Blog

Fermentácia všetko čo o nej treba vedieť

Ľudia po stáročia používali fermentáciu na zlepšenie chuti potravín bez toho, aby vedeli, prečo a ako to funguje. Dnes vďaka vedeckým objavom Louisa Pasteura vieme, že kvasenie spôsobujú živé organizmy. Fermentácia nielenže robí kváskový chlieb, syr a víno chutnejšími, ale pomáha nám aj zostať nažive.

Čo je fermentácia?

Fermentácia alebo kvasenie je metabolický proces, ktorý mikroorganizmy využívajú na zmenu vlastností potravín a nápojov. Môže to zahŕňať zlepšenie chuti, konzervovanie potravín alebo poskytovanie zdravotných výhod.

Výraz “ferment” je odvodený od latinského slovesa “fervere”, čo znamená “variť”. Aj keď si fermentácia nevyžaduje teplo.

Čo je to kvasenie

Ako prebieha fermentácia?

V súčasnosti sa na fermentáciu používa široké spektrum mikroorganizmov. Patria medzi ne rôzne baktérie, kvasinky a plesne. Veľa závisí aj od toho, či sú tieto mikroorganizmy a ich enzýmy prítomné v samotnej potravine, alebo ich musí najprv nejakým spôsobom dodať človek. Podľa toho rozlišujeme medzi klasickou fermentáciou a fermentáciou pomocou tzv. štartovacej kultúry.

Ak potravina obsahuje správne mikroorganizmy, môže vytvoriť podmienky, ktoré pomôžu kultivovať kultúrnu mikroflóru potrebnú na fermentáciu. To platí napríklad pre mlieko a niektoré ovocné šťavy. V priemyselnej výrobe však ľudia často musia sami pridávať kvasinky alebo baktérie, aby zabezpečili, že fermentácia prebehne dostatočne rýchlo, alebo aby zabránili nežiaducemu kvaseniu.

Čo sa deje počas procesu fermentácie?

Kvasenie prebieha bez kyslíka (anaeróbne podmienky) a s beneficialnymi mikroorganizmami (kvasinky, plesne a baktérie), ktoré získavajú energiu kvasením. Niektoré bunky kvasiniek, napríklad Saccharomyces cerevisiae, ak je k dispozícii dostatok cukru, uprednostňujú kvasenie pred aeróbnym dýchaním, aj keď je k dispozícii dostatok kyslíka.

Na procese kvasenia sa podieľajú beneficialne mikróby, ktoré rozkladajú cukry a škroby na alkoholy a kyseliny. Tým sa potraviny stávajú nielen výživnejšími, ale sa aj konzervujú, takže vydržia dlhšie bez toho, aby sa pokazili.

Enzýmy vo fermentovaných potravinách pomáhajú pri trávení, čo je veľmi dôležité, pretože ľudia sa rodia s obmedzeným počtom enzýmov, ktoré sa vekom vyčerpávajú.

Medzi výhody fermentácie patrí to, že pomáha pri rozkladaní potravín pred ich konzumáciou. Pri kvasení sa mikróby živia cukrami, čo uľahčuje neskoršie trávenie potravín.

Aké sú výhody fermentácie pre zdravie?

Fermentované potraviny sú plné probiotík, prospešných mikroorganizmov, ktoré pomáhajú udržiavať črevá zdravé a schopné získavať živiny z potravy.

Probiotiká podporujú a zlepšujú imunitný systém. Črevo vytvára antibiotické, protirakovinové, protivírusové a protiplesňové látky, ktoré neumožňujú potenciálnym patogénom rásť alebo prosperovať v kyslom prostredí, ktoré vytvárajú fermentované potraviny.

Vedeli ste, že fermentácia môže pomôcť znížiť obsah antinutrientov, ako je kyselina fytová? Kyselina fytová sa nachádza v obilninách, orechoch, semenách a strukovinách a bráni vstrebávaniu minerálov. Nielen to, ale zhoršuje aj stráviteľnosť škrobov, bielkovín a tukov. Kvasením potravín teda tieto negatívne účinky neutralizujete!

Proces fermentácie môže zvýšiť biologickú dostupnosť vitamínov a minerálov v potravinách, čo znamená, že ich naše telo dokáže lepšie absorbovať.

Fermentácia zvyšuje nielen množstvo vitamínov B a C, ale aj kyseliny listovej, riboflavínu, niacínu, tiamínu a biotínu. Okrem toho fermentované potraviny obsahujú probiotiká, enzýmy a kyselinu mliečnu, vďaka ktorým telo ľahšie vstrebáva tieto dôležité živiny.

Aké sú rôzne typy fermentácie?

Poznáme 6 typov Fermentácii, ktorými sú:

 • Mliečne kvasenie
 • Maslové kvasenie
 • Etanolové / alkoholové kvasenie
 • Octové kvasenie
 • Citrónové kvasenie
 • Propionové kvasenie

Aké sú tipy fermentácie

Mliečne kvasenie

Kvasinky a rôzne kmene baktérií premieňajú škroby alebo cukry na kyselinu mliečnu.

Tieto procesy si nevyžadujú teplo a namiesto toho ide o anaeróbne chemické reakcie, pri ktorých sa využíva kyselina pyrohroznová s nikotínamidadeníndinukleotidom + vodík (NADH). Táto kombinácia vytvára kyselinu mliečnu a NAD+.

K fermentácii kyseliny mliečnej dochádza aj v ľudských svalových bunkách. Keď sa človek nadmerne namáha, jeho svaly môžu spotrebovať adenozíntrifosfát (ATP) rýchlejšie, ako sa do svalových buniek dostane kyslík. To spôsobuje hromadenie kyseliny mliečnej a má za následok bolesť svalov. 

V tomto prípade sa ATP vytvára počas glykolýzy, pri ktorej sa molekula glukózy rozkladá na dve molekuly pyruvátu bez použitia kyslíka. Baktérie mliečneho kvasenia majú zásadný význam pre výrobu lacných a zdravých potravín. 

Táto metóda je obzvlášť dôležitá pre poskytovanie výživový k chudobnejším skupinám obyvateľstva. Pomocou tohto bakteriálneho kmeňa možno vytvoriť potraviny, ako je kyslá kapusta, nakladané uhorky, kimči, jogurt či  kváskový chlieb.

Maslové kvasenie 

Pri anaeróbnom rozklade cukrov alebo kyseliny mliečnej vzniká kyselina maslová, oxid uhličitý a vodík.

K tomu dochádza napríklad počas procesu zrenia niektorých syrov alebo pri výrobe pšeničného škrobu.

Etanolové /alkoholové kvasenie

Etanolové kvasenie alebo alkoholové kvasenie je spôsobené kvasinkami, ktoré rozkladajú molekuly pyruvátu – výstupu metabolizmu glukózy (C6H12O6) známeho ako glykolýza – v škrobe alebo cukroch na molekuly alkoholu a oxidu uhličitého. Alkoholovým kvasením sa vyrába víno a pivo.

Octové kvasenie

Ovocie a obilniny s obsahom škrobu a cukru sa časom zmenia na kyslý ocot a korenie.

Príkladom je jablčný ocot, vínny ocot a kombucha.

Citrónové kvasenie

Niektoré druhy plesní uskutočňujú aeróbne kvasenie, z ktorého vzniká kyselina citrónová.

Propiónové kvasenie

Anaeróbna fermentácia je proces, ktorý prebieha za prítomnosti baktérií z čeľade Propionibacteriaceae.

Tento typ fermentácie zvyčajne nasleduje po mliečnom kvasení a jej hlavným produktom je kyselina propionová. Pri tomto procese vznikajú napríklad výdute v niektorých druhoch syrov.

Aké sú rôzne fázy procesu kvasenia?

V závislosti od toho, čo fermentujeme, môže mať proces niekoľko fáz.

 • Primárna fermentácia
 • Sekundárne kvasenie

Primárna fermentácia

V tejto krátkej fáze začnú mikróby rýchlo spracovávať suroviny, ako je ovocie, zelenina alebo mliečne výrobky.

Mikróby okolitej tekutiny (napríklad soľný roztok pri fermentovanej zelenine) zabraňujú hnilobným baktériám kolonizovať potraviny. Kvasinky alebo iné mikróby premieňajú sacharidy (cukry) na alkoholy a kyseliny.

Sekundárne kvasenie

Vinári a pivári druhotným kvasením vyrábajú alkoholické nápoje. Táto druhá, dlhšia fáza kvasenia, ktorá môže trvať niekoľko dní alebo dokonca týždňov, zvyšuje hladinu alkoholu, pričom kvasinky a mikróby odumierajú, pretože sa znižuje ich zdroj živín (sacharidy).

Hodnota pH v procese fermentácie sa môže výrazne líšiť od počiatočnej hodnoty, čo ovplyvňuje chemické reakcie prebiehajúce medzi mikróbmi a ich prostredím. Ak sa obsah alkoholu pohybuje v rozmedzí 12 – 15 %, usmrtí kvasinky a zabráni ďalšiemu kvaseniu.

V takom prípade je potrebná destilácia, aby sa odstránila voda a skondenzoval obsah alkoholu, čím sa získa vyššie percento alkoholu.

Najčastejšie fermentované potraviny

 • kvasená zelenina – kapusta, uhorky (kvašáky), kimči
 • mliečne výrobky – jogurty, tvaroh, kefír, zrejúce syry
 • fermentované údeniny – klobásy, salámy, slanina
 • fermentované strukoviny – sójová omáčka, miso, tempeh
 • fermentované obilniny – kváskové pečivo
 • fermentované nápoje – pivo, víno, medovina, cider

Najčastejšie fermentované potraviny

Lepšia stráviteľnosť a chuť

Fermentácia je starobylý spôsob spracovania potravín, ktorý umožňuje ľuďom získať všetky pozitívne látky z inak nestráviteľných alebo ťažko stráviteľných potravín. V skutočnosti sa ukázalo, že fermentácia zvyšuje výživovú hodnotu potravín tým, že premieňa zložitejšie látky na jednoduchšie, a tým ich robí pre človeka stráviteľnejšími.

Napríklad polysacharidy sa pomocou enzýmov rozkladajú na cukry a bielkoviny sa postupne rozkladajú na priamo využiteľné aminokyseliny. Fermentáciou sa tiež znižuje obsah antinutričných látok, ktoré sa bežne vyskytujú v rastlinných potravinách (napr. kyselina šťaveľová alebo kyselina fytová), čo umožňuje, aby sa minerálne látky, ktoré obsahujú, ľahšie vstrebávali do ľudského tela.

Enzymatické procesy môžu viesť k výrazným zmenám chuti. Napríklad pri premene polysacharidov na cukry môžu byť potraviny sladšie. Cukry sa tiež môžu premieňať na kyseliny, ktoré môžu zvýrazniť štyri základné ľudské chute (sladkosť, slanosť, kyslosť a horkosť). Okrem toho môže pri kvasení vznikať plynný oxid uhličitý (ktorý je zodpovedný za šumivosť niektorých nápojov alebo nadýchanosť kváskového chleba), čo je ďalší faktor ovplyvňujúci chuť.

5 užitočných tipov na fermentáciu

Ak máte záujem o nakladanie zeleniny alebo varenie piva doma, tieto tipy vám pomôžu začať s fermentáciou.

 • Štartovacie kultúry
 • Čistota
 • Pozor na vzduch
 • Skladovanie
 • Teplota

5 užitočných tipov na fermentáciu

Ak máte záujem o nakladanie zeleniny alebo varenie piva doma, tieto tipy vám pomôžu začať s fermentáciou.

 • Štartovacie kultúry
 • Čistota
 • Pozor na vzduch
 • Skladovanie
 • Teplota

5 tipov na fermentáciu

Štartovacie kultúry

Na fermentáciu budete potrebovať “štartovaciu” sadu kultúr.

Týmto štartérom môže byť srvátka (z jogurtu), symbiotická kolónia baktérií a kvasiniek alebo SCOBY (pre kombuchu) alebo dokonca tekutina z predchádzajúceho kvasenia atď.

Štartovacie kultúry sú už bohaté na prospešné mikroorganizmy. Následne, keď pridáte štartovaciu kultúru do potraviny alebo nápoja, rýchlo sa rozmnoží a takmer okamžite začne proces fermentácie.

Čistota

Udržiavanie čistoty je kľúčom k úspechu. Vždy, keď manipulujete s potravinami, je potrebné mať čistý povrch a sterilizovať všetky pomôcky, ktoré budete používať.

Takto nehrozí, že by sa do vášho kvasu dostali zlé baktérie a všetko zničili.

Pozor na vzduch

Mali by ste prijať opatrenia, aby ste zabránili vystaveniu kvasu vzduchu, pretože to môže zabrániť kvaseniu a viesť ku kontaminácii.

Aby ste zabránili kontaktu vzduchu s kvasiacimi potravinami, môžete ich ponoriť do soľného roztoku (slaného nálevu).

Pri kvasení pevných potravín, ako je napríklad nakrájaná zelenina, je táto metóda úspešná. Pridaním octu do zmesi môžete regulovať pH fermentačného procesu, ktoré určuje, koľko kyslíka bude prítomného.

Skladovanie

Vzduch môže fermentovaný produkt ľahko kontaminovať, preto je najlepšie skladovať ho vo vzduchotesnej nádobe.

V domácnostiach sa používajú obyčajné nádoby na džem s viečkom, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu. Ak chcete pozorne sledovať proces kvasenia, aby sa nepokazil, z času na čas otvorte uzavreté nádoby rukou, aby sa uvoľnil oxid uhličitý. (Tento krok môžete vynechať, ak vyrábate kombuchu, víno alebo iné nápoje, ktorým prospieva sýtenie oxidom uhličitým.)

Teplota

Teplota okolia môže ovplyvniť výsledok fermentácie. Mikróby často najlepšie fungujú v prostredí s teplou alebo izbovou teplotou, ale presná teplota závisí od typu použitých mikróbov aj od toho, čo kvasíte. 

Zmena teploty môže mať veľký vplyv na váš proces. premiestnenie do chladnejšieho priestoru, ako je pivnica alebo chladnička, spomalí fermentáciu a v niektorých prípadoch ju úplne zastaví. Zahrievaním fermentu však riskujete zničenie životne dôležitých baktérií.

Záver

Fermentácia je jednou z mnohých techník výroby potravín a nápojov, ktorá sa používa už po stáročia. Je to zaujímavý spôsob, ako produkovať chutné a zdravé potraviny a nápoje, a môže tiež prispieť k zlepšeniu trávenia.

Veríme, že ste získali nové informácie o tomto starom procese výroby potravín a nápojov, ktorý stále zohráva dôležitú úlohu v našich životoch.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na info@royalchaga.sk. Ďakujeme!

Metóda Wima Hofa

Pred niekoľkými rokmi som prvýkrát počul meno Wim Hof. V tom čase v Slovenskej republike ľudia nepoznali jeho metódu ani jeho, ako človeka. Napriek tomu sa to v priebehu jediného roka dramaticky zmenilo – dnes už takmer každý vie, o koho sa jedná.

Z excentrického muža, ktorý bol kedysi známy najmä vo svojej domovskej krajine Holandsku, kvôli niekoľkým miestnym správam o plávaní pod ľadom, sa stala celosvetová celebrita s desiatkami svetových rekordov na konte  a čo je najdôležitejšie – s vedeckými dôkazmi potvrdzujúcimi pozitívne účinky jeho metódy na ľudský organizmus.

Ako hovorí Wim, zima môže priniesť pokoj a práve pokoj a dobré zdravie hľadá v týchto dňoch čoraz viac ľudí. Ak sa v blízkosti vášho bydliska nenachádza zamrznuté jazero, nebojte sa. 

Môžete ho nahradiť každodennou rannou sprchou, plus štyrmi sériami hlbokých dychových cvičení Wima Hofa.

Vďaka tomu budete odolní voči stresu a chorobám.

Kto je Wim Hof?

Wim Hof je už roky dobrodruh a vytrvalostný športovec, ktorý má prezývku Iceman (Ľadový muž), pretože dokáže odolávať teplotám pod bodom mrazu. 

Je tiež držiteľom rekordu za najdlhší čas strávený v ľadovom kúpeli (1 hodina a 43 minút). 

Wim Hof

Okrem toho medzi Hofove ďalšie známe úspechy patrí výstup na Mount Everest v šortkách a topánkach alebo zdolanie vrcholu Kilimandžára za dva dni… samozrejme v šortkách. 

Plávanie 57,5 metra pod ľadom, maratón v púšti Namib bez vody a dokonca polmaratón na sever od polárneho kruhu naboso – to sú len niektoré z jeho 26 svetových rekordov. 

Jeho jedinečná metóda získala celosvetovú pozornosť, pretože buduje nie len fyzickú ale aj psychickú odolnosť. 

Práve hlboké dýchanie a otužovanie mu pomohlo prekonať stratu milovanej manželky, aby sa mohol sám postarať o svoje štyri malé deti.

Wim Hof tvrdí, že s dostatočným tréningom, by všetci ľudia mohli mať úžasné schopnosti ako on. 

Je presvedčený, že sme stratil kontakt s naším prirodzeným stavom, pretože teraz žijeme vo veľkých mestách a vedieme sedavý spôsob života.

Metóda Wima Hofa bola vytvorená s cieľom pomôcť ľuďom žiť lepší život, byť aktívnejší a menej vystresovaní, a tiež ukázať, čoho je naše telo skutočne schopné. 

Wim je presvedčený, že každý dokáže robiť veci ako on, ak vyskúša jeho metódy – a to je určite pravda! Koniec koncov, študenti metódy Wima Hofa vyliezli na zasnežené hory, pričom mali na sebe (rovnako ako Wim) iba šortky!

Filozofia Wima Hofa nie je len o odolávaní extrémnym podmienkam – je o zmene myslenia. Zdôrazňuje, že túto cestu nezačal preto, aby vytvoril svetové rekordy, ale že vydržať chlad je len začiatok

V dnešnej spoločnosti môže byť ťažké tomu uveriť, ale Wim Hof verí, že myseľ má kontrolu nad tým, čo dokáže telo

Okrem špeciálnej metódy dýchania Wim Hof posúva hranice aj v oblasti zvládania extrémneho chladu. Jeho schopnosti zmiatli vedcov aj lekárov, pretože sa zdá, že pri praktizovaní svojej metódy dokáže kontrolovať telesnú teplotu, nervový systém a imunitnú reakciu

Univerzitní vedci ho už desať rokov intenzívne skúmajú v snahe pochopiť, ako to robí.

Ako funguje metóda Wima Hofa?

V ľudskom tele sa nachádza tzv. vegetatívna nervová sústava. Skladá sa z dvoch častí: sympatikus a parasympatikus. Majú odlišné vlastnosti, ale oba sú nevyhnutné na to, aby telo správne fungovalo v reakcii na vonkajší stres. 

Napríklad pri príprave na boj alebo útek pred predátorom alebo pri vyrovnávaní sa s ťažkým zranením. 

Sympatický nervový systém je zodpovedný za reakciu nášho tela “bojuj alebo utekaj”. Keď je vysoko aktívny, prikazuje nadobličkám, aby produkovali adrenalín. Tento hormón potom zrýchľuje mnohé naše telesné funkcie, napríklad srdcovú frekvenciu a svalovú aktivitu, aby sme mohli rýchlo reagovať na stresory. 

Sympatický nervový systém nám tiež môže pomôcť bojovať proti útočníkom, ako sú baktérie a vírusy, tým, že produkuje prozápalové cytokíny a biele krvinky.

Sympatický nervový systém je prospešný, keď je aktivovaný na krátky čas, ale bohužiaľ v dnešnej spoločnosti sme vystavení chronickým stresorom – ako je pracovný a rodinný život – a tento systém je neustále zapnutý. To v našom tele spôsobuje neustály zápal, ktorý môže viesť k viacerým chronickým zdravotným problémom, ktoré sú dnes už bežné – úzkosti, depresii, vysokému krvnému tlaku a poruchám spánku.

Kľúčom k zníženiu zápalov a celkovo dobrému zdraviu je aktivácia nášho parasympatického nervového systému

Parasympatický nervový systém (odpočinok a trávenie) vyrovnáva to, čo sa deje v tele, a pomáha ho vrátiť späť do homeostázy (rovnováhy). Aktivácia parasympatického nervového systému vedie k zníženiu krvného tlaku, srdcovej frekvencie a produkcie niektorých hormónov. Produkuje sa napríklad ľudský rastový hormón, ktorý pomáha svalom pri regenerácii a raste.

Vystavenie chladu a hlboké dýchanie aktivuje sympatický nervový systém, ktorý produkuje adrenalín. 

Tento nárast adrenalínu pomáha zvýšiť produkciu bielych krviniek a znížiť zápal. Inými slovami, krátky výbuch adrenalínu je v skutočnosti pre telo veľmi prospešný! Metóda Wim Hof pomáha regulovať a upokojiť imunitný systém, znižuje zápal a pomáha telu, aby sa stalo menej reaktívnym. Keď naše telo napadnú patogény, často to spôsobí veľkú prozápalovú reakciu, ktorá môže vyústiť do príznakov, ako sú horúčka, únava a bolesti svalov.

Aké výhody prináša metóda Wima Hofa?

Výhody pre fyzické zdravie

 • Posilnenie imunitného systému
 • Zvýšenie energie
 • Zvládanie niektorých príznakov fibromyalgie (chronické ochorenie sprevádzajúce bolesti, najčastejšie svalov a kĺbov)
 • Zlepšenie spánku
 • Eliminácia príznakov chronických ochorení
 • Zlepšuje zotavovanie po tréningu
 • Pomáha pri úľave od artritídy
 • Zlepšuje športový výkon
 • Pomáha pri migréne
 • Pomáha pri liečbe chronickej obštrukčnej choroby pľúc
 • Pomáha pri astme
 • Pomáha znižovať krvný tlak
 • Zlepšuje funkciu metabolizmu

 

Metóda Wima Hofa - Výhody pre fyzické zdravie

Výhody pre duševné zdravie

 
 
 • Zlepšenie koncentrácie
 • Zlepšenie duševného pokoja
 • Zvýšenie vôle
 • Zmiernenie niektorých príznakov depresie
 
 • Zmiernenie stresu
 • Pomáha s prekonávaním depresie
 • Zlepšenie spojenia medzi mysľou a telom
 • Pomáha zvyšovať hladinu Endorfínov

 

Metóda Wima Hofa - Výhody pre duševné zdravie

V čom spočíva Wim Hof metóda?

Metóda Wim Hofa pozostáva z troch časti:

 • Dychové cvičenia
 • Chladová terapia
 • Meditácia/ Sila vôle

Cieľom všetkých troch cvičení je vytvoriť spojenie medzi mysľou a telom. Naše telo má veľa nevyužitého potenciálu, ku ktorému často nemáme prístup.

Dýchanie podľa Wima Hofa

Autonómny nervový systém reguluje množstvo kyslíka, ktoré vdychujeme, je to nevedomý proces. Je dobré, že je automatický, pretože keby sme museli na dýchanie neustále myslieť, nikdy by sme sa nedokázali uvoľniť. 

Množstvo kyslíka, ktoré sa každým nádychom dostáva do pľúc, ovplyvňuje energiu dostupnú pre naše bunky. 

Funguje to na molekulárnej úrovni spustením rôznych chemických a fyzikálnych procesov. 

Dýchanie je najzákladnejšou a najjednoduchšou funkciou autonómneho nervového systému, ktorú môžeme ovládať. V skutočnosti má naše dýchanie významný vplyv na chemickú a fyziologickú stabilitu nášho tela. 

Wim Hof v priebehu rokov špeciálne navrhol rôzne cvičenia na hlboké dýchanie, aby udržal svoje telo vo výbornej pracovnej kondícii a zároveň ho dokázal plne ovládať za každých okolností – dokonca aj v extrémne chladnom podnebí! 

Táto technika pozostáva väčšinou z jemného nádychu a výdychu bez vyvíjania akéhokoľvek tlaku na seba.

Dychové cvičenie – ako dýchať metódou Wima Hofa?

Dýchanie podľa Wim Hofovej metódy je jednoduché a zvládne ho každý – stačí postupovať podľa nasledujúcich krokov. 

Odporúčame cvičiť hneď po prebudení alebo pred jedlom, keď máte ešte prázdny žalúdok.

Upozorňujeme, že dýchanie WHM môže ovplyvniť motorickú kontrolu a v zriedkavých prípadoch viesť k strate vedomia. Pred cvičením techník si vždy sadnite alebo ľahnite.

Pozor: Nikdy necvičte počas jazdy autom alebo vo vodných nádržiach.

Ako dýchať podľa Wima Hofa

Krok 1: Urobte si pohodlie

Zaujmite polohu ako pri meditácii  v sede alebo ľahu – podľa toho, ktorá je pre vás pohodlnejšia. Uistite sa, že môžete voľne roztiahnuť pľúca bez toho, aby ste pociťovali ich zúženie.

Krok 2: 30-40 hlbokých nádychov

Zavrite oči a skúste si vyčistiť myseľ. Vnímajte svoj dych a plne sa s ním spojte. Zhlboka sa nadýchnite nosom alebo ústami a potom pomaly vydychujte len cez pery. 

Na začiatku sa nadýchnite len cez brucho/žalúdok a nechajte pľúca, aby sa úplne rozšírili. Keď už nedokážu zadržať viac vzduchu, pomaly a bez námahy vydychujte. 

Opakujte to 30 – 40-krát rýchlo, ale silno. Môžete pocítiť závraty a mravčenie v prstoch rúk alebo nôh, sú to však úplne neškodné vedľajšie účinky!

Krok 3: Podržanie dychu

Pri poslednom výdychu sa zhlboka nadýchnite. Po vydýchnutí a zastavení dychu ho zadržte, kým nepocítite nutkanie znova sa nadýchnuť.

Krok 4: Dych na zotavenie

Keď pocítite nutkanie znovu sa nadýchnuť, urobte jeden veľký nádych, aby ste naplnili pľúca. Cíťte, ako sa vám pri hlbokom nádychu rozširuje hrudník a žalúdok. 

Keď ste vdýchli čo najviac vzduchu, zadržte ho na 15 sekúnd a potom ho pomaly uvoľnite. 

Týmto sa ukončí prvé kolo. V prípade potreby môžete tento postup zopakovať 3-4-krát bez prestávky medzi jednotlivými kolami. 

Po skončení si chvíľu vychutnávajte pocit pokoja, ktorý nasleduje – tento stav je ideálny na začatie meditácie.

Chladová Terapia

Po predchádzajúcom cvičení následuje vystavenie sa nízkym teplotám. Je veľmi dôležité, aby ste sa na začiatku čo najviac uvoľnili. 

Ak si chcete precvičiť vystavenie sa chladu s minimálnym rizikom, môžete skúsiť začať deň studenou sprchou. 

Aj táto miernejšia metóda si vyžaduje čas, aby ste si na ňu zvykli, začnite tým, že na konci každodenného sprchovania vydržíte len pätnásť sekúnd studenej vody, potom postupne počas niekoľkých týždňov predlžujte trvanie, kým nebudete schopní tolerovať minútu alebo viac .

Pomôže vám 15 hlbokých nádychov, pričom počas posledného nádychu zadržte dych

Dýchanie vás zahreje a zadržanie dychu na konci upokojí vašu myseľ a telo, aby ste mohli vstúpiť pod studenú sprchu bez škriekania a podobných zvukov. 

Keď už budete pod sprchou, pokojne sa nadýchnite a zadržujte dych po 3 nádychoch. S týmto trikom sa vám žiadna sprcha nebude zdať dosť studená  

Ak sa vám to zdá nemožné, zvážte, či nezačnete praktizovať otužovanie v lete.

Dobrou alternatívou je aj otužovanie vzduchom. Jedná sa o metódu kedy sa vystavujeme chladnému vzduchu oblečený buď veľmi na ľahko (ideálne pre začiatočníkov) alebo v šortkách.

 

Meditácia

Správne vykonávanie metódy Wima Hofa zahŕňa meditáciu, ktorá je podobná meditáciám pránájáma a tibetskému tummu, pretože pomáha trénovať vaše myšlienky

Wim Hof potvrdzuje, že bez tohto piliera, by na chlad reagoval rovnako ako ktokoľvek. Tréning mysle je veľmi dôležitý, pretože oveľa lepšie odolávate chladu, keď máte myslenie “som pripravený to zvládnuť” a nie myslenie “nezvládnem to”.

Meditácia má dve časti: dychové cvičenia a vizualizáciu. 

Na vykonávanie dychových cvičení je dôležité byť na mieste, kde vás nikto nebude rušiť a kde sa môžete čo najviac sústrediť. Pri vizualizácii si predstavujte plamene vo svojom tele. Môže si to vyžadovať určitý cvik, aby ste ich jasne videli, ale nevzdávajte sa, ak ich neuvidíte hneď!

Metóda Wima Hofa je prvou metódou, ktorá kombinuje tri piliere, čo podľa najnovších poznatkov prináša väčšie fyziologické a psychologické účinky. 

Táto metóda spočíva v počúvaní svojho tela, existuje však niekoľko pravidiel, ktoré musíte dodržiavať.

 • Dýchacie cvičenia je vhodné vykonávať ráno pred raňajkami. Ak však bol váš deň obzvlášť stresujúci, neváhajte si urobiť sériu cvičení večer pred spaním.
 • Otužovanie môže byť náročné, aj keď na to pôjdete pomaly. Nejde o súťaženie s ostatnými, ale o prekonávanie vlastných limitov a o to, aby ste sa stali najlepšou verziou seba samého.
 • Upozornenie:Nevykonávajte dychové cvičenie ani meditáciu, keď ste ponorení vo vode.

Vyskúšajte online školenie metódy Wima Hofa

Knižnica e-learningových kurzov metódy Wima Hofa je vám k dispozícii. https://www.wimhofmethod.com/elearning

Na výber máte množstvo možností vrátane minikurzov s 3 lekciami a základných kurzov so 40 lekciami.

V mobilnej aplikácii Metóda Wima Hofa nájdete všetky dostupné kurzy. https://www.wimhofmethod.com/wim-hof-method-mobile-app

Kurzy obsahujú kombináciu video lekcií, dychových cvičení, meditácie a tréningu na schladenie. V priebehu kurzu budú k dispozícii domáce úlohy, ktoré vám pomôžu lepšie aplikovať to, čo ste sa naučili.

Každý deň by ste sa mali snažiť cvičiť hlboké dýchanie aspoň 20 minút, ale nikdy sa do toho nenúťte. Online kurz je flexibilný a prebieha samostatne, takže si môžete na sebe pracovať kedy budete chcieť.

5 užitočných tipov, ktoré vám pomôžu začať (a neprestať) s ľadovou sprchou

Doprajte si čas na prispôsobenie.

Vaše telo a myseľ potrebujú čas, aby sa prispôsobili, takže ak ste sa ešte nesprchovali studenou vodou, začnite normálnou sprchou a potom skončite ľadovou vodou. 

Alebo každý deň postupne znižujte teplotu, kým nedosiahnete svoj cieľ a to je ľadová sprchu.

Nezabudnite pravidelne cvičiť dychové cvičenia!

Dýchanie informuje naše telo o prostredí, v ktorom sa nachádzame. Keď sme vystavení studenej vode, inštinktívne dýchame rýchlejšie, pretože mozog sa snaží zabrániť tomu, aby sme upadli do šoku a zomreli. 

Ak zistíte, že v chladnom prostredí dýchate rýchlo, neznepokojujte sa – vaše telo sa len snaží dostať čo najviac kyslíka do životne dôležitých orgánov, aby mohlo prísť na to, ako rýchlo uniknúť zo situácie. 

Ak nedokážete kontrolovať svoje dýchanie, môže to spôsobiť hyperventiláciu, nedostatok kyslíka alebo srdcový infarkt. Ale nebojte sa, podchladenie vám pri domácom sprchovaní nehrozí, takže zhlboka dýchajte a užívajte si výhody otužovania.

Buďte psychicky pripravení

Snažte sa sústrediť na dýchanie a premýšľajte o tom, čomu sa vystavujete. Psychicky sa pripravte a sústreďte sa počas celej doby. 

Buďte prítomní v každom okamihu, vnímajte pocit chladu, ale snažte sa vytvoriť si pocit uvoľnenia aj vo svojej mysli.

Premeňte to na zvyk

Čím častejšie sa budete sprchovať ľadovou sprchou, tým ľahšie to pôjde. Začnete si vážiť pocit tepla, ktorý sa vám po skončení sprchovania rozšíri po tele. 

Nakoniec vám voda ani nebude pripadať studená, budete vidieť, ako vám steká po tele, budete cítiť, že je studená, ale už vám to nebude vadiť.

Nezostávajte v studenej sprche dlhšie, ako je potrebné

Ak nie ste na chlad zvyknutí, nadmerné vystavenie sa chladu môže viesť k oslabeniu imunity a ochoreniam, ako je napríklad zápal pľúc. Preto sa otužujte postupne a nezabúdajte, že menej je niekedy viac.

Ako začať s ľadovou sprchou

Je metóda Wima Hofa skutočne zázračná alebo sa jedná o podvod?

Wim Hof spolupracoval s vedcami, aby podporil svoju dôveryhodnosť a dokázal, že jeho metódy sú účinné a môžu skutočne zlepšiť naše zdravie. 

V súčasnosti prebieha niekoľko výskumov, ktoré skúmajú biochemické dôsledky metódy Wima Hofa na naše telo.

Vedci skúmajú, aký vplyv majú Wim Hofove dýchacie techniky na mozog a rôzne metabolické aktivity, ako aj na zápal a bolesť. V roku 2014 sa uskutočnila štúdia, v ktorej účastníci skúšali rôzne dychové cvičenia, ako napríklad hyperventiláciu a zadržiavanie dychu, meditovali a boli ponorení do ľadovej vody. 

Štúdia ukázala, že je možné vedome ovládať sympatický nervový systém a imunitný systém – čo bolo kedysi nemysliteľné. Najskôr to dokázal Wim Hof a potom opäť jeho študenti, keď im do tela zaviedli endotoxín. 

Bežný človek by z tohto ochorel, dostal by horúčku a silnú nevoľnosť. Študentov Wima Hofa to však neovplyvnilo a žiadne príznaky sa neukázali. Po tomto experimente už nikto nemohol poprieť jeho metódu.

V roku 2017 bola vyskúšaná metóda Wima Hofa, aby sa zistilo, či dokáže zmierniť akútnu horskú chorobu (AMS), ktorá vzniká vo vysokých nadmorských výškach a spôsobuje príznaky ako bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie a závraty. 

Tento postup využilo 26 turistov pri výstupe na horu Kilimandžáro. V prípadovej štúdii z roku 2017 sa zistilo, že Wim Hof je schopný tolerovať extrémny chlad vytvorením umelej stresovej reakcie vo svojom tele. Vedci prišli na to, že pri zvládaní stresovej situácie mu pomáha jeho mozog alebo myseľ, prostredníctvom ktorej dokáže ovládať svoj nervový systém.

Výsledky štúdie poukazujú na to, že ľudia môžu trénovať svoj autonómny nervový systém, aby vyvolal podobné zmeny. 

Počas výstupu na Kilimandžáro, ktorého sa zúčastnili starí, ako aj mladí a chorí, sa im podarilo prekonať svetový časový rekord 28 hodín. 

Väčšina mala na sebe len krátke nohavice. Teploty na Kilimandžáre sú približne 20 stupňov pod nulou a fúka silný vietor. 

Je dôležité poznamenať, že skúsení horolezci v thermo oblečení dokážu pri veľmi dobrej kondícii zdolať najvyššiu horu Afriky za tri dni. 

Na to, aby sa vyhli horskej chorobe, títo jedinci spia na staniciach umiestnených v určitých nadmorských výškach, aby si mohli zvyknúť na redší vzduch. Pre porovnanie, nadmorská výška Kilimandžára je necelých 6 tisíc metrov.

Záver

Začať deň studenou sprchou môže znieť skľučujúco, ale v skutočnosti to môže byť naozaj osviežujúce!

Začnite normálnou teplou sprchou ako každý iný deň. Potom prejdite na vlažnú vodu a vydržte v nej jednu minútu. 

Každý ďalší deň pridávajte 10 sekúnd studenej vody, až kým sa nedostanete k ľadovej trojminútovej sprche. 

Zhlboka sa nadýchnite a potom zadržte dych, aby ste sa sústredili, zmiernili šok zo studenej vody a upokojili svoju myseľ a telo. 

Nie každému však môže ranné vystavovanie sa chladu vyhovovať.

Osobne praktizujem dychové cvičenie a vystavenie sa chladu až po práci a odcvičenom tréningu.

Je to úžasný spôsob ako sa zbaviť negatívnych emócií a uvoľniť sa po celom dni. 

Viete čo je na metóde Wima Hofa úplne najlepšie?

Nie len, že naozaj funguje, ale k tomu všetkému je úplne ZADARMO a prístupná pre všetkých  

Čím skôr ju vyskúšate, tým vyrovnanejší a zdravší budete   Ak sa chcete o Wimovi Hofovi a jeho metóde dozvedieť viac, odporúčam prečítať si jeho knihu – Metóda Wima Hofa.

 

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na info@royalchaga.sk. Ďakujeme!

IVAN ČAJ – Zabudnutý nápoj našich predkov

Fermentovaná Vrbovka úzkolistá alebo IVAN ČAJ. Zabudnutý a výnimočný nápoj našich múdrych predkov, ktorý sa vyznačuje blahodarnými účinkami na ľudský organizmus.

Táto trvalka, ktorej výška dosahuje 1 – 1,5 m, rastie takmer vo všetkých oblastiach Ruska. Vyskytuje sa pozdĺž ciest, v blízkosti vodných plôch, na čistinách, pustatinách a poľanách. Vrbovka úzkolistá kvitne s červenými, ružovými, fialovými kvetmi, zhromaždenými v zúžených kefách. 

Fermentácia dodáva celé spektrum užitočných vlastností

Zároveň vytvára neopakovateľnú medovú arómu a jantárovú farbu čaju. Obsah biologicky aktívnych látok v Ivan čaji sa líši v závislosti na čase zberu, kvality rastlín, kvality kvetov, miesta rastu a technológie spracovania. Práve Ivan čaj zo severu sa považuje za kvalitnejší, pretože studené leto prospieva k vyššej akumulácii užitočných látok v rastlinách.

Trvanie a teplota fermentácie ovplyvňujú vôňu, chuť a farbu konečného výrobku. V domácej výrobe takéhoto čaju môžete získať výrobok so zeleným, žltkastým alebo tmavým odtieňom.

Kedy a ako zbierať listy a kvety z vrbovky úzkolistej

V rôznych regiónoch Ruska sa táto rastlina zbiera v júni až auguste. Okrem toho musí kvitnúť. Listy a kvety vrbovky úzkolistej sa zbierajú oddelene. Tento postup sa najlepšie vykonáva ráno. Farba sa musí starostlivo odrezať, vyberajú sa len kvitnúce púčiky.

Nie je potrebné zbierať štetce s nerozvinutými kvetmi, pretože počas sušenia môžu dozrieť a uvoľniť chmýří, ktoré zhoršuje kvalitu liečivých surovín.

Listy sa zo stonky odtrhávajú jemne, rukou pohybujeme zhora nadol prudkým, ale ľahkým pohybom. Na prípravu surovín sa používajú len celé a nepoškodené listy. Nemali by mať tmavé škvrny a diery. Vrchné a spodné listy nie sú vhodné na prípravu kvalitného čaju.

Ivan čaj obsahuje až 70 stopových prvkov

Vrátane významného množstva železa, horčíka, draslíka, sodíka a medi. Obsahuje 18 aminokyselín, ktoré sú ľahko absorbované telom a rýchlo dodajú energiu. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C (až 6 krát viac ako citrón). Okrem vitamínu C obsahuje aj vitamíny B, obzvlášť dosť karoténu. V čaji sa nachádzajú aj triesloviny, bioflavonoidy, pektín a chlorofyl.

Flavonoidy majú antioxidačný účinok a eliminujú voľné radikály, čím poskytujú ochrannú bariéru zdravým bunkám pred mutáciami. Chránia tkanivá organizmu pred poškodením spôsobeným nadmerným uvoľnením histamínu (látky, ktorá sa tvorí počas zápalu a alergie), čo poskytuje ďalšie možnosti pre liečenie astmy a alergických reakcií. Okrem antiseptických vlastností má schopnosť čistiť organizmus od toxínov.

Pri pití Ivan čaju prebieha čistenie celého organizmu a v priebehu 2 týždňov pri pravidelnom používaní (každý deň 3 až 4 krát denne), človek začne mať pocit, akoby organizmus začal rozkvitať a nastáva upokojenie. Má pozitívny vplyv na stav žalúdočnej sliznice, zlepšuje črevnú motilitu, normalizuje metabolizmus, odstraňuje zápchu, dysbiózu, pálenie záhy, má choleretický a antialergický účinok.

Vŕbovka úzkolistá je výbornou prevenciou ochorení ústnej dutiny, ako je zubný kaz a paradentóza.

 protizápalové vlastnosti, preto sa používa na liečbu zápalových procesov dýchacieho systému, ako je ARVI, tracheitída, angína, bronchitída, sinusitída, faryngitída.

Ivanov čaj normalizuje teplotu, pomáha pri nádche a horúčke.

Ivan čaj zvyšuje hladinu hemoglobínu, normalizuje vodno-elektrolytovú rovnováhu, znižuje krvný tlak.

Používa sa pri komplexnej liečbe neplodnosti u mužov a žien. Ako vonkajší prostriedok sa ohňovec používa na umývanie hnisavých rán, rôznych kožných ochorení. Ivan čaj sa používa ako kozmetický prostriedok, krémov a masiek.

Tento výnimočný nápoj z vŕbovky úzkolistej neobsahuje kofeín, purínové látky a kyselinu šťaveľovú, ktoré sú jedným z hlavných vinníkov metabolických porúch. Ľudia, ktorí pravidelne pijú Ivan čaj sa stávajú viac vyrovnanými, pociťujú ľahkosť a pokoj, pritom Ivan čaj závislosť nespôsobuje.

Zaujala nás informácia, že pod vedením Dr. Alexandra Podkozlina, člena New Yorkskej akadémie vied, skupina imunológov vydala správu, ktorá hovorí, že Ivan čaj stimuluje imunitný systém lepšie ako najvzácnejšie a najdrahšie bylinné rastliny

Pre mužov

Liečivé vlastnosti ivan čaju pre mužov sa považujú za obzvlášť cenné. Bolo preukázané, že spolu s tradičnými liekmi je čaj z vrbovky úzkolistej účinným liekom na liečbu BPH.

Vďaka užitočným vlastnostiam vrbovky úzkolistej pomáha pravidelné užívanie odvaru spomaliť alebo úplne zastaviť rast nádoru a vyhnúť sa chirurgickému odstráneniu adenómu.

Okrem toho tento odvar z ivan čaju zvyšuje potenciu, pomáha zvládnuť kocovinu a pravidelná konzumácia výrazne znižuje chuť na alkohol.

Ivan čaj pre mužov

Pre ženy

Menštruačné nepravidelnosti: pomáha znížiť silnú menštruáciu alebo zaviesť pravidelný cyklus

 Zmierňuje nepríjemné príznaky menopauzy

 Odstraňuje endomentriózu, múčnatku a zápal močového mechúra

 účinne lieči neplodnosť

Poznámka: Počas tehotenstva sa odporúča piť čaj z tejto rastliny, pretože má tonizujúce účinky, ale neobsahuje kofeín. Pred použitím sa však určite poraďte s lekárom a zistite, či neexistujú nejaké individuálne kontraindikácie.

Ivan čaj pre ženy

Tento nápoj posobí ako:

 • Prevencia zhubných a nezhubných nádorov

 • Posilňuje potenciu

 • Účinné pri ochoreniach močovo-pohlavného systému (silná prevencia na prostatu)

 • Jazvy na žalúdku a dvanástniku

 • Zvýšená imunita voči respiračným vírusovým infekciám

 • Prevencia zubného kazu

 • Zlepšuje zloženie krvi

 • Znižuje intoxikáciu tela

 • Zmierňuje otravu jedlom a alkoholom

 • Obnovuje silu

 • Pri kameňoch v pečeni, obličkách a ochoreniach sleziny

 • Posilňuje vlasové korienky

 • Odstraňuje bolesť hlavy

 • Normalizuje krvný tlak

Zdravotné prínosy Ivan čaju

 

Hormonálna nerovnováha dajte svoje hormóny do poriadku

Hormóny – ako napríklad estrogén, testosterón, adrenalín a inzulín  zohrávajú rozhodujúcu úlohu v celkovom zdravotnom stave, takže hormonálna nerovnováha môže byť nebezpečná. Syntetické hormonálne substitučné terapie sú najbežnejšou liečbou týchto nerovnováh, ale často sa s nimi spájajú nežiaduce vedľajšie účinky.

 

Pacienti, ktorí sú závislí od užívania liekov na predpis, môžu byť nútení užívať ich do konca života, aby udržali príznaky pod kontrolou. Tým sa však príznaky pacienta iba maskujú, ale neriešia. To znamená, že u pacienta sa môžu naďalej vyvíjať abnormality v iných oblastiach tela, zatiaľ čo porucha postupuje. Okrem toho má aj potenciálne vedľajšie účinky, ako sú mozgová príhoda, osteoporóza, úzkosť, reprodukčné problémy, rakovina a ďalšie.

Hormonálna nerovnováha u žien a mužov

Telo prechádza počas života nespočetnými zmenami. Hormóny zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii mnohých z týchto zmien, ale keď sa dostanú do nerovnováhy, môže to spôsobiť vážne problémy.

Hormonálna nerovnováha u žien

Najčastejšou odchýlkou v hormonálnej rovnováhe žien spôsobenou zvýšenou hladinou estrogénov je estrogénová dominancia. Často vedie k vzniku problémov, ako sú PMS (predmenštruačný syndróm), endometrióza, cysty na vaječníkoch, myómy, rakovina prsníka a neplodnosť. 

Naopak, nedostatok estrogénov sa môže vyskytnúť u žien s výraznou podváhou alebo pri nadmernom cvičení, čo sa zvyčajne prejavuje vynechaním menštruácie a ovulácie. U žien je tiež vyššia pravdepodobnosť zníženej funkcie štítnej žľazy alebo hypotyreózy, ktorá môže narušiť plodnosť.

Samozrejme nie iba ženy majú problémy s hormonálnou nerovnováhou. Neobchádza  ani mužov.

Hormonálna nerovnováha u mužov

Muži s hormonálnou nerovnováhou môžu mať zníženú tvorbu spermií, znížené libido, nedostatok energie, depresiu alebo iné príznaky. Príliš veľa estrogénu môže mať negatívny vplyv na mužskú plodnosť. Príliš vysoké hladiny prolaktínu majú tiež za následok problémy s plodnosťou.

Aké sú príznaky hormonálnej nerovnováhy?

Príznaky závisia od toho, ktoré žľazy a hormóny sú ovplyvnené hormonálnou nerovnováhou.

Najčastejšie však môžete sledovať:

 • náhly prírastok alebo úbytok hmotnosti,
 • nadmerné potenie bez príčiny,
 • ťažkosti so zaspávaním i so spánkom ako takým,
 • citlivosť na chlad a teplo (pocit nadmerného chladu alebo tepla),
 • veľmi suchá pokožka, zlá kvalita vlasov, zmeny krvného tlaku, zmeny srdcovej frekvencie, krehké alebo slabé kosti, zmeny koncentrácie cukru v krvi, podráždenosť a úzkosť, únava, zvýšený smäd, bolesti hlavy, tráviace problémy, zmeny chuti do jedla, neplodnosť,
 • vydutie v krku, citlivosť prsníkov a ešte ďalšie.

Je možné prirodzene vyvážiť hormóny?  Dobrou správou je, že v mnohých prípadoch áno.

Ako prirodzene vyvážiť hormóny v 6 krokoch

Výživná strava je nevyhnutná na udržanie zdravého tela a mysle

Existuje celý rad potravín, ktoré môžu pomôcť vyrovnať hormóny, vrátane tých, ktoré obsahujú zdravé tuky. Tieto tuky poskytujú telu stavebné látky potrebné na produkciu hormónov, pomáhajú udržiavať nízku hladinu zápalu a podporujú chudnutie.

Existujú zdroje zdravých protizápalových tukov ako je napríklad  kokosový olej, avokádo či divoko ulovený losos.

Kokosový olej má množstvo výhod, napríklad prirodzene znižuje zápaly, bojuje proti baktériám a pomáha pri chudnutí.  

Avokádo zlepšuje zdravie srdca a znižuje zbytočné zápaly, pričom uspokojuje chuť do jedla a dodáva telu potrebnú vlákninu a živiny. 

Losos je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, o ktorých je známe, že pomáhajú pri kognitívnych funkciách a znižujú zápaly. Omega-3 zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravých mozgových buniek a komunikácie medzi týmito bunkami.

 

Aké jedlo spôsobuje hormonálnu nerovnováhu? 

Najlepšie je obmedziť alebo sa vyhnúť pridaným cukrom, spracovaným sacharidom a rafinovaným rastlinným/semenným olejom.

Zapamätajte si: vyhýbajte sa olejom s vysokým obsahom omega-6 tukov (slnečnicový olej,  kukuričný, bavlníkový, repkový, sójový a arašidový) a namiesto toho sa nasýtite bohatými zdrojmi prírodných omega-3 (divoké ryby, ľanové semienko chia semienka, vlašské orechy a živočíšne produkty kŕmené trávou).

Existuje typ omega-6 tuku, ktorý potrebujete  prijímať vo svojej strave, nazývaný kyselina gama-linolová (GLA). GLA sa môže užívať vo forme doplnkov pomocou pupalkového oleja alebo oleja z boráku lekárskeho a nachádza sa aj v konopných semenách

Zdravé tuky ako alternatíva sacharidov

Vyrovnanie rovnováhy hormónov

Strava je vždy dôležitá pre zdravie, ale niekedy môže nedostatok niektorých živín spôsobiť hormonálnu nerovnováhu. Toto sú najlepšie doplnky stravy na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy.

Pupalkový olej   obsahuje vysoký podiel polynenasýtených omega 6 mastných kyselín, z ktorých 72 % tvorí kyselina linolová a 9 % kyselina gama linolénová. Je tiež bohatý na vitamíny skupiny B, ako aj na vápnik a horčík.  Aj keď je pre ľudské zdravie všeobecne užitočný, najviac z neho profitujú ženy. Nielenže zlepšuje zdravie pokožky, ale môže sa použiť aj na riešenie problémov, ako je PMS, plodnosť a menopauza.

Vitamín D – je určite jedným z dôležitých vitamínov, pretože v tele pôsobí takmer ako hormón a má dôležité dôsledky na udržanie nízkej hladiny zápalu.

Ľudia žijúci v tmavých oblastiach často trpia sezónnou depresiou a inými zdravotnými problémami, pokiaľ si nedopĺňajú vitamín D. Najlepší spôsob, ako optimalizovať hladinu vitamínu D, je vystavovať sa slnečnému žiareniu, pretože keď je vaša pokožka vystavená aj malému množstvu slnečného svetla, vytvára si vitamín D sama. Zvyčajne je potrebné doplniť približne 2 000 až 5 000 UI (medzinárodných jednotiek) vitamínu D3, ak žijete niekde bez veľkého množstva slnečného svetla alebo počas zimných mesiacov.

Vývar z kostí   je nenáročný na tráviaci systém a poskytuje množstvo živín, ktoré telo ľahko absorbuje. Keďže obsahuje zdraviu prospešné látky, ako sú kolagén, prolín, glycín a glutamín, konzumácia vývaru z kostí alebo proteínového prášku z vývaru z kostí je vynikajúcim spôsobom, ako zlepšiť svoje celkové zdravie.

Probiotiká   sú dobré baktérie, ktoré pomáhajú pri produkcii kľúčových hormónov, ako je inzulín a grelín. Pomáhajú tiež pri obnove črevnej sliznice, ktorá pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu. Keď sa čiastočky potravy dostanú do krvného obehu cez nezdravé črevá, spôsobujú zápal v celom tele – najmä s vplyvom na žľazy, ako je štítna žľaza.  Ak chcete konzumovať viac probiotík, môžete do svojho jedálnička pridať fermentované potraviny (ako sú jogurty, kefír, kyslá kapusta atď.).

Adaptogénne byliny – známe aj ako “zázračné rastliny” – majú celý rad výhod, ktoré zahŕňajú podporu hormonálnej rovnováhy, posilnenie imunitnej funkcie a boj proti stresu. Tieto byliny sa často používajú vo východnej medicíne a ajurvéde. Medzi známe adaptogény patria ashwagandha, vitálne huby, rodiola a bazalka posvätná.

Vitálne huby –  sa v tradičnej čínskej medicíne (TČM) medicínsky používajú už viac ako 4000 rokov a sú plné prospešných látok. Tieto huby, podporujú schopnosť organizmu prispôsobiť sa stresu a modulujú imunitný systém. Sú tiež bohaté na polysacharidy a polysacharidové peptidy, beta-glukány, glykoproteíny a triterpény, ktoré podporujú zdravie čriev, metabolické zdravie, podporujú zdravie celého organizmu.  

Ashwagandha môže byť použitá na podporu spomalenej alebo hyperaktívnej štítnej žľazy a môže tiež pomôcť prekonať únavu nadobličiek, ktoré sa môžu preťažiť , keď zažijete príliš veľa emocionálneho, fyzického alebo duševného stresu, čo vedie k narušeniu hormónov, ako je adrenalín, kortizol a progesterón.

Bazalka posvätná, pomáha regulovať hladinu kortizolu, čím pôsobí ako prírodný liek na úzkosť a emocionálny stres. 

Bylinné hormonálne doplnky – niektoré doplnky výživy určené na podporu ženských hormónov kombinujú vitálne huby s adaptogénmi a inými rastlinnými látkami, ktoré pomáhajú podporovať celkovú hormonálnu rovnováhu. 

Doplnky na hormonálnu rovnováhu

Riešte emocionálnu nerovnováhu

Podľa Tradičnej čínskej medicíny (TČM) majú vnútorné emócie priamy vplyv na zdravie človeka a riešenie emočnej nerovnováhy, vonkajších faktorov a výberu životného štýlu môže pomôcť predchádzať zdravotným stavom spojeným s hormonálnou nerovnováhou.

Emócie strachu vedú k problémom v reprodukčných orgánoch, obličkách a nadobličkách, čo spôsobuje nerovnováhu hladiny kortizolu. To môže spôsobiť vážne stavy, ako je napríklad neplodnosť.

Emócie frustrácie, netrpezlivosti a neodpustenia majú za následok ochorenie pečene, ktoré potom vyvracia rovnováhu estrogénu.

Úzkosť mení hladinu inzulínu , čo nepriamo ovplyvňuje viaceré hormóny v ďalšom priebehu.

Zníženie stresu, venovanie času osobnej reflexii a investovanie do seba sú hlavnými kľúčmi k dosiahnutiu prirodzenej hormonálnej rovnováhy. Mimoriadne prospešné môže byť zaradenie techník, ako je meditácia alebo hlboké dýchanie, do každodennej rutiny. Okrem toho trávenie času na čerstvom vzduchu, pravidelné cvičenie a tradičné terapie ako akupunktúra alebo masáž pomáhajú zlepšiť hormonálnu rovnováhu tým, že bojujú proti stresu a podporujú lepší krvný obeh .

 Emocionálna nerovnováha

Esenciálne oleje

Ak chcete prirodzene vyrovnať svoje hormóny, je dôležité, aby ste vo svojom tele eliminovali toxíny tým, že sa vyhýbate bežným výrobkom starostlivosti o telo, ktoré sú vyrobené s potenciálne škodlivými chemikáliami,  parabénov, propylénglykolu a laurylsulfátu sodného. Lepšou alternatívou je použitie prírodných produktov vyrobených z prísad, ako sú esenciálne oleje , kokosový olej, bambucké maslo a ricínový olej.

 Esenciálne oleje

Vedľajšie účinky liekov

Vedeli ste, že vaše lieky môžu mať vedľajšie účinky? Niektoré lieky môžu narušiť vašu hormonálnu rovnováhu, čo môže mať za následok problémy, ako je únava, zmeny nálad, problémy so spánkom, nízka sexuálna túžba a depresia.

Medzi lieky, ktoré môžu narušiť vaše hormóny, patria kortikosteroidy, stimulanciá, statíny, agonisty dopamínu, rexinoidsa a glukokortikoidy. Uvedomte si, čo užívate , poraďte sa so svojím lekárom o možných rizikách a preskúmajte prírodné riešenia, kedykoľvek je to možné.

Antikoncepcia je ďalší “liek”, ktorý mení hladiny hormónov. Je to typ hormonálnej terapie, ktorá zvyšuje hladiny estrogénu na úroveň, ktorá môže spôsobiť mnohé komplikácie.

 Negatívne vplyvy antikoncepcie

Doprajte si viac spánku

Ak nemáte dostatok spánku, ohrozujete svoje zdravie. Štúdie preukázali, že nedostatok spánku alebo narušenie prirodzeného cirkadiáneho rytmu môže prispieť k hormonálnej nerovnováhe.

Ako to? Pretože vaše hormóny pracujú podľa plánu!

Napríklad  Kortizol, primárny „stresový hormón“, je regulovaný o polnoci. Preto ľudia, ktorí chodia spať neskoro, si nikdy skutočne neoddýchnu od svojej sympatickej stresovej reakcie na útek/boj.

K vysokej hladine kortizolu prispievajú najmä tri faktory: nedostatok spánku, dlhodobé užívanie kortikosteroidov a chronický stres.

Spánok je dôležitý na vyrovnávanie stresových hormónov, získavanie energie a umožňuje telu správne sa zotaviť. Nadmerný stres a nedostatočný spánok môžu viesť k vyššej rannej hladine kortizolu, zníženej imunite, problémom s pracovným výkonom, úzkosti, priberaniu na váhe a depresii.

Ak chcete maximalizovať funkciu hormónov, snažte sa chodiť spať do 22.00h, dodržiavať čo najviac pravidelný cyklus budenia podľa rozvrhu spánku

 Zdravý spánok

Záver

Hormonálna nerovnováha postihuje milióny ľudí na celom svete vo forme bežných porúch, ako je cukrovka, poruchy štítnej žľazy, menštruačné nepravidelnosti, neplodnosť, nízky testosterón a dominancia estrogénu.

Symptómy zahŕňajú pocit úzkosti, únavy, podráždenosti, priberanie alebo chudnutie, nedostatočný spánok a všímanie si zmien vo vašom sexe, zameraní a chuti do jedla

Príčiny hormonálnej nerovnováhy zahŕňajú zlé zdravie čriev, zápaly, veľké množstvo stresu, genetickú náchylnosť a toxicitu. Nevyhýba sa ženám ani mužom.

 

Ako prirodzene vyvážiť hormóny?

Zamerajte sa na protizápalovú stravu a do svojho jedálnička zaraďte omega-3. Vyskúšajte  užívanie adaptogénnych bylinných doplnkov, vitálnych húb, probiotík a ďalších doplnkov, ako je napríklad vitamín D. Okrem týchto zmien v stravovaní si doprajte dostatok pokojného spánku, pravidelne cvičte a udržujte hladinu stresu pod kontrolou.

 

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na info@royalchaga.sk. Ďakujeme!

Prírodný vitamín C, kde všade ho nájdeme

Vitamín C je celosvetovo najznámejším vitamínom. Dokonca aj malé deti vedia, aký môže byť dôležitý, a tiež chápu, že sa jedná o životne dôležitú látku. V dnešnej dobe môžeme naraziť na tento vitamín v rôznych podobách, akými sú prírodný vitamín C, ktorý sa nachádza napríklad v citrusových plodoch a iných potravinách alebo syntetický vitamín C, ktorý nájdeme na trhu v podobe rôznych doplnokov výživy. V tomto článku sa zameriame hlavne na jeho prírodnú formu no povieme si aj čo to o jeho syntetickej vatiante. 

Je dokázané, že  vitamín C poskytuje celý rad zdravotných výhod na náš organizmus, ak sa užíva v dostatočných dávkach každý deň – ale v čom presne tieto vlastnosti spočívajú? Poďme to spoločne zistiť!

Čo je to vitamín C a načo dávať pozor?

Vitamín C je kyselina L- askorbová, základný vitamín patriaci do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. Môže sa zničiť pôsobením tepla a kyslíka, preto si jeho uchovávanie v akejkoľvek forme vyžaduje starostlivosť o jeho bezpečnosť. Bez správneho skladovania totiž vitamín C v ovocí a zelenine rýchlo oxiduje.

Jedným zo spôsobov, ako by ste sa mohli tomuto problému vyhnúť, je jednoducho zamraziť vaše potraviny kým sú ešte dostatočne čerstvé. Nielenže si zachovajú väčšinu živín, ale tiež si zachovajú svoju výživovú hodnotu bez ohľadu na to, ako dávno boli nazbierané (čo znamená, že po rozmrazení v nich zostane väčšina vitamínov).

Aké sú výhody užívania vitamínu C?

Vitamín C je jedným z najvšestrannejších vitamínov, ktoré môžete užívať.

Je prospešný napríklad:

 • Udržaniu normálnej funkcie imunitného systému počas intenzívneho fyzického výkonu a po ňom (pri doplnení 200 mg denne navyše k odporúčanému dennému príjmu).
 • Normálnej funkcii imunitného systému.
 • Ochrane buniek pred oxidatívnym stresom.
 • Normálnemu energetickému metabolizmu.
 • Normálnej činnosti nervovej sústavy.
 • Normálnej psychickej činnosti.
 • Prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.
 • Prispieva k regenerácii redukovanej formy vitamínu E.
 • Normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu krvných ciev.
 • Normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu kostí.
 • Normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu chrupaviek.
 • Normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu ďasien.
 • Normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu kože.
 • Normálnej tvorbe kolagénu pre normálnu funkciu zubov.
 • Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa.

Povolené zdravotné tvrdenia podľa NARIADENIA KOMISIE (EÚ) č. 432/2012.

Výhody užívania vitamínu C

Aká je optimálna denná dávka vitamínu C ?

Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka je 75-100 miligramov. Fajčiari by mali denne prijať o 35 mg viac a dojčiace matky 120 mg alebo viac v závislosti od potrieb. Za určitých okolností však majú význam aj vyššie dávky, napríklad príjem 500 – 2000mg vitamínu C v zimných mesiacoch, keď môžeme byť menej odolní kvôli oslabenému imunitnému systému, ktorý nás ohrozuje chorobami viac ako inokedy počas roka; najmä ak ste športovec, ktorý vynakladá veľké úsilie vonku, napríklad pri behu. [1]

Fajčenie znižuje príjem vitamínu C

Medzi príznaky nedostatočného príjmu vitamínu C patria:

 • zubné kazy, opuchy, krvácanie ďasien
 • slabá obrana pred infekciami a zlé hojenie rán
 • žalúdočné problémy
 • spomalenie rastu
 • vysychanie pokožky
 • oslabenie kostí
 • môžu vznikať deformácie kĺbov

Príznaky nedostatku vitamínu C

Prírodné zdroje vitamínu C v ovocí

 • acerola [1600 mg]
 • ríbezľa čierna [181 mg]
 • kivi  [92 mg]
 • jahody  [58 mg]
 • citrón aj pomaranč [53 mg]
 • ríbezľa červena [41 mg]
 • mango [38 mg]
 • melón cukrový [36 mg]
 • grapefruit [33 mg]
 • čučoriedky [30 mg]
 • mandarínka [30 mg]
 • maliny [26 mg]
 • avokádo [13 mg]
 • višňa [10 mg]
 • banán [9 mg]
 • broskyňa aj marhuľa [7 mg]
 • čerešňa [7 mg]
 • jablko aj hruška [5 mg]
 • hrozno [3 mg]

 

Vitamín C v ovocí na 100g plodu

Prírodne zdroje vitamínu C v zelenine:

 • petržlenová vnať [150 mg]
 • brokolica [110 mg]
 • fenikel [95 mg]
 • paprika podľa druhu [80-300 mg]
 • ružičkový kel [80-115 mg]
 • žerucha záhradná [50 mg]
 • špenát [40-60 mg]
 • karfiol [40-70 mg]
 • kaleráb [30-60 mg]
 • kapusta biela aj červena [30-50 mg]
 • špargľa [15-40 mg]
 • paradajka [8-38 mg]
 
Vitamín C v zelenine na 100g plodu
 
Prírodný zdroj vitamínu C z orechov 
 
 • pistácie [6 mg]
 • vlašské orechy [6 mg]
 • mandle [4,5 mg]
 • lieskové oriešky [4,5 mg]

Vitamín C v orechoch na 100g plodu

Kyselina askorbová sa najviac nachádza v nevarenom a mechanicky neporušenom ovocí a zelenine.

Hoci uvedené druhy ovocia a zeleniny sú dobrým zdrojom vitamínu C, je potrebné si uvedomiť , že pri tepelnej úprave môžu stratiť svoju výživovú hodnotu. Napríklad pri varení sa ich obsah zníži o 30 – 90 % v závislosti od toho, ako dlho sa varia.

Enzýmy a kyslík prítomné v šťave oxidujú kyselinu L-askorbovú na kyselinu L-dehydroaskorbovú pri každom mechanickom narušení, ako je krájanie, šúpanie alebo mixovanie. Aj keď majú obe kyseliny rovnaké vitamínové účinky, pri zahrievaní alebo varení reagujú odlišne. Je dôležité vyhýbať sa krájaniu alebo mixovaniu ak je to možné spracovávajte ich len prechodom cez ústnu dutinu – tráviaci systém spôsobí minimálne škody a zároveň vám poskytne viac živín.

To znamená, že ak je vaším cieľom získať všetky tie skvelé vitamíny z potravín, potom by mala byť konzumácia čerstvých potravín vždy na prvom mieste ale chápeme že v dnešnej uponáhľanej dobe je veľmi ťažké dodržiavať  dennú dávku vitamínu C z potravy. Naštastie je možné celý problém jednoducho vyriešiť a to tak, že siahnete po kvalitnej alternatíve akou je Lipozomálny vitamín C.

Prečo lipozomálny vitamín C?

Bežne dostupná forma vitamínu C má jednu nevýhodu, o ktorej mnoho ľudí ešte stále nevie. Vstrebateľnosť  beže dostupného typu vitamínu C je alarmujúco nízka, iba 7-8 %. To znamená, že väčšina účinnej látky sa vylúči z tela a poskytuje len málo, ak vôbec nejaké benefity.

Na druhej strane, Lipozomálny vitamín C má vďaka patentovanej technológii LipoCellTech až 95 % absorpciu účinnej látky. Aby sme vyrobili produkt najvyššej kvality, ako zdroj lipozómov na ich zapuzdrenie používame výlučne geneticky nemodifikovaný slnečnicový lecitín.

Tento obal zabezpečí, že molekula vitamínu C sa dostane do krvi neporušená a je odtiaľ ľahko vstrebávaná priamo do buniek. Účinné látky sa tak jednoduchšie dostanú presne tam, kam majú a naše telo ich dokáže oveľa lepšie využiť.

 

Lipozomálny vitamín C má vstrebateľnosť

Zhrnutie

Vitamín C je veľmi mocným vitamínom,  ktorý ma veľký vplyv na naše zdravie a pohodu. Našťastie sa v hojnom množstve nachádza v čerstvom ovocí a zelenine, tak isto ako aj vo forme doplnkov stravy.

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na info@royalchaga.sk. Ďakujeme!

Posilnenie imunity 11 spôsobov ako nato

S blížiacou sa zimou mnohí ľudia viac premýšľajú o tom, ako sa chrániť pred ochorením. Ak patríte k ľuďom, ktorí často trpia chrípkou, infekciami dýchacích ciest, prechladnutím alebo inými chorobami, toto ročné obdobie môže byť náročné.

 

Niekedy sa ani tí najsilnejší z nás, nedokážu rýchlo alebo správne uzdraviť, pretože náš imunitný systém je oslabený stresovými faktormi. Medzi ne môžu patriť pracovné termíny, ktoré si v tomto ročnom období vyžadujú viac pozornosti ako zvyčajne, dlhé dochádzanie do centier miest, kde je vyššia hustota obyvateľstva. To znamená, že ste neustále v kontakte s inými ľuďmi, napríklad vo verejnej doprave či  v obchode, ktorí sa sami nemusia cítiť dobre. Koniec dňa môže byť náročný a po príchode domov sa ľahko cítite preťažení. Čo by sme mali robiť?

Neexistuje jedno univerzálne riešenie, ale namiesto toho existuje množstvo spôsobov, ako sa človek môže postarať o svoje telo.

V tomto článku sa dozviete 11 spôsobov, ako na to!

Zdravá strava

Konzumáciou ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov môžete pomôcť svojmu imunitnému systému v boji proti chorobám. Vitamín C je dôležitý pre silný imunitný systém, zatiaľ čo vitamín D pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti a zuby.

Výskum ukázal, že nedostatok vitamínu D môže byť spojený so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny, cukrovky alebo imunodeficiencie. Okrem konzumácie potravín bohatých na živiny sa vyhýbajte spracovaným jedlám, sladkým nápojom a nadmernej konzumácii alkoholu, čím udržíte správnu funkciu imunitného systému. [1]

Zdravá strava

Pitný režim

Dôležitá je nielen kvalita vody, ale aj jej množstvo. Telo potrebuje dostatok tekutín, aby bolo schopné efektívne fungovať. Voda tiež pomáha pri transporte živín do buniek imunitného systému. Pitie veľkého množstva tekutín pomáha telu vyplavovať toxíny a udržiavať všetky systémy v bezporuchovom chode – vrátane imunitného systému! [2]

 

Pravidelný pohyb

Udržiavanie aktivity pomáha imunitnému systému pracovať efektívnejšie. Cvičenie zlepšuje krvný obeh a dodáva viac kyslíka a živín bunkám, ktoré bojujú proti infekcii. Znižuje tiež stres, ktorý môže znížiť schopnosť imunitného systému vyrovnať sa s ním.

Existuje veľa vecí, ktoré môžete robiť, aby ste si udržali aktivitu, a nemusíte pritom chodiť do posilňovne. Svižná prechádzka počas obedňajšej prestávky alebo hra s deťmi v parku, sú skvelé spôsoby, ako sa trochu rozhýbať.! [3]

Pravidelný pohyb 

Dostatok spánku

Väčšina ľudí potrebuje približne 7- 8 hodín spánku za noc. Spánok je dôležitý pre imunitný systém, pretože v tomto čase sa imunitné bunky regenerujú a posilňujú. Ak nemáte dostatok spánku, imunitný systém nebude tak efektívny v boji proti chorobám a infekciám. [4]

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste si zabezpečili dostatok spánku:

 • Vytvorte si pravidelný spánkový režim a čo najviac sa ho držte
 • Vytvorte si relaxačný režim pred spaním
 • Uistite sa, že vaša spálňa je tmavá a tichá, a udržiavajte nízku teplotu
 • Pred spaním sa vyhýbajte kofeínu a alkoholu
 • Hýbte sa počas dňa, aby ste si udržali vyššiu hladinu energie

 Dostatok spánku

Vitálne huby

Huby sa už stáročia používajú v tradičnej čínskej medicíne a v poslednom čase si získali popularitu ako zdravá potravina aj na Západe. Spomedzi mnohých rôznych druhov húb sú vitálne huby tie, ktoré sú obzvlášť známe svojimi zdraviu prospešnými vlastnosťami.

Existuje niekoľko vitálnych húb, ktoré sa bežne konzumujú a ktoré sú silné antioxidanty –  reishi, cordyceps, čaga, hericium či coriolus.  Každá z týchto húb má svoj vlastný jedinečný súbor zdraviu prospešných látok, vďaka ktorým pomáhajú nášmu zdraviu.

Ak to s posilnením imunity myslíte naozaj vážne, vitálne huby by ste vynechať určite nemali. [5]

 Vitálne huby

Zníženie stresu

Stres je negatívnym faktorom, ktorý oslabuje imunitný systém. Uvoľnenie stresu môže byť preto dôležité pre posilnenie imunity. Pomôcť vám môžu rôzne techniky ako dýchanie, meditácia, joga či pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. [6]

 Zníženie stresu

Eliminácia toxínov

Toxíny môžu poškodiť imunitu a zvýšiť riziko ochorenia. Preto je dôležité, aby ste sa im vyhli, najlepšie čo najviac. Eliminujte toxíny zo svojho životného prostredia, jedálnička a pravidelne sa kontrolujte na prítomnosť toxínov v tele.

Všetci máme v tele toxíny, ale kľúčom je udržať ich na minimálnej úrovni, aby sme nezaťažili svoj systém a nepoškodili si zdravie. Toxíny môžu pochádzať z mnohých zdrojov – z potravín, ktoré jeme, z vody, ktorú pijeme, zo vzduchu, ktorý dýchame, z produktov, ktoré používame na pokožku a vlasy a dokonca aj zo stresu.

Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť množstvo toxínov vo vašom živote. Môžete začať tým, že budete jesť viac organických potravín, piť filtrovanú vodu a používať prírodné čistiace a kozmetické výrobky. [7]

Eliminácia toxínov

Homeopatia

Ďalším efektívnym spôsobom je homeopatia. Homeopatické lieky sú bezpečné a väčšinou nemajú žiadne vedľajšie účinky. Používaním homeopatie môžete zlepšiť fungovanie svojho imunitného systému a uľahčiť si boj s chorobami.

Keďže je k dispozícii mnoho rôznych druhov homeopatických liekov, je možné si prispôsobiť ten ideálny pre vaše potreby. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac do hĺbky, zvážte, či sa čoskoro neporozprávate s homeopatom alebo s lekárom, ako by homeopatia mohla pomôcť posilniť vašu imunitu. [8]

 Homeopatia

Bylinky a čaje

Existuje mnoho byliniek a čajov, ktoré môžu pomôcť posilniť vašu imunitu. Medzi najúčinnejšie patria echinacea, zázvor, cesnak, zelený čaj, čaga čaj a Ivan čaj.

Echinacea je kvitnúca rastlina z čeľade sedmokrások, ktorá sa už po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení vrátane prechladnutia a chrípky. Štúdie preukázali, že môže pomôcť znížiť závažnosť a trvanie týchto ochorení

Zázvor je obľúbené korenie s mnohými zdravotnými účinkami. Ukázalo sa, že je účinný pri liečbe nevoľnosti, bolesti a zápalu. Obsahuje aj zlúčeniny, ktoré môžu posilniť imunitu.

Cesnak je ďalšou obľúbenou bylinkou s mnohými zdravotnými účinkami. Je známy svojou schopnosťou bojovať proti predchádzať infekciám a posilňovať imunitu.

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty a má mnoho zdraviu prospešných účinkov vrátane posilnenia imunity.

Čaga čaj  má bohatú históriu, ktorá siaha viac ako tisíc rokov do minulosti. V poslednom čase sa jeho popularita v západnom svete prudko zvýšila a ľudia ho pijú denne ako chutnú a zdravú alternatívu kávy. Čaj čaga je ideálny na všetky denné doby, pretože neobsahuje kofeín, ale napriek tomu je plný antioxidantov a ďalších zdraviu prospešných látok.

Ivan čaj je bohatý na vitamíny A, C, E a K, ako aj na minerály, ako sú vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík selén a sodík. Tieto živiny spoločne posilňujú imunitný systém pomáhajú zlepšovať krvný obeh podporujú zdravú pokožku a rast vlasov detoxikujú organizmus chránia pred poškodením voľnými radikálmi. Ivanský čaj (vŕba úzkolistá) obsahuje až 6-krát viac vitamínu C ako citrón 70 stopových prvkov. Vďaka svojim účinkom získal Ivanov čaj prívlastky ako elixír života alebo elixír mladosti

Existuje mnoho ďalších bylín a čajov, ktoré môžu pomôcť posilniť vašu imunitu. Pred užívaním je však potrebné si poriadne naštudovať informácie o konkrétnej bylinke a jej užívanie, či vedľajšie účinky, prípadne, ak si nie ste istý či je bylina pre Vás vhodná, poraďte sa s odborníkom. [9]

Bylinky a čaje

Masáže

Masáže pomáhajú zlepšovať krvný obeh, čím zvyšujú množstvo kyslíka a živín, ktoré imunitný systém potrebuje pre svoju činnosť. Masáže tiež pomáhajú znižovať stres, ktorý môže spôsobiť, že imunitný systém je slabší.

Existuje mnoho rôznych druhov masáží, ale všetky môžu pomôcť zlepšiť váš imunitný systém. Medzi masáže, ktoré by ste mali zvážiť, patrí švédska masáž, masáž hlbokých tkanív a masáž horúcimi kameňmi.

Švédska masáž je jemná forma masáže, ktorá využíva dlhé ťahy, hnetenie a krúživé pohyby na uvoľnenie tela. Tento typ masáže je vhodný na celkové uvoľnenie a môže tiež pomôcť zmierniť bolesť a svalové napätie.

Hĺbková tkanivová masáž je intenzívnejšia forma masáže, ktorá sa zameriava na konkrétne oblasti tela. Tento typ masáže môže pomôcť zmierniť bolesť, napätie a uzly vo svaloch. Môže byť užitočná aj pre ľudí, ktorí majú zranenia alebo chronické bolesti.

Masáž horúcimi kameňmi je druh masáže, pri ktorej sa na uvoľnenie tela používajú nahriate kamene. Teplo z kameňov pomáha uvoľniť svaly a podporuje relaxáciu. Tento typ masáže tiež pomáha zmierniť bolesť a napätie vo svaloch.

Ak máte záujem o masáž na zlepšenie imunitného systému, najprv sa poraďte so svojím lekárom. Masáže môžu byť pre mnohých ľudí prospešné, ale sú s nimi spojené určité riziká. Pred objednaním masáže sa nezabudnite informovať o všetkých možných rizikách. [10]

Masáže

Aromaterapia

Aromaterapia nielen posilňuje imunitný systém, ale pomáha aj v boji proti chorobám tým, že zvyšuje odolnosť. Rôzne esenciálne oleje majú rôzne výhody. Na imunitu sú najužitočnejšie levanduľa, tea tree, eukalyptus alebo klinček. Na šírenie vône môžete použiť difuzér alebo ich pridať do vody vo vani. Na priamu aplikáciu môžete olej vamasírovať do pokožky, ale pozor nie všetky olejčeky sú vhodné použiť na pokožku neriedené (riedime ich napr, kokosovým olejom).

Aromaterapia nielenže pomáha znižovať stres a úzkosť, ale pomáha aj celkovo zlepšiť vaše zdravie. Esenciálne oleje z levandule, harmančeka a ylang-ylang sú obzvlášť účinné pri zvládaní  stresu. [11]

Aromaterapia

Bonus

Ako posledným a jedným z mojich najobľúbenejších spôsobov ako posilniť imunitu je Metóda Wima Hofa, ktorá sa skladá z hlbokého dýchania, vystavenia sa chladu a meditácie. Tento spôsob je natoľko efektívny a obdivuhodný, že som sa mu venoval v rozsiahlom článku s názvom Metóda Wima Hofa.

Týchto 11 spôsobov vám pomôže posilniť imunitu a zvýšiť odolnosť voči chorobám. Zdravý imunitný systém je kľúčom k zdraviu a dlhovekosti. Preto sa o neho starajte! [11]

Naposledy aktualizované 9.11 2022 od Nico

Ak si v článku všimnete chyby alebo preklepy, napíšte nám prosím na info@royalchaga.sk. Ďakujeme!

Vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá nie je jediné meno, pod ktorým je táto bylina známa. Iný názov čaju z vrbovky alebo Ivana Čaja je ohnivec, kyprina úzkolistá ale Rusi ho zvyčajne nazývajú Ivan Čaj alebo Koporský čaj. 

História vŕbovky úzkolistej (Ivan Čaj)

História čaju z vrbovky siaha až do 12. storočia do Ruska. Ľudia ho nazývali ruský čaj a vyvážali ho do Anglicka, Dánska, Nemecka a Francúzska. 

Roky pred príchodom čínskeho čaju do Ruska používali miestni obyvatelia vrbovku úzkolistú na prípravu horúceho nápoja, ktorý bol známy svojimi zdravotnými vlastnosťami a všeobecne blahodarnými účinkami. Keď čínsky čaj začal v 19. storočí prenikať na ruské trhy, čaj z vrbovky sa začal presadzovať ako miestna lacná náhrada. Recept na jeho prípravu napodobňoval receptúru čínskeho sypaného čaju a výsledný nápoj veľmi pripomínal subtropický čaj, dokonca do takej miery, že ho bezohľadní obchodníci niekedy podvodne vyvážali pod názvom “obyčajný” čaj.

S nápadom fermentovať túto rastlinu prišli Rusi. Jej listy sa zbierali na začiatku obdobia kvitnutia byliny, v priebehu júla a augusta. Potom sa rozložili na plátno, kde sa nechali v tieni zavädnúť približne 24 hodín. Roľníci listy rozdrvili  a nechali ich cez noc kvasiť. Potom sa rýchlo usušili v peci alebo na priamom slnku. Proces fermentácie pomohol zintenzívniť všetky biologicky aktívne zložky.

Hovorí sa, že čaj z vrbovky býval cennejší ako zlato alebo kožušiny. Jeho chuť bola údajne koncom 19. storočia obľúbenejšia ako klasický čierny čaj, ale dôvody, prečo vyšiel z módy, sú menej jasné.

Histŕoia vrbovky

Najčastejšie teórie, ktoré sa skrývajú za názvom vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá (epilobium angustifolium) je rastlina so striedavými listami z čeľade večernicovitých, epilobium angustifolium. Rada rastie na spáleniskách alebo rúbaniskách v mierne kyslej pôde a na plnom slnku. Vyskytuje sa na celej severnej pologuli a od Kalifornie po Aljašku na západ a na juh až po Severnú Karolínu na východe Severnej Ameriky a u nás v celej európe.

Popularita čaju z vrbovky úzkolistej možno vyplýva z podobnosti jeho výroby s výrobou “bežného” čínskeho čaju. Aj tento čaj sa dá “fermentovať” rovnakým spôsobom akým sa fermentujú listy kamélie čínskej (Camellia sinensis), čo vedie k bohatej chuti a sýtej farbe nápoja, ktorý sa vymyká neuspokojivej mdlosti niektorých bylinných čajov.

Na rozdiel od iných bylinných čajov sa čaj z vrbovky neskladá len zo sušených listov v horúcej vode; listy sa fermentujú rovnakým spôsobom ako listy z čierneho čaju. Výsledkom je čaj, ktorý chutí veľmi podobne ako čierny čaj, len bez kofeínu.

vrbovka uzkolista

Legenda hovorí

Podľa jednej legendy žil kedysi v dedine neďaleko Petrohradu chlapec menom Ivan. Nosil jasne červenú košeľu a bol známy a oddaný bylinkár. Celé dni trávil na okrajoch lesa aby zbieral bobule, bylinky a korene.

Miestni obyvatelia o tomto mladíkovi vedeli a zakaždým, keď videli mihajúcu sa červenú košeľu pohybovať sa medzi stromami, zvolali: “Ivan čai brodit!” (tu ide o slovnú hračku, pretože táto fráza znamená “Ivan by sa mal potulovať” – “čai” znamená v súčasnej ruštine “čaj”, ale kedysi to znamenalo “mal by”). Potom chlapec zrazu zmizol. Nikto nevedel kedy sa to stalo. Odvtedy však na okrajoch lesa neďaleko dediny začali rásť šarlátové kvety, ktoré nikto nikdy predtým nevidel.

Vždy, keď ľudia videli tieto kvety, prirovnávali ich k Ivanovej šarlátovej košeli a volali: “Da eto chai Ivan!” (“Ach, to by mal byť Ivan!”). Odvtedy je táto nová rastlina s jasnými hlávkami kvetov známa pod názvom Ivan Chai. Názov sa uchytil a stal sa populárnym.

Výhody pitia čaju z vrbovky úzkolistej

 • Normalizuje krvný tlak
 • Vyrovnáva zdravie tráviaceho traktu
 • Zlepšuje koncentráciu
 • Zlepšuje hladinu energie
 • Podporuje relaxáciu
 • Posilňuje imunitu
 • Obsahuje vitamín C a A
 • Zlepšuje náladu
 • Posilňuje krvný obeh
 • Podporuje obličky a močový systém
 • Detoxikuje telo
 • Zmierňuje migrény a bolesti hlavy spôsobené napätím
 • Zabraňuje vzniku zubného kazu
 • Neobsahuje kofeín a nie je návykový

Výhody pitia Vrbovky uzkolistej

 

Vedecká štúdia: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5045895/

 

Vrbovka úzkolistá má vysoký obsah železa, medi, draslíka a vápnika. Pomáha posilňovať imunitný systém, znižuje krvný tlak a zmierňuje príznaky horúčky. Keďže obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, pomáha tiež spaľovať tuky, obnovuje metabolizmus a čistí toxíny a ťažké kovy. Ivan Chai môže tiež pomôcť ľuďom prestať fajčiť a môže sa používať pri liečbe závislosti od alkoholu.

Keďže vŕbovka úzkolistá neobsahuje kofeín a má mierne sedatívne účinky, je obľúbená pre svoje uvoľňujúce účinky. Je známa aj pre svoje protizápalové účinky a ako podporný prostriedok pri trávení. Vrbovka je bohatá na vitamín C a A.

4 spôsoby ako užívať práškový hubový extrakt

Prášok z hubového extraktu je jedným z najuniverzálnejších spôsobov, ako využiť vitálne huby a ich benefity.

Práškové extrakty sú veľmi variabilné, čo sa týka ich využitia a spôsobu aplikácie. Sú úplne rozpustné vo vode, ľahko sa primiešajú do nápojov, či jedla.

V tomto článku si ukážeme 4 najčastejšie formy využitia práškových extraktov, tak ako ich využívame my. Fantázii sa však medze nekladú a budeme radi, ak sa s nami podelíte o spôsoby akými užívate práškové extrakty vy.

#1 Teplá voda

Základným spôsobom ako sa užívajú práškové extrakty je jednoduché rozpustenie v teplej vode. Následne je extrak potrebné rozmiešať a vypiť. Táto metóda je však najmenej obľúbená, pretože hubové extrakty majú väčšinou horkastú chuť.

#2 Káva

Ak aj vy patríte medzi ľudí, ktorí si svoje ráno nevedia predstaviť bez chutnej a voňavej kávy je táto metóda pre Vás ako stvorená. Jednoducho pridáme malú lyžičku extraktu do obľúbenej kávy, necháme chvíľku extrakt rozpustiť a poriadne ho potom premiešame. Káva výrazne svoju chuť nezmení, no zato sa z nej stane “SUPER KÁVA” alebo môžeme ju nazvať aj funkčnou kávou. Takáto káva obsahuje množstvo antioxidantov, betaglukánov, triterpénov, vitamíny, minerály a mnoho ďaľších účiných látok  Samozrejme môžeme do kávy pridať trochu mlieka či smotany alebo čokoľvek, čo máme radi.

Časté otázky:

Môže teplo kávy prípadne čaju zničiť užitočné látky z huby?

Nie. Užitočné látky v hubách sú tepelne stabilné. Pri samotnej extrakcii sa využíva horúca voda na uvoľnenie užitočných látok z húb.

#3 Smoothie drink

Väčšina ľudí hubové extrakty v káve miluje. Väčšina, no nie všetci. Sú ľudia, ktorí chuť kávy vyslovene nemusia (čo je úplne v poriadku) alebo ju nepijú z rôznych dôvodou a v prípade detí netreba vysvetlovať. Pre túto skupinu ľúdí je tu skvelý spôsob, akým môžu užívať práškový extrakt, so všetkými jeho benefitmi. Väčšina smoothies, ak nie všetky, hravo prekyjú chuť extraktu a my si tak môžeme vychutnať skvelý drink, plný účinných látok z húb. Jednoducho do svojho obľúbeného smoothie pridáme prášok a rozmiešame. Vualááá hotovo.

#4 Jedlo a Koláče

Možno by ste ani nepovedali, aké široké využitie práškový extrak má. Prakticky ho môžeme pridať kdekoľvek a varenie či pečenie nie je žiadnou výnimkou. Ovsené kaše, jogurty, polievky, koláče, kde len vás napadne, tam môžeme extrakty pridať. Ak hľadáte inšpiráciu na recepty, tak niekoľko z nich nájdete v našom e-booku 9 receptov z chagy alebo na našom instagrame či blogu, kde budeme postupne pridávať rôzne recepty, nie len z hubových extraktov.

Ako užívať hubový prášok

#5 Tip na záver

Ak by náhodou nebol pre Vás ani jeden zo spôsobou vyhovujúci, vždy je možnosť si extrakt dať svojpomocne do prázdnych kapsúl a jednoducho zapiť vodou 

Zvolte si čo je pre Vás najlepšie

Stavím sa, že odteraz už nebudete mať dilemu alebo problém s tým, ako práškové extrakty využiť. Dôležite je nájsť si spôsob, ktorý bude vyhovovať Vám a vôbec nezáleží či, to bude niektorý z vyššie uvedených alebo si nájdete svoj vlastný. Podstatné je využiť silu vitálnych húb naplno, pretože nám majú naozaj čo ponúknuť.

Ako na “DETOX”

Toľko z nás každý deň tvrdo pracujeme a máme pocit, že to sotva zvládneme bez toho, aby sme potrebovali nejaký druh energie. Máme tendenciu obrátiť sa na cukor, aby sme sa rýchlo pozbierali, ale to naozaj narobí viac škody ako úžitku. 

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že malátnosť a dokonca pocit nafúknutia, ktorý počas dňa pociťujeme, môže byť výsledkom prebytku toxínov v tele. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že detox nie je hladovka. Naša pečeň, tráviaci trakt, pľúca, koža, lymfatický systém i obličky sa zbavujú nepotrebných a toxických látok dennodenne. Pri detoxikácii iba pomáhame tejto komplexnej očiste menším príjmom toxínov a podporou ich vylučovania. Detox si rozhodne nezamieňajte ani s diétou na chudnutie. Aj keď väčšinou dochádza k rýchlemu úbytku hmotnosti, ide len o dočasný stav a nie je cieľom detoxu. Tým je odľahčenie organizmu od nežiaducich látok, ktoré sú v ňom naukladané. „Detoxikácia nie je len prostriedkom na schudnutie. Je to nástroj na celkovú regeneráciu nášho tela.“

Prebytok toxínov príznaky

Detoxikačné nápoje pomáhajú prirodzene znižovať zápaly, dodávajú energiu, podporujú trávenie,  čistia pečeň  a podporujú zdravú pokožku.

Detoxikačné nápoje sa vyrábajú jednoducho – existuje množstvo ovocia, zeleniny a bylín, ktoré stimulujú detoxikáciu a zároveň poskytujú vitamíny a minerály, ktoré udržujú telo v správnom fungovaní. Po vypití tých najlepších detoxikačných nápojov si môžete všimnúť, že sa potom budete cítiť ľahšie, sviežejšie a s čistou hlavou.

Keď počujete slovo „detox“, okamžite si pomyslíte, že to vyžaduje pôst alebo nejaký špeciálny vzorec.

Je to naozaj oveľa jednoduchšie. Detoxikačné nápoje si môžete pripraviť z ingrediencií, ktoré už máte doma, ako je citrón, jablčný ocot , uhorky či melón. Nie je na tom nič vymyslené.

Ako teda viete, či potrebujete detoxikovať?

Väčšina ľudí má aspoň nejaké nahromadenie toxínov v tele, ale špecifické príznaky toxického preťaženia môžu zahŕňať: zápcha, nadúvanie, plynu, bolesti hlavy, únava, bolesti, nevoľnosť, brušný tuk, kožné problémy, chuť na jedlo, málo energie, zápach z úst, výkyvy nálad.

Všeobecne pri detoxe platí staré známe „pomaly ďalej zájdeš“. Zmenou jedálnička a trpezlivosťou sa vám podarí prísť až do cieľa.

#1 Zamerajte sa na ovocie a zeleninu

Do jedálnička najprv pridajte veľké množstvo ovocia a zeleniny v surovom stave. Zeleninu môžete upravovať na pare alebo krátko variť vo vode. Vylúčte z potravy pridaný cukor a tiež chemicky spracované potraviny, polotovary.

Počas detoxu sa vyhýbajte mlieku a mliečnym výrobkom, mäsu a výrobkom z mäsa, pečivu, fajčeniu a alkoholu.

#2 Pite koľko hrdlo ráči

Pitie čistej vody je neoddeliteľnou súčasťou detoxu. Doplniť ju možno kvalitným zeleným čajom ako je napríklad ROYAL IVAN ČAJ so zeleným čajom, ktorý ľahko povzbudí organizmus v očiste. Začnite hneď ráno pohárom odstátej vody izbovej teploty so šťavou z polovice citróna.

#3 Potiť sa, potiť sa, potiť sa

Veľká časť toxínov odvedie telo práve potom. Preto je dobré detoxikáciu doplniť pravidelným ľahkým cvičením. Vypotiť sa môžete aj v saune.

#4 Prečistite vzduch

Ak vám to čas dovolí, vydajte sa počas očisty do hôr alebo aspoň na dlhšiu prechádzku. Zhlboka dýchajte a veľa vetrajte.

#5 Nezabúdajte na pokožku

Aby sa mohla koža efektívne prečistiť, je potrebné zbavovať ju pravidelne starých odumretých buniek. S tým vám pomôže peeling. Doprajte si masáže a trochu sa rozmaznávajte. Zbavíte sa stresu a vaša pokožka bude žiariť šťastím. Taká medová masáž je pre detox ako stvorená.

Ako na detox

BONUS

Keď čistíte svoje telo, venujte sa aj svojej mysli. Neodmysliteľne totiž patrí k vášmu zdraviu. Postupne odstraňujte zo svojho života všetko, čo vás trápi a spôsobuje vám nepokoj či smútok. Naozaj to nepotrebujete.

 

Vitálne huby

Označované sú viacerými názvami no najčastejšie sa stretnete s týmto pomenovaním. Ako už z názvu vyplýva sú to, huby, ktoré majú silu podporovať vitalitu človeka no okrem toho ukrývajú v sebe omnoho viac potenciálu.

Malé zázraky prírody, prírodné skvosty. V tradičnej čínskej medicíne a ľudovom liečiteľstve sú využívané po tisíce rokov. Tieto huby sú organizmy, ktoré nepatria ani do rastlinnej (FLÓRA) a ani do živočíšnej ríše (FAUNA), ale tvoria samostatnú ríšu FUNGI. Sú to obrovské zdroje energie, nabité polysacharidmi, triterpénmi, sterolmi, vitamínmi, minerálmi, stopovými prvkami, aminokyselinami a ďalšími látkami, ktoré sú pre organizmus veľmi dôležité.

Vitálne huby

Adaptogénne účinky = zvýšená odolnosť na stres.

Vitálne huby majú výrazné adaptogénne účinky. Adaptogény zvyšujú odolnosť na stres a posilňujú imunitu v stresových situáciách. Okrem posilnenia imunity dokážu vitálne huby imunitu aj tlmiť pri prehnaných reakciách ako je napríklad alergia. Prirovnali by som to k termostatu. Drží reakcie vášho tela na primeranej úrovni. Rovnaký princíp ako fungovanie termostatu, kedy sa pri vyššej teplote kúrenia vypína alebo zníži výkon. Pokiaľ trpíte napr. nedostatkom alebo výkyvmi energie, zápalmi, únavou či stresom, vitálne huby sú tu presne pre vás.

Adaptogény a Vitálne huby

Medzi takéto huby patrí aj REISHI ČAGA Sibírska o ktorých si dnes povieme niečo viac.

REISHI

Huby majú dlhú históriu terapeutického používania v rôznych kultúrach celého sveta. Medzi najvýznamnejšie huby bez pochyby patrí Lesklokôrovka hnedočervená, latinsky Ganoderma lucidum alebo japonsky REISHI.  

Reishi, sa používa už viac ako 4 000 rokov a je označovaná ako „zázračná huba“ alebo „rastlina s duchovnou silou“, ktorá symbolizuje dobré zdravie, bohatstvo, dlhovekosť a dokonca nesmrteľnosť.

Je to silný adaptogén, čo znamená, že normalizuje všetky telesné funkcie. Reishi posilňuje imunitný systém v boji proti chorobám a pomáha telu zbaviť sa nežiaducich látok.

Zdravotné prínosy reishi

Organické germánium

Reishi obsahuje  4 až 6 krát viac germánia ako má ženšen. Germánium môže zvýšiť rýchlosť vstrebávania kyslíka v krvi až 1,5 krát.  

Ak máte pocit, že vo vašom tele je nerovnováha, že sa necítite „vo svojej koži“, možno je čas siahnuť práve po REISHI.   Zlepšuje kvalitu spánku a často sa využíva aj pri meditáciách.

ČAGA SIBÍRSKA

Inonotus Obliquus slovensky Ryšavec šikmý, patrí medzi cudzopasné huby, ktoré sa rozrastajú po kmeňoch stromov, hlavne brezy. Táto huba má silné antioxidačné pôsobenie, vďaka čomu eliminuje voľné radikály a zápalové procesy. Bojuje proti oxidačnému stresu, ktorý býva spojený nie len so starnutím pokožky, ale takisto s celou radou ochorení. V Rusku sa táto huba používa už stovky rokov. V tradičnej čínskej medicíne sa Čaga používa v prípade žalúdočných problémov, ako sú zápaly žalúdka alebo žalúdočné vredy. Čaga je rovnako, ako ostatné huby, bohatá na beta-glukány, ktoré stimulujú produkciu lymfocytov a tie napomáhajú regulovať reakciu imunitného systému na infekcie. Ide o najsilnejší antioxidat, spomedzi všetkých známych potravín.

Zdravotné prínosy čagy

Chcete sa dozvedieť viac?

Ak Vás zaujímajú vitálne huby, viac sa dozviete v našom e-booku Chaga kráľovná zo Sibíri, ktorý si môžete stiahnuť zdarma nižšie. Ebook aktuálne prechádza zmenami a bude doplnení o množstvo nových informácii vrátane informácii o hube Reishi o dokončení ebooku Vás budeme informovať