívne ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a celkové zdravie.
Medzi pravé adaptogénne byliny patria eleuthero (Eleutherococcus senticosus), rhodiola (Rhodiola rosea), schizandra (Schisandra chinensis), shatavari (Asparagus racemosus) a ashwagandha (Withania somnifera).
Každá z týchto bylín má svoje vlastné jedinečné vlastnosti a účinky, takže výber vhodného adaptogénu by mal byť prispôsobený individuálnym potrebám a reakciám tela. Tieto adaptogénne bylinky môžu poskytnúť podporu v náročných situáciách a pomôcť udržiavať celkové hormonálne a emocionálne zdravie (9).
4 Kľúčové Huby pre Hormonálnu Rovnováhu
Maitake (Grifola frondosa)
Maitake, lahodná jedlá a liečivá huba, má bohatú históriu terapeutického využitia. Tradične sa cenila pre svoju schopnosť oživiť nízku energiu, chrániť žalúdok a pečeň a upokojovať nervozitu. Moderný výskum ukazuje, že Maitake môže mať pozitívny vplyv na ženské hormonálne zdravie.
Klinické štúdie preukázali jej účinnosť pri zlepšovaní plodnosti u žien s anovuláciou spôsobenou PCOS. Extrakt z Maitake obsahujúci β-glukány má schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšovať pomer testosterónu k estrogénu, čo podporuje ovuláciu. Okrem toho táto huba môže tiež pomôcť chrániť kostnú hmotu, čo sa zvyšuje v kombinácii hubou Shiitake. Pre svoje benefity pre ženské hormonálne zdravie môže byť Maitake užitočnou súčasťou liečebného režimu (10,11,12,14).
Maitake je dostupná napríklad ako extrakt vo forme kapsúl, čo umožňuje jednoduchú konzumáciu a využitie jej benefitov.
Shiitake (Lentinula edodes)
Shiitake nie je len obľúbeným jedlom, ale má aj bohatú tradičnú historickú použiteľnosť vo východnej Ázii, datovanú až pred 5000 rokmi. Okrem svojich imunologických vlastností je známe aj jeho využitie pri kardiovaskulárnych, metabolických a pečeňových problémoch, ako aj na zmiernenie bolesti, únavy a slabosti spojenej so starnutím.
Pokiaľ ide o ženské hormonálne zdravie, shiitake má tradičné využitie aj pri sexuálnej dysfunkcii, aj keď moderné výskumy v tejto oblasti sú stále obmedzené (18).
Jej účinky sú pravdepodobne spojené s jeho prebiotickou aktivitou v gastrointestinálnom trakte, čo môže pomôcť vyvážiť mikroflóru čreva a podporiť zdravie metabolizmu. Štúdie ukázali, že Shiitake môže zlepšiť metabolizmus tukov a cholesterolu, čo je dôležité pre hormonálne zdravie žien, pretože metabolizmus tukov a cholesterolu sú kľúčové pre reguláciu reprodukčných hormónov (19).
Okrem toho sa ukázalo, že podporuje aj zdravie a hustotu kostí, čo môže byť dôležité pre prevenciu straty kostnej hmoty a zachovanie zdravých kostí (14).
Hericium alebo Levia hriva (Hericium erinaceus)
V Ázii bola huba levia hriva historicky považovaná za tonikum, ktoré dodáva energiu a silu a používala sa na podporu zdravia hlavných orgánov, najmä tráviaceho traktu.
Dnes je huba Hericium známa predovšetkým pre svoje účinky na ochranu mozgu a zlepšenie kognitívnych funkcií a pamäti. To môže byť obzvlášť prospešné pre ženy, ktoré zažívajú hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže ovplyvniť náladu a kognitívne funkcie.
Klinické štúdie ukázali (20,21), že Hericium môže zlepšiť náladu, podráždenosť a kognitívne funkcie. Štúdia na ženách s príznakmi menopauzy zistila, že užívanie tejto huby počas štyroch týždňov viedlo k zlepšeniu nálady a koncentrácie (22).
Okrem toho sa ukázalo, že má pozitívny vplyv na zdravie mozgu a čriev, čo môže byť dôležité pre celkovú pohodu. Nedávna pilotná štúdia naznačuje, že levia hriva má prebiotickú aktivitu, ktorá sa prejavuje v priebehu niekoľkých dní až týždňov.
Vďaka svojim pozitívnym účinkom na mozog, náladu a črevá je levia hriva prospešným doplnkom pre ženy, najmä pre tých, ktoré bojujú s hormonálnou nerovnováhou a sú citlivé na zmeny nálad a kognitívne funkcie (23).
Reishi (Ganoderma lucidum)
Reishi je dlho cenená ako jedna z najlepších vitálnych húb na podporu dlhovekosti a jej tradičné využitie sa vyznačuje neuveriteľnou šírkou aplikácií. Moderný výskum však nie vždy podporuje všetky aspekty tradičnej reputácie Reishi.
Je dôležité si uvedomiť, že Reishi je predovšetkým tonikum a jeho prínosy sa zvyšujú v priebehu času. Je potrebné konzumovať ho pravidelne ako súčasť životného štýlu a jeho účinky môžu byť merané v rokoch, nie v týždňoch alebo mesiacoch. Reishi sa vyníma ako podporné tonikum, ktoré môže pomôcť udržať hormonálnu rovnováhu do vyššieho veku.
Kľúčové zdravotné prínosy Reishi, ktoré podporujú klinické štúdie, zahŕňajú:
- Rovnováha metabolizmu, vrátane krvného cukru, tukov a cholesterolu (24)
- Podpora imunitného systému (25-27)
- Zdravie srdca a ciev (28-30)
- Funkcia pečene (31)
- Možné zlepšenie kvality spánku a nálady (32)
Reishi má povesť aj ako huba, ktorá môže zlepšiť spánok, aj keď existuje málo štúdií.
Je pozoruhodné, ako hlboko hormóny zasahujú do nášho každodenného života. Aj keď si ich väčšina z nás neuvedomuje, pracujú neustále, usmerňujúc naše nálady, energetické hladiny a dokonca aj naše rozhodnutia. Hormonálna nerovnováha môže znamenať horskú dráhu pre mnohé z nás, často nás prekvapujúce zmeny, ktoré následne zasahujú do každodenných aktivít.
Ale nebojte sa, pochopenie týchto zložitých procesov môže byť kľúčom k lepšiemu zvládnutiu týchto výkyvov. Keď pochopíme, ako fungujú hormóny a aké faktory môžu ovplyvniť ich rovnováhu, môžeme lepšie navigovať životom a minimalizovať ich negatívne účinky. Od identifikácie príčin hormonálnej nerovnováhy po zváženie podporných prístupov ako je užívanie bylín a vitálnych húb, existuje mnoho spôsobov, ako sa vrátiť k harmonickému stavu.
Takže nech je to menopauza, puberta alebo iba stresujúce obdobie vo vašom živote, vaše telo a hormóny v ňom sú ako španielsky tanec. S primeranou starostlivosťou a porozumením môžeme pomôcť nášmu organizmu tancovať aj túto temperamentnú melódiu harmonicky.
A keďže každý jednotlivec je iný, je dôležité experimentovať s rôznymi prístupmi a nájsť ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim individuálnym potrebám. V konečnom dôsledku ide o cestu k lepšiemu pochopeniu samého seba a k harmonizácii s tým, čo nám pripravila príroda.
Bonus na záver:
Recept na prirodzenú rovnováhu hormónov
Tento recept na hubovú omeletu je nielen lahodný, ale aj prospešný pre hormonálnu rovnováhu. Huby ako Maitake a Hericium obsahujú zložky, ktoré môžu podporiť zdravie hormonálneho systému. Ako? Vyskúšajte tento recept.
Hubová omeleta pre zdravý hormonálny začiatok dňa!
Nakrájajte niekoľko húb podľa vlastného výberu a pod pokrievkou ich opečte na troche olivového oleja. Nemusí ísť o exotické huby, veľmi prospešné sú čerstvé huby Shitake či Portabella.
Medzitým rozbijte 2 vajcia do misky a pridajte ¼ až ½ čajovej lyžičky (1-2 kapsule) extraktu Maitake a Hericium a spolu rozšľahajte. Podľa chuti pridajte soľ a korenie a ak máte náladu, pridajte nadrobno nasekané čerstvé bylinky.
Keď sú huby uvarené, nalejte ich do vaječnej zmesi a varte podľa preferovanej štruktúry. Pred podávaním preložte omeletu na polovicu, aby ste umocnili vizuálnu príťažlivosť!
Táto hubová omeleta je skvelým spôsobom, ako začať deň s prospešnými živinami pre hormonálnu rovnováhu. Dobrú chuť.
Prečítajte si aj článok: Hormonálna nerovnováha dajte svoje hormóny do poriadku
ZDROJE:
- Tortora, GJ a Derrickson, BH (2008). Princípy anatómie a fyziológie (12. vydanie, str. 643-677). John Wiley and Sons, Inc.
- Trickey, R., & Mikosza, S. (2011b). Hormóny. In R. Trickey (ed.), Ženy, hormóny a menštruačný cyklus (3. vydanie, s. 37-53). Trickey Enterprises.
- Trickey, R., & Mikosza, S. (2011a). Hormonálna nerovnováha. In R. Trickey (ed.), Ženy, hormóny a menštruačný cyklus (3. vydanie, s. 54-74). Trickey Enterprises.
- Romm, A. (2010). Botanická medicína pre zdravie žien (s. 100-105). Churchill Livingstone Elsevier.
- Kamal, N., Mio Asni, NS, Rozlan, INA, Mohd Azmi, MAH, Mazlan, NW, Mediani, A., Baharum, SN, Latip, J., Assaw, S., & Edrada-Ebel, RA (2022). Tradičné medicínske použitie, fytochémia, biologické vlastnosti a zdravotné aplikácie Vitex sp. Plants, 11 (15), 1944. https://doi.org/10.3390/plants11151944.
- Wuttke, W., & Seidlová-Wuttke, D. (2015). Čierna rasca (Cimicifuga racemosa) je neestrogénnou alternatívou hormonálnej substitučnej liečby. Clinical Phytoscience, 1 (1), 12. https://doi.org/10.1186/s40816-015-0013-0.
- Salari, S., Amiri, MS, Ramezani, M., Moghadam, AT, Elyasi, S., Sahebkar, A., & Emami, SA (2021). Etnobotanika, fytochémia, tradičné a moderné využitie Actaea racemosa L. (Black cohosh): Prehľad. V GE Barreto & S. Amirhossein (Eds.), Farmakologické vlastnosti prírodných produktov rastlinného pôvodu a dôsledky pre ľudské zdravie (s. 403–449). Springer Nature Switzerland AG. https://doi.org/10.1007/978-3-030-64872-5_24.
- Moini Jazani, A., Hamdi, K., Tansaz, M., Nazemiyeh, H., Sadeghi Bazargani, H., Fazljou, SMB, & Nasimi Doost Azgomi, R. (2018). Bylinná medicína na oligomenoreu a amenoreu: Systematický prehľad starovekej a konvenčnej medicíny. BioMed Research International, 2018, 1-22. https://doi.org/10.1155/2018/3052768.
- Panossian, AG, Efferth, T., Shikov, AN, Pozharitskaya, ON, Kuchta, K., Mukherjee, PK, Banerjee, S., Heinrich, M., Wu, W., Guo, D., & Wagner , H. (2021). Vývoj adaptogénneho konceptu od tradičného použitia k medicínskym systémom: Farmakológia chorôb súvisiacich so stresom a starnutím. Medicinal Research Reviews, 41 (1), 630-703. https://doi.org/10.1002/med.21743.
- Tominaga, K., Tsuchida, M., Hayashi, M., Asahi, A., & Inui, H. (2011). Ovulačné účinky extraktu z huby Maitake u pacientok so syndrómom polycystických ovárií. Journal of Reproduction Engineering , 14 , 7-12.
- Chen, JT, Tominaga, K., Sato, Y., Anzai, H., & Matsuoka, R. (2010). Výťažok z huby Maitake (Grifola frondosa) indukuje ovuláciu u pacientok so syndrómom polycystických ovárií: Možná monoterapia a kombinovaná liečba po zlyhaní s prvolíniovým klomiféncitrátom. Journal of Alternative and Complementary Medicine , 16 (12), 1295-1299. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0696.
- Konno, S., Tortorelis, D., Fullerton, S., Samadi, A., Hettiarachchi, J., & Tazaki, H. (2001). Možný hypoglykemický účinok huby maitake u pacientov s diabetom 2. Diabetická medicína, 18 (12), 1010. https://doi.org/10.1046/j.1464-5491.2001.00532.x.
- Rossi, P., Difrancia, R., Quagliariello, V., Savino, E., Tralongo, P., Randazzo, CL, & Berretta, M. (2018). B-glukány z Grifola frondosa a Ganoderma lucidum pri rakovine prsníka: Príklad komplementárnej a integračnej medicíny. Oncotarget, 9 (37), 24837-24856. https://doi.org/10.18632/oncotarget.24984.
- Erjavec, I., Brkljacic, J., Vukicevic, S., Jakopovic, B., & Jakopovich, I. (2016). Výťažky z húb znižujú resorpciu kostí a zlepšujú tvorbu kostí. International Journal of Medicinal Mushrooms , 18 (7), 559-569. https://doi.org/10.1615/IntJMedMushrooms.v18.i7.10.
- Dai, X., Stanilka, JM, Rowe, CA, Esteves, EA, Nieves, C., Spaiser, SJ, Christman, MC, Langkamp-Henken, B., & Percival, SS (2015). Denná konzumácia húb Lentinula edodes (shiitake) zlepšuje ľudskú imunitu: Randomizovaná diétna intervencia u zdravých mladých dospelých. Journal of the American College of Nutrition, 34 (6), 478–487. https://doi.org/10.1080/07315724.2014.950391.
- Gaullier, JM, Sleboda, J., Øfjord, ES, Ulvestad, E., Nurminiemi, M., Moe, C., Albrektsen, T., & Gudmundsen, O. (2011). Suplementácia rozpustným beta-glukánom exportovaným z huby Shiitake Medicinal Hub, Lentinus edodes (Berk.) Singer Mycelium: Krížová, placebom kontrolovaná štúdia u zdravých starších ľudí. International Journal of Medicinal Mushrooms, 13 (4), 319–326. https://doi.org/10.1615/IntJMedMushr.v13.i4.10.
- Gordon, M., Bihari, B., Goosby, E., Gorter, R., Greco, M., Guralnik, M., Mimura, T., Rudinicki, V., Wong, R., & Kaneko, Y. (1998). Placebom kontrolovaná štúdia imunitného modulátora, lentinanu, u HIV-pozitívnych pacientov: štúdia fázy I/II. Journal of Medicine, 29 (5-6), 305-330.
- Morales, D., Shetty, SA, López-Plaza, B., Gómez-Candela, C., Smidt, H., Marín, FR, & Soler-Rivas, C. (2021). Modulácia ľudskej črevnej mikroflóry v klinickom skúšaní konzumáciou extraktu obohateného o β-D-glukán získaného z Lentinula edodes. European Journal of Nutrition , 60 (6), 3249–3265. https://doi.org/10.1007/S00394-021-02504-4.
- Spim, SRV, Pistila, AMH, Pickler, TB, Silva, MT, & Grotto, D. (2021). Účinky shiitake kulinársko-liečebnej huby, Lentinus edodes (Agaricomycetes), tyčiniek na lipidové a antioxidačné profily u jedincov s hranične vysokým cholesterolom: Dvojito zaslepená randomizovaná klinická štúdia. International Journal of Medicinal Mushrooms, 23 (7), 1-12. https://doi.org/10.1615/INTJMEDMUSHROOMS.2021038773.
- Vigna, L., Morelli, F., Agnelli, GM, Napolitano, F., Ratto, D., Occhinegro, A., Di Iorio, C., Savino, E., Girometta, C., Brandalise, F & Rossi, P. (2019). Hericium erinaceus zlepšuje poruchy nálady a spánku u pacientov postihnutých nadváhou alebo obezitou: Mohli by byť cirkulujúce Pro-BDNF a BDNF potenciálne biomarkery? Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, 2019. https://doi.org/10.1155/2019/7861297.
- Okamura, H., Anno, N., Tsuda, A., Inokuchi, T., Uchimura, N., & Inanaga, K. (2015). Účinky Hericium erinaceus (Amyloban® 3399) na kvalitu spánku a subjektívnu pohodu medzi študentkami vysokoškolského štúdia: Pilotná štúdia. Personalized Medicine Universe, 4, 76-78. https://doi.org/10.1016/j.pmu.2015.03.006.
- Nagano, M., Shimizu, K., Kondo, R., Hayashi, C., Sato, D., Kitagawa, K., & Ohnuki, K. (2010). Zníženie depresie a úzkosti o 4 týždne príjmu Hericium erinaceus. Biomedical Research, 31 (4), 231-237. https://doi.org/10.2220/biomedres.31.231.
- Xie, XQ, Geng, Y., Guan, Q., Ren, Y., Guo, L., Lv, Q., Lu, ZM, Shi, JS, & Xu, ZH (2021). Vplyv krátkodobej konzumácie Hericium erinaceus na sérové biochemické markery a zmeny črevnej mikroflóry: Pilotná štúdia. Živiny, 13 (3), 1-12. https://doi.org/10.3390/nu13031008.
- Chu, TTW, Benzie, IFF, Lam, CWK, Fok, BSP, Lee, KKC a Tomlinson, B. (2012). Štúdia potenciálnych kardioprotektívnych účinkov Ganoderma lucidum (Lingzhi): výsledky kontrolovanej ľudskej intervenčnej štúdie. The British Journal of Nutrition, 107 (7), 1017-1027. https://doi.org/10.1017/S0007114511003795.
- Chen, S.-N., Nan, F.-H., Liu, M.-W., Yang, M.-F., Chang, Y.-C., & Chen, S. (2023) . Hodnotenie imunitnej modulácie pomocou β-1,3; 1,6 D-glukán odvodený od Ganoderma lucidum u zdravých dospelých dobrovoľníkov, Randomizovaná kontrolovaná štúdia. Foods, 12 (3), 659. https://doi.org/10.3390/foods12030659.
- Al-Jumaili, MMO, Al-Dulaimi, FKY a Ajeel, MA (2020). Úloha vychytávania Ganoderma lucidum pri určitej hematologickej a imunologickej odpovedi u pacientov s koronavírusom (COVID-19). Systematic Reviews in Pharmacy, 11 (8), 537-541. https://www.researchgate.net/publication/348265958.
- Henao, SLD, Urrego, SA, Cano, AM a Higuita, EA (2018). Randomizovaná klinická štúdia na hodnotenie modulácie imunity jogurtom obohateným o β-glukány z liečivej huby lingzhi alebo reishi, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), u detí z Medellínu v Kolumbii. International Journal of Medicinal Mushrooms, 20 (8), 705-716. https://doi.org/10.1615/IntJMedMushrooms.2018026986.
- Gao, Y., Chen, G., Dai, X., Ye, J., & Zhou, S. (2004). Štúdia fázy I/II extraktu huby Ling Zhi Ganoderma lucidum (W. Curt.:Fr.) Lloyd (Aphyllophoromycetideae) u pacientov s koronárnou chorobou srdca. International Journal of Medicinal Mushrooms , 6 (4), 327-334. https://doi.org/10.1615/INTJMEDMUSHR.V6.I4.30.
- Jin, H., Zhang, G., Cao, X., Zhang, M., Long, J., Luo, B., Chen, H., Qian, S., Mori, M., & Wang, Z. (1996). Liečba hypertenzie pomocou ling zhi kombinovaná s hypotenzorom a jej účinky na arteriálny, arteriolárny a kapilárny tlak a mikrocirkuláciu. Mikrocirkulačný prístup k ázijskej tradičnej medicíne, 131-138.
- Kanmatsuse, K., Kajiwara, N., Hayashi, K., Shimogaichi, S., Fukinbara, I., Ishikawa, H., & Tamura, T. (1985). Štúdie o Ganoderma lucidum. I. Účinnosť proti hypertenzii a vedľajším účinkom. Yakugaku Zasshi: Journal of the Pharmaceutical Society of Japan, 105 (10), 942-947. https://doi.org/10.1248/YAKUSHI1947.105.10_942.
- Pazzi, F., Adsuar, JC, Domínguez-Muñoz, FJ, García-Gordillo, MA, Gusi, N., & Collado-Mateo, D. (2020). Ganoderma lucidum ovplyvňuje náladu a kvalitu života súvisiacu so zdravím u žien s fibromyalgiou. Zdravotníctvo (Švajčiarsko), 8 (4), 1-11. https://doi.org/10.3390/healthcare8040520.