Všetko o vitálnych hubách

Cordyceps - Všetko čo treba vedieť

V tomto článku nájdete základné informácie o hube Cordyceps, ak sa chcete dozvedieť o Cordycepse a ostatných vitálnych hubách viac všetko dôležité čo potrebujete vedieť nájdete v našej novej knihe Tajný Svet Vitánych Húb. Stiahnite si ju ZDARMA kliknutím TU.

V prípade ak si vystačíte so základnými informáciami prajem Vám príjemné čítanie tohto článku.

 

Čo je to Cordyceps?

Cordyceps je huba rastúca v horských pásmach Číny a Tibetu. 

Kvôli jeho zvláštnemu tvaru si ľudia dlho mysleli, že je to nejaký druh červa. 

V skutočnosti sa jedná o parazitickú hubu čo znamená, že na to, aby prežila a mohla sa rozmnožovať potrebuje žiť v tele hostiteľa.

Spóry Cordycepsu infikujú rôzne druhy hmyzu či iných článkonožcov a živia sa ich tkanivom.

Zaujímavé je, že napadnutý hmyz stráca kontrolu nad svojim telom aj mysľou. Huba Cordyceps ho úplne ovládne a spraví z neho akéhosi zombie, bez možnosti rozhodovať o čomkoľvek.

Nebojte na ľudí tento efekt nemá, ale nepredbiehajme, o tom ako Cordyceps rastie si povieme nižšie.

Cordyceps čo to je
História cordycepsu

Cordyceps a história

Cordyceps bol oficiálne zaznamenaný ako rastlinné liečivo v Číne v roku 1964, ale jeho história môže siahať až 1500 rokov dozadu!

Je ťažké presne určiť, kedy sa Cordyceps začal používať. 

Záznamy naznačujú, že sa používal v Číne už v roku 620 a objavil sa v Essentials of Materia Medica v roku 1694.

V roku 1757 bol prvý vedecký opis zahrnutý do New Complication of Materia Medica.

V západnom svete je písomná zmienka až z roku 1726. Vtedy sa konala Mykologická konferencia v Paríži. Tu bola predstavená huba ako taká, nie jej účinky.

Zaujímavosťou tiež je, že Cordyceps sa objavuje v čínskej farmakológii medzi liečivými rastlinami, a to od roku 1964, je teda uznaný nielen tradičnou čínskou medicínou, ale aj tou „klasickou“ západnou.

Zaujalo nás…

Prví ľudia, ktorí objavili mnohé výhody Cordycepsu, spočiatku pozorovali zvieratá, ktoré jedli divokú hubu. Sledovali, aký má na nich vplyv.

Farmári a pastieri začali používať hubu vo forme prášku na výrobu nápojov a čajov. Tiež využili silu Cordycepsu na zvýšenie produkcie mlieka a zlepšenie reprodukčnej schopnosti hospodárskych zvierat.

Neskôr ľudia začali sušiť Cordyceps na slnku, aby si zachoval svoje výhody.

Bioaktívne zloženie

Niekoľko aktívnych zlúčenín spolupracuje na ovplyvňovaní mnohých systémov a procesov v celom tele.

Patria sem napríklad:

 • Polysacharidy (vrátane beta-D-glukánov)
 • Nukleozidové analógy
 • Lipidy
 • Aminokyseliny
 • Antioxidanty
 • Kyselina kordycepová alebo d-manitol

Z hľadiska výživy je Cordyceps  zdrojom celého radu vitamínov a minerálov, ktoré sú pomerne bežné medzi funkčnými aj kulinárskymi hubami.

Bioaktívne zloženie cordycepsu

Polysacharidy

Množstvo polysacharidov vrátane beta-D-glukánov sa nachádzajú vo vnútri a mimo buniek Cordycepsu a tvoria 3 % až 8 % hmotnosti huby.

Tieto komplexné sacharidové reťazce sú vlastne reťazce – menšie molekuly sacharidov. V Cordycepse sú to monosacharidy manóza, glukóza a galaktóza.

Z týchto látok boli extrahované mnohé polysacharidy z huby a testované na ich špecifické účinky. [1]

Nukelozidové analógy

Sú jedinečnou zložkou Cordycepsu.

Nukleotidové analógy sú nukleotidy, ktoré obsahujú analóg nukleovej kyseliny, cukor a fosfátovú skupinu s jedným až tromi fosfátmi.

Prečo je to dôležité?

Nukleozidy sa nachádzajú v DNA a RNA. Analógy v Cordycepse môžu ovplyvniť procesy zahŕňajúce replikáciu DNA. [2] 

Lipidy

Tuky vrátane nenasýtené mastné kyseliny a steroly. [3] 

Aminokyseliny

Stavba proteínov, vrátane reťazcov v tvare kruhu, známych ako cyklické peptidy, a dvojíc aminokyselinín nazývané polyamíny. [4] 

Antioxidanty

Ako karotenoidy a superoxiddismutáza (SOD) [5] 

Kyselina kordycepová (Kordycepín)

Kordycepín je kategória zlúčenín, ktorá vykazuje významný terapeutický potenciál a má mnoho vnútrobunkových cieľov vrátane nukleových kyselín, apoptózy a bunkového cyklu. [6] 

Aké druhy Cordycepsu poznáme?

Po celom svete existuje viac ako 700 druhov Cordycepsu. Dva hlavné druhy z nich boli identifikované ako vhodné na ľudskú spotrebu. 

Sú nimi Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris

Existuje aj účinná verzia mycélia Cordycepsu pestovaného vo veľkých nádobách s tekutinou, známa ako CS-4, o ktorej tiež povieme niečo viac.

Cordyceps sinesis

Najznámejším druhom Cordycepsu je bezpochyby Cordyceps sinensis. Keď sa hovorí o “Cordycepse”, má sa na mysli práve tento druh. Bežne sa označuje ako húsenicová huba, a to kvôli jej zvyku používať hmyzieho hostiteľa pred tým, ako z jej hlavy vyrastie plodnica.

Plodnice huby Cordyceps sinensis, ktorá pochádza z Himalájí a Tibetskej náhornej plošiny v Ázii, sa nedajú komerčne pestovať, čo spôsobilo, že dopyt po tomto vzácnom druhu prudko stúpol. 

Za necelé dve desaťročia sa ceny vyšplhali z približne 5 USD za gram na neuveriteľných 72 USD za gram!

Keďže nájsť túto hubu je čoraz náročnejšie, viedlo to ku konfliktom medzi zberateľmi a to ešte viac zvýšilo jej cenu.

Ak náhodou narazíte na výživový doplnok, ktorý tvrdí, že je vyrobený z Cordyceps sinensis, pravdepodobne nie je pravý

Extrémny dopyt po doplnkovom Cordycepse znemožnil jeho zber vo voľnej prírode – používanie tejto huby je tak ekologicky a ekonomicky neudržateľné!

Cordyceps CS-4

Mycélium Cordyceps sinensis sa dá kultivovať, čo poskytuje rovnaké výhody ako zber plodníc vo voľnej prírode – bez prehnaných nákladov a ekologického vplyvu.

Štúdie dokázali, že Cs-4 (názov pridelený tejto konkrétnej hube) obsahuje presne tie isté zložky ako jej voľne žijúci náprotivok. 

Existuje niekoľko rôznych prístupov kultivácie mycélia Cordycepsu, každý z nich však prináša odlišné výsledky.

Cordyceps CS-4 pestovaný ako tekutá kultúra

Najlepší spôsob výroby Cs-4 (skutočne jediný správny spôsob) je pestovanie mycélia v tekutej kultúre bohatej na živiny.

Predstavte si obrovské fermentačné nádrže naplnené tekutinou, v ktorej sa vznášajú vlákna mycélia a rýchlo sa množia. Keď tieto vlákna mycélia dosiahnu maximálnu expanziu, vyberú sa z roztoku, vysušia a rozdrvia na čistý prášok, ktorý pozostáva výlučne zo 100% mycélia.

Takáto výroba Cs-4 zaručí, že konečný produkt bude mať molekulárnu štruktúru podobnú prirodzene zbieraným voľne rastúcim plodniciam.

Týmto spôsobom sa vyrába aj náš extrakt Cordyceps CS-4.

Cordyceps CS-4 pestovaný na obilí

Lacnejším, ale menej účinným spôsobom výroby Cs-4 je pestovanie mycélia na obilí.

Po úspešnom prerastení zrna mycéliom sa zrno rozbije a vysuší bez predchádzajúceho odstránenia mycélia. Týmto postupom sa získava produkt zložený predovšetkým zo škrobu namiesto čistého mycélia, hoci v jeho nižších koncentráciách sa stále nachádza mnoho prospešných látok.

Pokiaľ ide o výživové doplnky, výrobcovia zvyčajne neuvádzajú skutočné množstvo prospešných látok použitých v ich produktoch. Najlepší spôsob, ako túto informáciu zistiť, je vyhľadať na etikete doplnku označenie ako “mycélium hnedej ryže” alebo niečo podobné.

Cordyceps militaris

Cordyceps militaris má prakticky totožný profil zlúčenín ako Cordyceps sinensis.

Vďaka nedávnemu vývoju kultivačných technológií je teraz pestovanie pravého Cordyceps militaris nákladovo efektívne a spoľahlivé – bez potreby “obetovania” hmyzu!

Preto si môžete užívať všetky výhody Cordyceps sinensis bez prehnaných nákladov ani ekologických dopadov, ktoré prináša zber tohto vzácneho zdroja .

Produkcia pravej plodnice pomáha pri rozlišovaní Cordyceps militaris, ktorý je ľahko rozpoznateľný.

Bohužiaľ v celej Európe je Cordyceps militaris aktuálne na zozname ako “Novel food” a tým pádom ho nieje možné dovážať ani predávať. Preto zostávame pri alternatíve Cordyceps CS-4 pestovaný v tekutom roztoku.

Ako si vybrať ten správny produkt a na čo si dať pozor

Cordyceps ako aj iné vitálne huby sa na trhu nachádza v najrôznejších formách.

Trh je zaplavený rôznymi produktmi od množstva predajcov a ako spotrebiteľovi je niekedy ťažko vybrať, ktorý z nich je pre vás najlepší.

Často sa ľudia rozhodujú na základe ceny alebo lojality voči konkrétnej spoločnosti či jednotlivcovi, ktorý výrobok predáva a propaguje.

S hubami to však nie je také jednoduché, ako s inými doplnkami výživy a pri výbere správneho produktu treba byť obzvlášť opatrný.

Aby sme vám pomohli v tomto rozhodovacom procese, preskúmajme 3 kritické body, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred akýmkoľvek nákupom.

ako si vybrať správyn produkt

hubový prášok vs extrakt

#1 Hubový prášok vs. Extrakt

Termínom hubový prášok sa bežne označuje výrobok z rozomletých sušených húb. Dnes je ľahké a cenovo dostupné nájsť tento prášok takmer kdekoľvek. 

Hoci tento prášok obsahuje všetky látky, ktoré hubová surovina obsahovať má, nemôžeme z nej veľa absorbovať, pretože MY (ľudia) nemáme enzýmy potrebné na trávenie chitínu (bunkového obalu) v ktorom sú uzavreté všetky prospešné látky z huby.

Aby sme mohli využiť účinné látky z húb, musíme chitínový obal rozložiť pomocou jedného alebo viacerých procesov.

 

Tradičnou metódou je sušenie húb a varenie odvaru. Trvá to však dlho a nedosiahneme maximálne účinky. 

Ak sa sušené huby rozomelú na jemný alebo aj hrubší prášok, tu už sa čiastočne naruší chitínový obal, a organizmus je schopný z huby vyťažiť nejaké účinne látky. Tento prášok však obsahuje málo polysacharidov.

Preto najlepšou voľbou je práškový EXTRAKT.

Extrakciou horúcou vodou sa prelomí chitínová bariéra a vďaka tomu je možné vyťažiť z huby maximálne množstvo účinných látok. U niektorých húb ako napríklad Reishi a Čaga pre získanie väčšieho množstva účinných látok (tie ktoré nie sú rozpustné vo vode), je potrebné vykonať ešte druhú extrakciu alkoholom (tzv. dvojitú extrakciu).

#2 Plodnica vs. mycélium (podhubie)

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné sledovať či finálny produkt je vyrábaný z plodnice (nadzemná / viditelná časť huby) alebo z mycélia (podhubia). 

Produkty z mycélia neobsahujú takú koncentráciu látok ako z plodnic,navyše takéto produkty bývajú často plné škrobu a iných látok, ktoré sa sem dostanú zo sadby, v ktorej sa mycélium pestovalo. 

Preto všetky naše produkty od  RoyalChaga sú výhradne z plodníc húb. Jedinou výnimkou je Cordyceps sinesis CS-4, pri ktorom kvôli európskej legislatíve ako sme už spomínali vyššie v článku nemáme inú možnosť, ako sme si už vysvetlili vyššie. 

Využívame však špeciálnu metódu pestovania mycélia v tekutej kultúre, tým pádom finálny produkt neobsahuje žiadny škrob a podobné látky ktoré do extraktu nepatria. A naopak extrakt obsahuje rovnaké látky ako prírodný Cordyceps CS-4.

#3 Testované v nezávislom laboratóriu

O hubách je známe, že dokážu rásť a prosperovať v najrôznejšom prostredí. Dokážu nasávať do seba ťažké kovy, rádioaktivitu či môžu obsahovať rôzne mikroorganizmi, baktérie, salmonelózu, vírus ecoli, plesne či mnoho ďalších látok, ktoré v našom finálnom produkte určite vidieť nechceme.

Tieto látky sú pre človeka nebezpečné, a preto je veľmi dôležité, aby ste pri kúpe produktu dávali pozor nato, či má všetky potrebné testy a certifikáty. 

U nás v RoyalChaga, preto okrem testov od dodávateľov, testujeme hubovú surovinu v nezávislom laboratóriu AgroLab v Nemecku. 

Testujeme všetky vyššie spomínané látky a mikroorganizmy, vrátane ťažkých kovov a po novom už máme na väčšinu našich produktov aj testy na rádioaktivitu.

Ktorá forma Cordycepsu je najlepšia + porovnanie

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a skôr záleží na Vašej osobnej preferencii, ktorá forma je pre Vás najpohodlnejšia na užívanie a tiež cenovo najprijateľnejšia.

Cordyceps kapsule – jedná sa o práškový extrakt naplnený vo vegánskych kapsuliach, ktoré nedráždia žalúdok.
 
Cordyceps káva – vysokokvalitná káva z Brazílie s pridaním Cordyceps práškového extraktu. Už jedna šálka kávy pokryje odporúčanú dennú dávku húb.
 
Cordyceps prášok – jedná sa o pomletú sušenú hubu (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete).

Cordyceps nežiadúce účinky

Cordyceps sa považuje za bezpečný pre väčšinu ľudí, ale existujú určité potenciálne vedľajšie účinky a interakcie Cordycepsu, o ktorých je potrebné vedieť. 

Najmä ak máte nejaké základné zdravotné ťažkosti alebo užívate určité lieky.

Pri problémoch ako je lupus, reumatoidná artritída alebo roztrúsená skleróza, niektorí lekári varujú, že Cordyceps môže tento problém zhoršiť.

Ako hlavný dôvod uvádzajú, že stimuluje imunitný systém a môže interferovať s liekmi na tieto choroby alebo nadmerne aktivovať niektoré imunitné bunky, preto sa pred ich užívaním Cordycepsu poraďte so svojím lekárom.

Rovnaké varovanie platí pre každého, kto má známe krvácanie alebo poruchu krvnej zrazeniny, tiež by ste nemali užívať Cordyceps dva týždne pred plánovanou operáciou, kvôli vplyvu na zrážanlivosť krvi.

Tak ako pri každom prírodnom doplnku, je dôležité, aby ste sa najprv poradili s lekárom, ak užívate Cordyceps spolu s inými liekmi.

 

Cordyceps a pozitívne účinky

Cordyceps je nabitý širokou škálou antioxidantov, enzýmov a vitamínov, ktoré prispievajú k dosiahnuteľným pozitívnym účinkom. Niektoré zo zlúčenín, ktoré boli identifikované vo výživovom profile Cordycepsu, zahŕňajú: 

 • Cordycepin
 • Kyselina kordycepová
 • N-acetylgalaktozamín
 • Adenozín
 • Ergosterol a ergosterylestery
 • Bioxantracény
 • Hypoxantín
 • Kyslá deoxyribonukleáza
 • Superoxiddismutáza
 • Proteáza
 • Kyselina dipikolínová
 • Lektín
 
 
Zdravotné prínosy cordyceps Ivan čaju

Na internete a v knihách existuje množstvo informácii o pozitívnych účinkoch Cordycepsu, čo ale hovorí veda, dáta a fakty? 

Poďme sa pozrieť na najnovšie vedecké štúdie z výskumu Cordycepsu. 

Prospieva imunitnej funkcii 

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia Cordycepsu prospieva imunitnej funkcii a môže pomôcť optimalizovať zdravie kardiovaskulárneho, dýchacieho, endokrinného a reprodukčného systému.

Je to preto, že obsahuje protizápalové zlúčeniny, ako sú polysacharidy, modifikované nukleozidy a cyklosporíny.

Užívanie Cordycepsu môže byť obzvlášť prospešné pri liečbe zápalových stavov, ako je Crohnova choroba, artritída, netesné črevo a astma.

Zaujímavé je, že:

Cordyceps nie je nevyhnutne “posilňovačom” imunity, skôr je známy ako obojsmerný modulátor, pretože buď stimuluje alebo potláča imunitné reakcie v závislosti od toho, čo telo potrebuje.

Tento účinok pôsobí na oba typy imunity, aby telu poskytol dodatočnú “muníciu” na okamžitú obranu proti infekcií (vrodená imunita) a poskytujú podporu pre viac cielené reakcie (adaptívna imunita). [7] 

Toto vyvažovanie zahŕňa niekoľko súvisiacich procesov:

 • zvýšená produkcia pro- a protizápalových cytokíny vrátane tumor nekrotizujúceho faktora alfa (TNF- alfa).
 • zvýšená produkcia oxidu dusnatého, ktorý je toxický pre baktérie
 • aktivácia makrofágov, ktorá zvyšuje schopnosť tela zbaviť sa patogénov
 • stimulácia fagocytózy – pohlcovania a ničenia patogénov
 • zvýšenie aktivity prirodzených zabíjačských buniek (NK)

Tieto účinky spolu Cordyceps môže zvýšiť schopnosť tela zabíjať invazívne baktérií a vírusov alebo zničiť a odstrániť poškodené bunky. [8] [9] 

Ako to funguje?

Zdá sa, že huba Cordyceps ovplyvňuje signalizáciu medzi imunitnými bunkami spôsobom, ktorý podporuje vhodné imunitné reakcie a tlmí nadmerné zápalové reakcie.

Cordyceps môže tiež zlepšiť zdravie a funkciu obličiek, sleziny a týmus, ktoré sú kľúčovými hráčmi v imunite.  Týmus je obzvlášť dôležitý – je to miesto, kde dozrievajú T-bunky, jeden z dvoch základných typov imunitných buniek, po tom, ako sa vytvorí v kostnej dreni.

Črevná imunita

Špeciálne imunitné tkanivo v gastrointestinálneho traktu, známeho ako črevné lymfoidné tkanivo (GALT), by mohli zohrávať úlohu v tom, ako Cordyceps reguluje na imunitu. Štúdia ukázala, že horúci vodný extrakt zlepšil rovnováhu medzi škodlivými a prospešnými baktériami v čreve, čo môže zlepšiť imunitu súvisiacu s črevom. [10]

Zlepšuje športový výkon 

V roku 1993 čínsky olympijský ženský atletický tím ohromil svet a prekonali viacero rekordov – svoj úspech aspoň čiastočne pripísali práve užívaniu Cordycepsu.

Štúdia na 20 zdravých ľuďoch vo veku 50 až 75 rokov ukázala, že užívanie doplnku Cs-4 denne počas 12 týždňov predĺžil čas, za ktorý sa vo svaloch nahromadila kyselina mliečna a umožnili účastníkom viac sa namáhať ako sa zadýchať.

Iná štúdia naznačuje, že sa môže zlepšiť dopĺňanie po dobu dlhšiu ako tri týždne, čo umožňuje lepšie využitie kyslíka a a tým aj väčšiu výdrž.

Zdá sa, že Cordyceps zvyšuje energetický výdaj u sedavých alebo starších ľudí, ale nie u ľudí už s vysokou výkonnostnou vytrvalosťou, čo by mohlo znamenať, že huba má viac potenciál pre ľudí, ktorí ešte nedosiahli maximálny výkon.

 • zlepšuje vstrebávanie kyslíka tkanivami a skracuje fázu regenerácie
 • zvyšuje tvorbu na energiu bohatej zlúčeniny ATP (adenosintrifosfát – dôležitý nukleotid, ktorý je schopný uchovávať a uvoľňovať energiu)
 • zlepšuje bunkové dýchanie aj využitie kyslíka pre svaly
 • pomáha odbúravať laktát vo svaloch po záťaži, urýchľuje regeneráciu
 • znižuje riziko pretrénovania

Prečo Cordyceps poskytuje podporu pri cvičení?

Zdá sa, že pracuje niekoľkými spôsobmi, vrátane zvýšenia energie, zníženia vedľajších účinkov cvičenia, zvýšenia dostupnosti kyslíka a zníženia zápalu prostredníctvom zvýšenej antioxidačnej kapacity. [11] [12] [13] [14] [15] 

Energetická podpora ATP 

Jedným z dôvodov, prečo sa huba Cordyceps spája s lepším športovým výkonom, môže byť spôsobený jeho jedinečným posilňujúcim vplyvom na adenozíntrifosfát (ATP).

ATP je “energetickou menou” tela. Po rozpade potravy na jednoduchšie zložky, niektoré z týchto molekúl prechádzajú prostredníctvom zložitého cyklu – chemické reakcie nazývané Krebsov cyklus.

ATP produkovaný počas tohto cyklu poháňa bunky a buduje telo. Pretože tento proces je tak zložitý, nie je prekvapením, že spôsob, akým Cordyceps môže zvýšiť ATP, je tiež trochu komplikovaný. Štúdie naznačujú, že huba má priamy vplyv na to, koľko ATP sa vytvorí, možno zvýšenie hladiny enzýmov počas Krebsovho cyklu.

Cordyceps teda môže skôr ako znižovať svalovú únavu, zlepšovať vytrvalosť a energiu tým, že pôsobí priamo na procesy, z ktorých si telo vyrába energiu. [16] [17] 

Zníženie stresu 

Podobne ako iné vitálne huby, aj Cordyceps je adaptogén, čo znamená, že môže mať pozitívne účinky na hormóny súvisiace so stresom. Hormóny, vrátane adrenalínu, ktoré sú produkované nadobličkami ako odpoveď na stres a reguluje ich hypotalamus aj hypofýza.

Cordyceps vyrovnáva stresovú reakciu tým, že ovplyvňuje spôsob, akým sa hypotalamus a hypofýza stimulujú uvoľňovanie hormónov a môžu pomôcť nadobličkám byť účinnejšie.

Môže zlepšiť toleranciu stresu a znížiť únavu, ako aj zvýšiť toleranciu voči fyzickej a psychickej únave, keď sa objaví.

Hoci väčšina funkčných húb má tieto vlastnosti zdá sa, že Cordyceps pôsobí pozitívne najmä tým, že ovplyvňuje produkciu oxidu dusnatého.

Pretože sa produkcia oxidu dusnatého zvyšuje v stresových situáciách, regulácia jeho uvoľňovania by mohla pomôcť telu účinnejšie reagovať a zotaviť sa.

Oxidačný stres môže spôsobiť poškodenie buniek, čo prispieva k rôznym zápalom.  Cordyceps sa ukazuje ako dobrý antioxidant. Má schopnosť nielen znížiť prítomnosť voľných radikálov, ktoré spôsobujú oxidačné poškodenie, ale môže tiež zabrániť cholesterolu v krvi spôsobovať arteriosklerózu (kôrnatenie ciev) a tým sa znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Zdá sa, že najväčšiu antioxidačnú silu majú polysacharidy a polyfenoly v Cordycepse.

 • dokáže prispôsobovať sa vonkajším nepriaznivým podmienkam alebo emočnému stresu
 • vhodný pri stavoch dlhodobého stresu alebo depresiách
 • dokáže harmonizovať psychiku
 • pre stavy depresií, úzkostí, melanchólie, straty kreativity a pod. – kombinuje sa často s hubou Reishi

Protizápalová a antioxidačná aktivita môže spomaliť účinky starnutia, čo naznačuje, že Cordyceps by mohol byť dobrou voľbou na podporu zdravého dlhého života.

Keďže zápal aj oxidačný stres sú príčinné faktory pri ochoreniach srdca, zníženie týchto faktorov zabraňuje viacerým potenciálnym komplikáciám vrátane oxidácie LDL („zlý cholesterol“). Oxidovaný LDL vyvoláva imunitná odpoveď, ktorá spúšťa sériu udalostí, ktoré vedú k vytváraniu nánosov a časom zužuje cievy, znižuje prietok krvi a zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice. Výhody Cordycepsu môžu spoločne chrániť pred všetkými faktory podieľajúce sa na tvorbe týchto problémov. [18] [19] [20] 

Cordyceps a cholesterol 

Niekoľko štúdií naznačuje ďalšie výhody Cordycepsu pre srdcové choroby, ktoré  môže pochádzať zo schopnosti huby zlepšovať profil cholesterolu.

Okrem toho, že Cordyceps sľubne znižuje zápal a zabraňuje tvorbe plakov vo vnútri ciev, huba Cordyceps môže tiež pomôcť krvným cievam sa uvoľniť.

Výsledok? Menší tlak v cievach a lepší celkový prietok krvi. [21] [22] [23] 

 

Môže podporiť zdravie pľúc 

Praktizujúci lekári tradičnej čínskej medicíny verili, že huby Cordyceps by mohli odstraňovať prebytočný hlien, čo vedie k lepšej funkcii dýchacích ciest.

Z tohto dôvodu sa huba tradične používa na riešenie dýchacích problémov. Štúdie o zápale, zjazvení pľúc a poškodení pľúc ponúkajú určitú podporu pre túto historickú aplikáciu. 

Potenciálne protizápalové a imunomodulačné účinky Cordycepsu by mohli mať prínos pri ochoreniach dýchacích ciest, ktoré zahŕňajú zápal a infekciu.

V štúdii na modeli akútneho poškodenia pľúc, ktoré zahŕňa akútnu zápalovú reakciu, sa ukázalo, že kordycepín zabraňuje alebo blokuje zápal a znižuje oxidačný stres reguláciou špecifických génov a proteínov.

Je možné, že kordycepín tu zohráva úlohu, a ako analóg adenozínu môže interagovať s adenozínovými receptormi v pľúcach a potenciálne regulovať zápal, aby sa zabránilo tvorbe jazvy.

Účinky Cordycepsu na zápal môže byť užitočný aj pri riešení astmy.

Štúdia skúmala tento potenciál rozdelením 120 ľudí do dvoch skupiny. Jedna skupina dostávala kapsule Cordycepsu počas 3 mesiacov spolu s bežnou liečbou astmy podľa potreby, druhá skupina používala len svoje bežné ošetrenia. 

Na konci štúdie skupina, ktorá užívala Cordyceps uvádzali lepšiu kvalitu života a ich pľúcne funkcie boli lešie. Mali tiež menej zápalových markerov a vysokú imunoglubínu-G (IgG), čo naznačuje vyváženejšiu imunitnú odpoveď. [24] [25] [26] [27] 

Cordyceps vs. muži a ženy 

Problémy s neplodnosťou môžu mať muži aj ženy. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC):

 • 12 % žien mladších ako 44 rokov má problém otehotnieť
 • 6 % vydatých žien vo veku do 44 rokov sa snaží otehotnieť a neúspešne aj po roku snaženia
 • približne 8 % prípadov neplodnosti medzi pármi je dôsledkom mužskej neplodnosti

Hoci existuje mnoho príčin, Cordyceps ukazuje potenciál byť schopný pomôcť riešiť neplodnosť spôsobenú hormonálnou nerovnováhou.

Výskum in vivo ukazuje, že práve táto huba môže zvyšovať najviac bioaktívnu formu estrogénu, 17beta-estradiol (E2).

Zdá sa, že Cordyceps reguluje E2 zvýšením steroidogénneho akútneho regulačného proteínu sa podieľajú na produkcii a regulácii steroidného hormónu.

Poznámka:

E2 je estrogénový steroidný hormón a hlavný ženský pohlavný hormón. Podieľa sa na regulácii estrálneho a menštruačného ženského reprodukčného cyklu. [28]

Cordyceps posilňuje libido u mužov aj u žien 

Skutočne Cordyceps funguje na libido?

Je to chúlostivá otázka, ale Cordyceps bol v minulosti považovaný za riešenie nízkeho libida, ktorých slabý prietok krvi je len jednou z mnohých možných príčin.

V skutočnosti môže strata libida sprevádzať alebo uvádzať iné zdravotné problémy vrátane srdcových ochorení, hormonálnej nerovnováhy, depresie, cukrovka, poruchy reprodukcie a zneužívanie drog. Prispieva k tomu aj vek.

V prípadoch, keď sú vinníkom hormóny, môže byť Cordyceps schopný pomôcť. Huba zrejme funguje tak, že ovplyvňuje proces, ktorý telo používa na premenu cholesterolu na testosterón. [29]

Zdravie pečene 

Fibróza pečene alebo zjazvenie pečene môže narušiť funkciu pečene a spôsobujú komplikácie, ktoré sú u niektorých ľudí smrteľné.

Chráni Cordyceps pred stukovatením pečene?

V štúdii na 14 osobách, užívanie  Cordycepsu po dobu 90 dní ukázalo, že znižuje hladinu pečeňových enzýmov dvakrát rýchlejšie ako jednoduchá abstinencia od alkoholu. [30]

Jednotka pre obličky 

Užívanie Cordycepsu sa osvedčilo aj pri oslabení funkcie obličiek.

Pri rôznych obličkových chorobách, ako sú chronické nefritídy, chronické pyelonefritídy, obličkové zlyhávanie (chronické obličkové zlyhávanie prichádza často s vekom), nefritický syndróm a podobne. [31] [32]

Upozornenie: Všetky informácie na stránkach Royalchaga sú preberané a tlmočené z renomovaných vedeckých štúdii od vedcov, vedeckých tímov a odborníkov priamo z oboru. Pri každom tvrdení nájdete, priamo odkaz na konkrétnu štúdiu z ktorej sú informácie čerpané a tlmočené.

Upozorňujeme však, že všetky informácie slúžia iba ako vzdelávacie materiály pre šírenie osvety a povedomia o Vitálnych hubách a nie sú určené ako lekárske odporúčania pre diagnostiku a liečbu. Autori nepreberajú zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácií z tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným, atestovaným lekárom.

Pred použitím Cordycepsu v akejkoľvek forme na Lekárske účely je potrebná odborná konzultácia.

Zdroje:

[1] The Chemical Constituents and Pharmacological Actions of Cordyceps sinensis – https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/575063/

[2] Metabolomic profile and nucleoside composition of Cordyceps nidus sp. nov. (Cordycipitaceae): A new source of active compounds – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5479552/

[3] Chemical Ingredients of Cordyceps militaris – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3755201/

[4] Chapter 13 – Pharmacological Effects of Cordyceps and Its Bioactive Compounds – https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780444596031000138

[5] Comparison of Major Bioactive Compounds of the Caterpillar Medicinal Mushroom, Cordyceps militaris (Ascomycetes), Fruiting Bodies Cultured on Wheat Substrate and Pupae – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27481299/

[6] The Chemical Constituents and Pharmacological Actions of Cordyceps sinensis – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4415478/

[7] Chapter 5Cordyceps as an Herbal Drug – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/

[8] Role of Nitric Oxide in Biology – https://www.reading.ac.uk/nitricoxide/intro/no/biol.htm#:~:text=The

[9] Cordyceps spp.: A Review on Its Immune-Stimulatory and Other Biological Potentials – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7898063/

[10] Hot-water extract from mycelia of Cordyceps sinensis as a substitute for antibiotic growth promoters-  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12882149/

[11] Physiological effects of exercise – http://ferronfred.eu/onewebmedia/Physiological%20effects%20of%20exercise.pdf

[12] Cordyceps sinensis promotes exercise endurance capacity of rats by activating skeletal muscle metabolic regulators – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21549819/

[13] Effect of Cs-4 (Cordyceps sinensis) on exercise performance in healthy older subjects: a double-blind, placebo-controlled trial – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20804368/

[14] Randomized double-blind placebo-controlled clinical trial and assessment of fermentation product of Cordyceps sinensis (Cs-4) in enhancing aerobic capacity and respiratory function of the healthy elderly volunteers – https://link.springer.com/article/10.1007/BF02836405

[15] Cordyceps Sinensis (CordyMax Cs-4) supplementation does not improve endurance exercise performance – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15118196/

[16] Caterpillar Medicinal Mushroom, Cordyceps militaris (Ascomycetes), Mycelia Attenuates Doxorubicin-Induced Oxidative Stress and Upregulates Krebs Cycle Dehydrogenases Activity and ATP Level in Rat Brain – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32865900/

[17] Studies on the Antifatigue Activities of Cordyceps militaris Fruit Body Extract in Mouse Model – https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/174616/

[18] Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress—Protective Activity – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991026/

[19] A preliminary review of studies on adaptogens: comparison of their bioactivity in TCM with that of ginseng-like herbs used worldwide – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6240259/

[20] Role of antioxidants in generalised anxiety disorder and depression – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3512361/

[21] Lipid-lowering effect of cordycepin (3′-deoxyadenosine) from Cordyceps militaris on hyperlipidemic hamsters and rats – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21882527/

[22] Cordycepin prevents hyperlipidemia in hamsters fed a high-fat diet via activation of AMP-activated protein kinase – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20724804/

[23] Protein constituent contributes to the hypotensive and vasorelaxant activities of Cordyceps sinensis –https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10755473/

[24] Cordycepin inhibits LPS-induced acute lung injury by inhibiting inflammation and oxidative stress – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29054740/

[25] Protective effect of Cordyceps sinensis extract on lipopolysaccharide-induced acute lung injury in mice – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31186277/

[26] Adenosine signaling and the regulation of chronic lung disease – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2743314/

[27] Herbal Medicine Cordyceps sinensis Improves Health-Related Quality of Life in Moderate-to-Severe Asthma – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28050193/

[28] Upregulation of steroidogenic enzymes and ovarian 17beta-estradiol in human granulosa-lutein cells by Cordyceps sinensis mycelium – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14711788/

[29] Regulatory mechanism of Cordyceps sinensis mycelium on mouse Leydig cell steroidogenesis – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12753921/

[30] Mycology News – https://www.mycologyresearch.com/articles/view/64

[31] Down-regulation of apoptotic and inflammatory genes by Cordyceps sinensis extract in rat kidney following ischemia/reperfusion – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11543822/

[32] Inhibitory effect of Cordyceps sinensis and Cordyceps militaris on human glomerular mesangial cell proliferation induced by native LDL https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10814966/

 

Čaga Sibírska - Všetko čo treba vedieť

V tomto článku nájdete základné informácie o hube Čaga Sibírska, ak sa chcete dozvedieť o Čage a ostatných vitálnych hubách viac všetko dôležité čo potrebujete vedieť nájdete v našej novej knihe Tajný Svet Vitánych Húb. Stiahnite si ju ZDARMA kliknutím TU.

V prípade ak si vystačíte so základnými informáciami prajem Vám príjemné čítanie tohto článku.

ČAGA je jedinečná huba, ktorá sa používa po storočia v kultúrach na celom svete. 

Už dávno získala právo byť nazývaná jednou z najtajomnejších a najužitočnejších vitálnych húb, aké sú v súčasnosti známe ruskej i zahraničnej vede. V USA, Európe, Južnej Kórei, Japonsku je internet plný titulkov o Čage, ktorú volajú  „kráľovná  húb“.

S prezývkou "kráľ húb" má Čaga naozaj čo ponúknuť. Historické aj súčasné informácie hovoria o tom, že táto huba dokáže posilniť imunitu, zabrániť poškodeniu buniek, znížiť zápal, podporuje zdravú pokožku a upokojuje trávenie.

Využitie tejto huby dnes rastie a spolu s ním sa realizuje aj mnoho vedeckých výskumov. Tie už potvrdili niekoľko mimoriadnych účinkov tejto huby.

Zaujímavé na ČAGE je to, že svojou štruktúrou DNA je o 30% viac podobnejší človeku ako rastline či hube. 

 

Čaga a história

Pochádzajú z Číny, kde sa používa už niekoľko tisíc rokov. Dlhú tradíciu má jej používanie v oblastiach Sibíru a Uralu, kde obyvatelia Čagu užívali denne ako čaj.

Má významné postavenie v ruskom liečiteľstve, používal ju už ruský liečiteľ Rasputin.

História čagy
Bioaktívne zloženie čaga

Čaga ako úžasný výtvor prírody

Čaga patrí medzi vitálne huby a obsahuje viac ako 200 rôznych biologicky aktívnych látok. Polysacharidy, polyfenolické látky a triterpenoidy lanostanového typu, seskviterpeny, steroly, lipidy a alkaloidy a tiež vysoký obsah melanínu. 

Čaga obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, vitamíny B1, B2 a B3, fenoly, minerály (meď, horčík, vápnik, železo, chlorid, mangán, germánium), vlákninu, kyselinu betulínovú a celý rad ďalších vitamínov, antioxidantov, minerálnych látok a enzýmu superoxiddismutázy.

Čaga a prevencia proti rakovine

Má významné protinádorové účinky a je najvýznamnejšia predovšetkým ako prevencia vzniku rakoviny.

Znižuje nežiaduce účinky  chemoterapie a môže byť preto vhodným doplnkom k štandardnej onkologickej liečbe.

Výrazne posilňuje imunitný systém, zvyšuje chuť do jedla, potláča negatívne účinky chemických liekov, aditív či pesticídov na organizmus. [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]

Čaga a rakovina
Najsilnejší antioxidant

Čaga ako najsilnejší antioxidant na svete s pomedzi potravín

Pre zdravý život je veľmi dôležité dopĺňať  množstvo antioxidantov. Bohužiaľ bežná strava je v tomto smere často nedostatočná. Doplniť ho vieme pomocou ČAGY, ktoré obsahuje najväčšie množstvo antioxidantov spomedzi všetkých známych potravín.  

Náš organizmus potrebuje molekuly, ktoré spomaľujú alebo zabraňujú oxidácii iných molekúl v tele a bojujú za naše zdravie. Čaga v tomto boji je číslo 1. Chráni bunky nášho organizmu pred poškodením voľnými radikálmi. [10]

Ako čaga rastie

Čaga je parazit, ktorý rastie na trhlinách alebo poškodených miestach kmeňov brezy zo spór morušovej huby. Pod slnkom pórovitý a nerovný povrch brezovej huby sfarbí uhlie na  čierno a vo vnútri má zvyčajne jasne oranžový odtieň.

Počas času, keď huba na strome rastie, dokáže absorbovať všetky liečivé vlastnosti brezovej šťavy a dať nám ich v koncentrovanejšej a fermentovanej podobe.

Ako rastie

ako si vybrať správyn produkt (3)

Ako si vybrať ten správny produkt a načo si dať pozor

Čaga ako aj iné vitálne huby sa na trhu nachádza v najrôznejších formách. Niekedy nie je ľahké vybrať si z množstva produktov, ktoré rôzny predajcovia ponúkajú. 

Ľudia sa často krát rozhodujú, buď to na základe ceny alebo sympatií k danej značke či ľuďom, ktorí ju predávajú a propagujú. S hubami to však nie je také jednoduché, ako s inými doplnkami výživy a pri výbere správneho produktu treba byť obzvlášť opatrný.

Poďme sa pozrieť na 3 základné piliere, na čo si pri výbere dať pozor.

#1 Hubový prášok vs. Extrakt

Termínom hubový prášok sa bežne označuje výrobok z rozomletých sušených húb. Dnes je ľahké a cenovo dostupné nájsť tento prášok takmer kdekoľvek. Hoci tento prášok obsahuje všetky látky, ktoré hubová surovina obsahovať má, nemôžeme z nej veľa absorbovať, pretože MY (ľudia) nemáme enzýmy potrebné na trávenie chitínu (bunkového obalu) v ktorom sú uzavreté všetky prospešné látky z huby.

Aby sme mohli využiť účinné látky z húb, musíme chitínový obal rozložiť pomocou jedného alebo viacerých procesov.

Tradičnou metódou je sušenie húb a varenie odvaru. Trvá to však dlho a nedosiahneme maximálne účinky. Ak sa sušené huby rozomelú na jemný alebo aj hrubší prášok, tu už sa čiastočne naruší chitínový obal, a organizmus je schopný z huby vyťažiť nejaké účinne látky. Tento prášok však obsahuje málo polysacharidov.

Preto najlepšou voľbou je práškový EXTRAKT.

Extrakciou horúcou vodou sa prelomí chitínová bariéra a vďaka tomu je možné vyťažiť z huby maximálne množstvo účinných látok. U niektorých húb ako napríklad Reishi a Čaga pre získanie väčšieho množstva účinných látok (tie ktoré nie sú rozpustné vo vode), je potrebné vykonať ešte druhú extrakciu alkoholom (tzv. dvojitú extrakciu ).

Jednoznačne teda je najoptimálnejšou metódou spracovania húb pre najväčší účinok dvojitá extrakcia. Extrakt z huby je cenovo niekoľko násobné drahší no má mnohonásobne väčší účinok ako samotný prášok, ktorý naše telo nedokáže dobre spracovať.

#2 Plodnica vs. mycélium (podhubie)

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné sledovať či finálny produkt je vyrábaný z plodnice (nadzemná / viditelná časť huby) alebo z mycélia (podhubia). Produkty z mycélia neobsahujú takú koncentráciu látok ako z plodnic,navyše takéto produkty bývajú často plné škrobu a iných látok, ktoré sa sem dostanú zo sadby, v ktorej sa mycélium pestovalo. Preto všetky naše produkty od  RoyalChaga sú výhradne z plodníc húb. Jedinou výnimkou je Cordyceps sinesis, pri ktorom kvôli európskej legislatíve nemáme inú možnosť, ako ho vyrábať z mycélia. Jedná sa však o najlepšiu dostupnú formu Cordyceps-CS4, ale o tom si viac povieme v článku o Cordycepse. Poďme naspäť k Čage.

#3 Testované v nezávislom laboratóriu

O hubách je známe, že dokážu rásť a prosperovať v najrôznejšom prostredí. Dokážu nasávať do seba ťažké kovy, rádioaktivitu či môžu obsahovať rôzne mikroorganizmi, baktérie, salmonelózu, vírus ecoli, plesne či mnoho ďalších látok, ktoré v našom finálnom produkte určite vidieť nechceme.

Tieto látky sú pre človeka nebezpečné, a preto je veľmi dôležité, aby ste pri kúpe produktu dávali pozor nato, či má všetky potrebné testy a certifikáty. U nás v RoyalChaga, preto okrem testov od dodávateľov, testujeme hubovú surovinu v nezávislom laboratóriu AgroLab v Nemecku. Testujeme všetky vyššie spomínané látky a mikroorganizmy, vrátane ťažkých kovov a po novom už máme na väčšinu našich produktov aj testy na rádioaktivitu.

Ktorá forma Čagy je najlepšia + porovnanie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a skôr záleží na Vašej osobnej preferencii, ktorá forma je pre Vás najpohodlnejšia na užívanie a tiež cenovo najprijateľnejšia. Aké jednotlivé formy produktov poznáme a aké sú ich výhody či nevýhody?

Čaga kvapky – do tejto kategórie spadajú 2 produkty, ktorými sú Čaga tekutý vodný extrakt a Čaga tinktúra. Rozdiel medzi týmito dvomi produktami je v spôsobe extrakcie. Pre telo sú kvapky jedným z najprirodzenejších foriem užívania.
 
Čaga tekutý vodný extrakt sa vyrába čisto horúcovodnou extrakciou, vďaka ktorej sa rozbije chitínový obal, v ktorom sa nachádza väčšina prospešných látok.

Výhodou – tejto metódy extrakcie je, že výsledný produkt má vysokú koncentráciu výživných látok oproti surovej nespracovanej hube Čaga. Tiež má príjemnú chuť a vôňu, je ľahko stráviteľný.

Nevýhodou – vodnej extrakcie je, že sa nevyužije plný potenciál Čagy, nakoľko čisto horúcovodnou extrakciou sa neuvoľnia do extraktu tie látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode.

Čaga tinktúra je kombinácia vodnej extrakcie, s následnou alkoholovou extrakciou, vďaka, ktorej sa do extraktu uvoľnia aj látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode, no v alkohole áno.

Výhodou – metódy dvojitej extrakcie, je vyššia koncentrácia účinných látok, ako pri samotnej vodnej extrakcii.

Nevýhodou – je alkoholová chuť, ktorá môže niektorým ľuďom prekážať a to najmä deťom. Alkoholu v extrakte však nie je veľké množstvo, maximálne 25% (väčšinou 22-23%), čo je pri dennej dávke 1ml stopové množstvo, a preto nie je problém, keď by tinktúru užívali aj deti.

Čaga práškový extrak – Čistý 100% extrakt z Čagy sibírskej, ktorý je možné pridať do jedla, nápojov, kávy alebo je možné zaobstarať si prázdne kapsule, ktoré si sami naplníte extraktom.
 
Čaga kapsule – jedná sa o práškový extrakt naplnený vo vegánskych kapsuliach, ktoré nedráždia žalúdok. Spolu s kvapkami sa jedná o najobľúbenejšiu formu z dôvodu jednoduchého užívania.
 
Čaga čaj je nespracovaná surová sušená Čaga, ktorá je vhodná na doplnenie pitného režimu v kombinácii s niektorým z extraktov.
 
Čaga káva – vysokokvalitná káva z Brazílie s pridaním Čaga práškového extraktu. Už jedna šálka kávy pokryje odporúčanú dennú dávku húb.
 
Čaga prášok – jedná sa o pomletú sušenú hubu (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete).
 

Čaga sibírska vs. Brezový decht ako ich rozoznať (jednoduchý návod + video)

Za posledný rok sme od našich zákazníkov dostali obrovské množstvo správ a dotazov (niekoľko stoviek), toho istého typu, prečo naša Čaga (konkrétne Tekutý vodný extrakt a Tinktúra) nesmrdí ako “nafta” prípadne “udené”. Preto sme sa rozhodli, túto otázku zodpovedať a vysvetliť.

Odpoveď, prečo naša Čaga takto nezapácha (mimochodom ani Čaga 99% predajcov) je veľmi jednoduchá, pretože Čaga nemá jediný dôvod takto zapáchať. Poďme si to trochu rozobrať.

Ak si zaobstaráte surovú Čagu (nájdete ju napríklad v našich Čaga čajoch) zistíte, že surová Čaga nemá žiadny zápach po nafte ani ničom podobnom, maximálne je cítiť príjemnú drevnatú vôňu, keďže rastie na strome. Takže v prírodnej Čage zápach nevzniká a preto poďme ďalej.

Vyššie sme si povedali o 2 typoch extrakcie, ktorými sa vyrába Čaga extrakt. Jedná sa o bežný postup, ktorý využívajú všetci renomovaní výrobcovia.

Prvý krok je Horúcovodná extrakcia, ktorá prebieha tak, že v čistej horúcej vode niekoľko hodín varíme surovú sušenú Čagu. 

Druhý krok je Alkoholová extrakcia, pri ktorej sa Čaga necháva lúhovať v alkohole, aby uvoľnila ďalšie látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode. 

Ako môžete vidieť, nikde v procese výroby nevzniká priestor, nato aby Čaga mohla zmeniť svoju prirodzenú vôňu. Kde je potom problém?

Z viacerých zdrojov sme zistili, že tieto špecifiká prislúchajú produktu, ktorý sa nazýva Brezový decht. Keďže o brezovom dechte u nás moc informácii nie je, zisťovali sme informácie priamo od ruských výrobcov. Všetky tieto informácie zhrnieme a budeme ich publikovať v novom článku. 

Ale teraz o Brezovom dechte iba v krátkosti.

Brezový decht sa získava suchou destiláciou brezovej kôry. Jedná sa o látku, ktorá je veľmi účinná pri najrôznejších kožných problémoch, s veľmi rýchlym účinkom.  Je to silné antiseptikum, ale aj silný antiparazitárny a antimikrobiálny prostriedok. 

Vnútorne by sa Brezový decht mal užívať maximálne dvakrát do roka na jar a na jeseň pre zbavenie tela toxínov, parazitov a iných škodlivín. Dlhodobé užívanie brezového dechtu totiž môže mať toxický účinok na obličky. 

Odporúčané vnútorné dávkovanie je následovné: Prvý deň sa začína s 5 kvapkami Brezového dechtu, pričom každý deň sa dávka dechtu zvyšuje o jednu kvapku, až kým množstvo dechtu nedosiahne desať kvapiek. Keď sa blíži štrnásty deň, dávka dechtu sa zakaždým zníži o jednu kvapku, až kým nedosiahne päť. Po 24 dňoch kúra končí (samozrejme každý výrobca môže udávať trochu iné dávkovanie). Mimochodom, táto látka dokáže odstrániť príčinu akné tým, že preniká do hlbších vrstiev pokožky.

Nejedná sa však o Čagu sibírsku ani o jej vedľajší produkt. 

V prípade, ak máte o Brezový decht záujem, nájdete ho k dispozícii v obchodoch s tovarom z Ruska a čoskoro aj u nás v obchode. 

Cena Brezového dechtu sa v čase písania tohto článku pohybuje na trhu okolo 12€ za 100ml.

Dobre, ale ako ho rozoznať od Čagy, keď som nikdy nevidel ako vyzerá Čaga sibírska ani Brezový decht? Veľmi jednoducho poďme sa na to pozrieť.

2 kroky ako poznať rozdiel

Test je veľmi jednoduchý, vie si ho spraviť každý sám doma a nezaberie Vám to viac ako minútu maximálne dve.
 
Rozpustnosť vo vode

Brezový decht na rozdiel od extraktu z Čagy sibírskej nie je rozpustný vo vode. To znamená, že ak do poháru dáte teplú vodu a pridáte do nej Brezový decht, tak ten bude plávať na povrchu pohára a nerozpustí sa pretože je mastný.

Čistý 100% extrakt z Čagy sibírskej je úplne rozpustný vo vode a pri rovnakom postupe sa Vám extrakt úplne rozpustí v pohári s teplou vodou

Zápach

Brezový decht zapácha ako, “nafta” niekto opisuje zápach ako “udené” a podobne.

Čaga sibírska nezapácha. Má buď príjemnú drevnatú, zemitú vôňu alebo, ak sa jedná o tinktúru, tak je z nej cítiť iba alkohol.

Dbajte na to, aby ste kupovali len to, čo naozaj chcete.

Pozrite si následujúce video, ako si spraviť tento jednoduchý test doma.

Čaga nežiadúce účinky

Účinné látky Čagy znižujú hladinu cholesterolu, glukózy a zápalov. Keď tieto prírodné prvky spojíte s liekmi, ktoré majú rovnaký účel, výsledky sú oveľa pozitívnejšie ako v prípade, že pôsobia samostatne.

Vaše zdravie by malo byť vždy vašou prioritou číslo jeden. Ak užívate lieky a chcete preskúmať prírodné doplnky ako alternatívu, najprv sa poraďte so svojím lekárom. Je dôležité si uvedomiť, že by ste nemali vysadiť žiadne lieky bez toho, aby ste sa najprv poradili so svojím lekárom, aby ste si udržali zdravú rovnováhu vo svojom tele.

Čaga je zdravá a plná antioxidantov, ale je dôležité všetko riešiť s mierou. Príliš veľké množstvo húb môže viesť k vedľajším účinkom, ako je sucho v hrdle alebo žalúdočné ťažkosti. Tieto vedľajšie účinky však boli zaznamenané najmä vtedy, keď ľudia konzumujú veľké množstvo húb prekračujú odporúčané dávkovanie.

Čaga je vo všeobecnosti dobre znášaná. Nevykazuje vedľajšie účinky, ale pozor treba dať, ak ľudia trpia konkrétnymi zdravotnými problémami.

Čaga si nemusí rozumieť s niektorými liečivami, napríklad u ľudí na inzulíne – diabetes, nakoľko pôsobí na hladinu cukru v krvi.

Ak máte poruchu zrážanlivosti krvi,  je na mieste konzultácia so svojim lekárom.

Čaga totiž zasahuje do zhlukovania krvných doštičiek, môže ho znížiť až o 71%.  Nápomocná môže byť ľuďom s vyšším rizikom vzniku trombóz.

Vynechajte užívanie huby Čaga počas dvoch týždňov pred operáciou a po operácii. Je to preventívna záležitosť, aby Vaše výsledky neboli skreslené, neovplyvnila sa hladina cukru či nevznikol problém s krvácaním.

Huba Čaga, tak ako aj napríklad byliny sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, pretože neexistujú žiadne štúdie týkajúce sa jej bezpečnosti v tomto období.

Ak sa u vás po konzumácii tejto huby vyskytnú akékoľvek nežiaduce reakcie, užívanie prerušte a podľa potreby sa poraďte so svojim lekárom. [11]

Čaga sibírska a pozitívne účinky

Možno je ťažké nájsť oblasť použitia, v ktorej by bola Čaga zbytočná. Už vďaka svojim protizápalovým imunomodulačným vlastnostiam sa môže stať, že ak nie definovaná ako samostatný liek, potom je vynikajúcim doplnkom podporujúcim zdravie. 

Prevencia proti rakovine

Medzi vedecky preskúmané zdravotné prínosy kyseliny betulínovej, ktorú čaga obsahuje, patria jej protirakovinové účinky, ktoré zabraňujú tvorbe a rastu rakovinových buniek. Štúdia zverejnená v časopise Ethnopharmacology z roku 2018  naznačuje, že čaga má tieto vlastnosti.  Extrakt z čaga spôsobil apoptózu (programovanú bunkovú smrť) vo všetkých vzorkách v sérii štúdií skúmajúcich skúmavky, ktoré zahŕňali bunky rakoviny pľúc.[12]

Ďaľšia štúdia zistila následovné zistenia: I. obliquus (Čaga Sibírska) má potenciál znížiť výskyt tumorigenézy u zdravých ľudí. U tých, ktorých úplná remisia bola dosiahnutá chemoterapiou, bude podávanie huby inhibovať aktiváciu upstream onkogénnych signálov a tým zabrániť metastázam; pre tých, ktorí sú v procese chemoterapie, podávanie huby nielen chemosenzibilizuje nádorové bunky a tým zvyšuje chemoterapeutické účinky, ale tiež pomáha obnoviť oslabenú imunitu a chráni pred ulceróznym poškodením GI traktu a inými vedľajšími účinkami vyvolanými chemoterapiou. [13]

Niekoľko štúdií na zvieratách a v skúmavkách ukazuje, že Čaga môže zabrániť a spomaliť rast rakoviny. [14]

V štúdii na myšiach s rakovinou viedli doplnky z Čagy k 60% zníženiu veľkosti nádoru. [15]

V skúmavkovej štúdii extrakt z Čagy zabránil rastu rakoviny v ľudských pečeňových bunkách. Podobné výsledky boli pozorované pri rakovinových bunkách pľúc, prsníka, prostaty a hrubého čreva. [16] [17] [18] [19]

Predpokladá sa, že protirakovinový účinok Čagy je čiastočne spôsobený jej vysokým obsahom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi. [20]

Čaga obsahuje najmä antioxidant triterpén. Štúdie v skúmavkách ukazujú, že veľmi koncentrovaný extrakt triterpénu môže pomôcť zabiť rakovinové bunky. [21]

Podpora imunity

Cytokíny sú poslami imunity. Proteíny, ktoré sú potrebné pre úspešnú syntézu leukocytov (sú „prvou líniou“ obrany imunitného systému pred vonkajšími vplyvmi).

Niekoľko štúdií na myšiach preukázalo, že čaga podporuje syntézu cytokínov tým, že podporuje imunitný systém a umožňuje bunkám navzájom efektívne komunikovať, aby pomohli bojovať proti infekciám a vírusom. Súčasné štúdie potvrdili jej vysokú antioxidačnú schopnosť. Za posledný 50. rokov vedecké štúdie dokázali pozitívny vplyv Čagy na imunitu. [22]

Zápal je prirodzenou odpoveďou vášho imunitného systému, ktorá môže chrániť pred chorobami. Dlhodobý zápal je však spojený s ochoreniami srdca a reumatoidnou artritídou. [23]

Štúdie na zvieratách a v skúmavkách naznačujú, že extrakt z Čagy môže pozitívne ovplyvniť imunitu znížením dlhodobého zápalu a bojom proti škodlivým baktériám a vírusom.

Podporou tvorby prospešných cytokínov – špecializovaných proteínov, ktoré regulujú imunitný systém – Čaga stimuluje biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné na boj proti škodlivým baktériám alebo vírusom. [24] [25]

Výsledkom je, že táto huba môže pomôcť v boji proti infekciám – od menších prechladnutí až po vážne choroby.

Okrem toho ďalšie štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že Čaga môže zabrániť produkcii škodlivých cytokínov, ktoré spúšťajú zápal a sú spojené s ochorením. [26] [27]

Napríklad v štúdii na myšiach extrakt z Čagy znížil zápal a poškodenie čriev inhibíciou zápalových cytokínov. [28]

Spomalenie starnutia tela

Oxidačný stres (ničenie buniek a smrť v dôsledku oxidácie) spôsobuje starnutie tela. Máme vrásky a sivé vlasy, pokožka sa vysušuje a stáva sa tenšou. Hlavnými príčinami starnutia (s výnimkou prírodných) sú škodlivé účinky ultrafialového žiarenia a znečisteného vzduchu v mestách.

 
Antioxidanty v topických produktoch môžu spomaliť proces starnutia telesných tkanív alebo dokonca zvrátiť viditeľné príznaky starnutia. Niektoré štúdie naznačujú, že Inonotus obliquus (Čaga sibírska) má schopnosť zachytávať voľné radikály a že polyfenolový extrakt môže chrániť bunky pred oxidačným stresom. [29]

Protizápalové účinky

Zápal je prirodzenou odpoveďou vášho imunitného systému, ktorá môže chrániť pred chorobami. Dlhodobý zápal je však spojený s ochoreniami srdca a reumatoidnou artritídou. [30]

Štúdie na zvieratách a v skúmavkách naznačujú, že extrakt z Čagy môže pozitívne ovplyvniť imunitu znížením dlhodobého zápalu a bojom proti škodlivým baktériám a vírusom.

Podporou tvorby prospešných cytokínov – špecializovaných proteínov, ktoré regulujú imunitný systém – Čaga stimuluje biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné na boj proti škodlivým baktériám alebo vírusom. [31] [32]

Výsledkom je, že táto huba môže pomôcť v boji proti infekciám – od menších prechladnutí až po vážne choroby.

Okrem toho ďalšie štúdie na zvieratách a v skúmavkách ukazujú, že Čaga môže zabrániť produkcii škodlivých cytokínov, ktoré spúšťajú zápal a sú spojené s ochorením. [33]

Napríklad v štúdii na myšiach extrakt z chaga znížil zápal a poškodenie čriev inhibíciou zápalových cytokínov. [34]

Znižuje hladinu cholesterolu

Výťažok z čagy môže tiež prospievať hladinám cholesterolu, čím znižuje riziko srdcových ochorení.

V osemtýždňovej štúdii na potkanoch s vysokým cholesterolom extrakt z Čagy znížil „zlý“ LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšil hladiny antioxidantov. [35]

Podobné štúdie poskytli rovnaké výsledky a zistili, že – okrem zníženia „zlého“ LDL cholesterolu – Čaga zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol. [36] [37]

Vedci sa domnievajú, že antioxidanty prítomné v Čage sú zodpovedné za jej účinky na cholesterol.

Opäť je potrebný ďalší výskum u ľudí, aby sme jasne pochopili vplyv Čaga na cholesterol.

Poškodenie pečene

Čaga môže vyliečiť alebo spomaliť priebeh určitých ochorení pečene, naznačuje kórejská lekárska štúdia z roku 2015 . Ukázalo sa, že koncentrovaný odvar z čagy chráni pečeňové bunky a pomáha zmierňovať zápal, ktorý sa vyskytuje pri chronických zmenách v tkanivách orgánov (napríklad pri vírusovej hepatitíde, cirhóze alebo obezite). [38]

Znižuje cukor v krvi

Niekoľko štúdií na zvieratách spája Čaga so znižovaním hladiny cukru v krvi . Preto môže pomôcť pri liečbe cukrovky. [39] [40]

Nedávna štúdia na obéznych, diabetických myšiach zistila, že extrakt z Čagy znížil hladinu cukru v krvi a inzulínovú rezistenciu v porovnaní s diabetickými myšami, ktoré doplnok nedostávali. [41]

V inej štúdii na diabetických myšiach viedli doplnky z čagy k 31% zníženiu hladiny cukru v krvi počas troch týždňov. [42]

Podobné výsledky boli pozorované v iných štúdiách. [43] [44]

Keďže však výskum na ľuďoch nie je k dispozícii, nie je jasné, či Čaga môže pomôcť zvládnuť cukrovku u ľudí.

Prevencia vedľajších účinkov po užití liekov

Môže zabrániť vedľajším účinkom užívania silných liekov, ktoré sú predpísané v závažných prípadoch, ako je chemoterapia, ožarovanie a chronické bolesti.[45]

Ochrana pred UV žiarením

Vďaka svojej štruktúre a zloženiu má Čaga jedny z najvyšších dostupných foriem pigmentu a melanínu, ktoré pomáhajú poskytovať množstvo UV ochrany. Melanín je dôležitou zložkou, ktorá skvele zatieňuje a chráni vašu pokožku pred slnečnými lúčmi a nebezpečnými UV lúčmi. To môže byť kľúčové pri znižovaní intenzívneho poškodenia pokožky spôsobeného dlhodobým pobytom na slnku. [46]

Upozornenie: Všetky informácie na stránkach Royalchaga sú preberané a tlmočené z renomovaných vedeckých štúdii od vedcov, vedeckých tímov a odborníkov priamo z oboru. Pri každom tvrdení nájdete, priamo odkaz na konkrétnu štúdiu z ktorej sú informácie čerpané a tlmočené.

Upozorňujeme však, že všetky informácie slúžia iba ako vzdelávacie materiály pre šírenie osvety a povedomia o Vitálnych hubách a nie sú určené ako lekárske odporúčania pre diagnostiku a liečbu. Autori nepreberajú zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácií z tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným, atestovaným lekárom.

Pred použitím čagy v akejkoľvek forme na lekárske účely je potrebná odborná konzultácia. Čaga môže ovplyvňovať hladinu glukózy v krvi, mala by sa používať opatrne u ľudí užívajúcich antidiabetické lieky, vrátane tých, ktorí užívajú inzulín. To môže spôsobiť hypoglykémiu (abnormálny pokles hladiny cukru v krvi).

Zdroje:

[1] Bioactivity-based analysis and chemical characterization of cytotoxic constituents from Chaga mushroom (Inonotus obliquus) that induce apoptosis in human lung adenocarcinoma cells - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411831403X?via%3Dihub
 
[2] Deciphering the antitumoral potential of the bioactive metabolites from medicinal mushroom Inonotus obliquus - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32877719/
 
[3] Antitumor activity of water extract of a mushroom, Inonotus obliquus, against HT-29 human colon cancer cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19367670/
 
[4] Continuous intake of the Chaga mushroom (Inonotus obliquus) aqueous extract suppresses cancer progression and maintains body temperature in mice - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946216/
 
[5] Chaga mushroom (Inonotus obliquus) induces G0/G1 arrest and apoptosis in human hepatoma HepG2 cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18203281/
 
[6] Anti-inflammatory and anticancer activities of extracts and compounds from the mushroom Inonotus obliquus - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814613000526
 
[7] Ethanol extract of Innotus obliquus (Chaga mushroom) induces G1 cell cycle arrest in HT-29 human colon cancer cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25861415/
 
[8] Anticancer activity of subfractions containing pure compounds of Chaga mushroom (Inonotus obliquus) extract in human cancer cells and in Balbc/c mice bearing Sarcoma-180 cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20607061/
 
[9] Chemical constituents from Inonotus obliquus and their antitumor activities - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27180084/
 
[10] Antioxidant effect of Inonotus obliquus - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15588653/
 
[11] In vivo and in vitro anti-inflammatory and anti-nociceptive effects of the methanol extract of Inonotus obliquus
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874105002564?via%3Dihub
 
[12] Bioactivity-based analysis and chemical characterization of cytotoxic constituents from Chaga mushroom (Inonotus obliquus) that induce apoptosis in human lung adenocarcinoma cells - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037887411831403X?via%3Dihub
 
[13] Deciphering the antitumoral potential of the bioactive metabolites from medicinal mushroom Inonotus obliquus - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32877719/
 
[14] Antitumor activity of water extract of a mushroom, Inonotus obliquus, against HT-29 human colon cancer cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19367670/
 
[15] Continuous intake of the Chaga mushroom (Inonotus obliquus) aqueous extract suppresses cancer progression and maintains body temperature in mice - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946216/
  
[16] Anticancer activity of subfractions containing pure compounds of Chaga mushroom (Inonotus obliquus) extract in human cancer cells and in Balbc/c mice bearing Sarcoma-180 cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20607061/
 
[17] Ethanol extract of Innotus obliquus (Chaga mushroom) induces G1 cell cycle arrest in HT-29 human colon cancer cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25861415/
 
[18] Anti-inflammatory and anticancer activities of extracts and compounds from the mushroom Inonotus obliquus - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814613000526
 
[19]  Chaga mushroom (Inonotus obliquus) induces G0/G1 arrest and apoptosis in human hepatoma HepG2 cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18203281/
 
[20]  Chemical constituents from Inonotus obliquus and their antitumor activities - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27180084/
 
[21]  Chemical constituents from Inonotus obliquus and their antitumor activities - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27180084/
[22]  Inonotus obliquus - from folk medicine to clinical use - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34195023/
 
[23]  Understanding inflammation, its regulation, and relevance for health: A top scientific and public priority - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4361086/
 
[24]  Immunomodulatory Activity of the Water Extract from Medicinal Mushroom Inonotus obliquus - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/
 
[25] Inonotus obliquus extracts suppress antigen-specific IgE production through the modulation of Th1/Th2 cytokines in ovalbumin-sensitized mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21820502/
 
[26] Immunomodulatory Activity of the Water Extract from Medicinal Mushroom Inonotus obliquus - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/
 
[27]  Anti-Inflammatory Effects of Inonotus obliquus in Colitis Induced by Dextran Sodium Sulfate - https://www.hindawi.com/journals/bmri/2010/943516/
 
[28] Inonotus obliquus (Chaga mushroom) ameliorates dextran sulfate sodium-induced colitis in mice by modulating the balance of Th17/Treg cell subsets and suppressing the inflammatory signaling pathway - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464620301332
 
[29] Inonotus obliquus protects against oxidative stress-induced apoptosis and premature senescence - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21359681/
 
[30]  Understanding inflammation, its regulation, and relevance for health: A top scientific and public priority - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4361086/
 
[31]  Immunomodulatory Activity of the Water Extract from Medicinal Mushroom Inonotus obliquus - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/
 
[32]  Inonotus obliquus extracts suppress antigen-specific IgE production through the modulation of Th1/Th2 cytokines in ovalbumin-sensitized mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21820502/
 
[33]  Immunomodulatory Activity of the Water Extract from Medicinal Mushroom Inonotus obliquus - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/
 
[34] Orally administered aqueous extract of Inonotus obliquus ameliorates acute inflammation in dextran sulfate sodium (DSS)-induced colitis in mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22819687/
 
[35]  Effect of the Inonotus Obliquus Polysaccharides on Blood Lipid Metabolism and Oxidative Stress of Rats Fed High-Fat Diet In Vivo - https://ieeexplore.ieee.org/document/5305591
 
[36] Antihyperglycemic and antilipidperoxidative effects of dry matter of culture broth of Inonotus obliquus in submerged culture on normal and alloxan-diabetes mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18434051/
 
[37]  Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides in streptozotocin-induced type 2 diabetic mice and potential mechanism via PI3K-Akt signal pathway - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28954386/
 
[38] The polysaccharide from Inonotus obliquus protects mice from Toxoplasma gondii-induced liver injury - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30445083/
 
[39]  Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides-chromium (III) complex in type 2 diabetic mice and its sub-acute toxicity evaluation in normal mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28087233/
 
[40]  Antihyperglycemic and antilipidperoxidative effects of dry matter of culture broth of Inonotus obliquus in submerged culture on normal and alloxan-diabetes mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18434051/
 
[41]  Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides in streptozotocin-induced type 2 diabetic mice and potential mechanism via PI3K-Akt signal pathway - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28954386/
 
[42]  Antihyperglycemic and antilipidperoxidative effects of dry matter of culture broth of Inonotus obliquus in submerged culture on normal and alloxan-diabetes mice - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18434051/
 
[43] Hypoglycemic Effects of Fermented Chaga Mushroom (Inonotus obliquus) in the Diabetic Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty (OLETF) Rat  [2006] - https://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=KR2007000481
 
[44]  Protective Effect of Polysaccharides from Inonotus obliquus on Streptozotocin-Induced Diabetic Symptoms and Their Potential Mechanisms in Rats - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4100277/
 
[45]  Deciphering the antitumoral potential of the bioactive metabolites from medicinal mushroom Inonotus obliquus - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32877719/
 
[46] Inhibitory and Acceleratory Effects of Inonotus obliquus on Tyrosinase Activity and Melanin Formation in B16 Melanoma Cells - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25197307/
Reishi - Všetko čo treba vedieť

V tomto článku nájdete základné informácie o hube Reishi, ak sa chcete dozvedieť o Reishi a ostatných vitálnych hubách viac všetko dôležité čo potrebujete vedieť nájdete v našej novej knihe Tajný Svet Vitánych Húb. Stiahnite si ju ZDARMA kliknutím TU.

V prípade ak si vystačíte so základnými informáciami prajem Vám príjemné čítanie tohto článku.

Reishi (Ganoderma lucidum, Ling zhi) je drevokazná huba, ktorá žije ako parazitický organizmus vo forme mycélia, na živých najmä zranených stromoch, hlavne na duboch a ich vyvrátených kmeňoch, konároch a zakopaných koreňoch. 

Ako saprofyt v mŕtvych stromoch pokračuje v rozkladaní dreva.

Zaujalo nás…

Saprofytické huby pomáhajú čistiť les a zároveň vracajú dôležité živiny späť do pôdy.

 

Reishi a história

Prvý písomný dokument, v ktorom sa spomína Reishi, pochádza z obdobia prvého čínskeho cisára, Shih-huanga (Qin Shi Huang) z dynastie Ch’in (dynastia Qin) (221-210 pred Kristom).

Huba Reishi, v Číne známa ako lingzhi, je jednou z najvyhľadávanejších húb v celej čínskej histórii, pričom čínske texty zaznamenávajú medicínske využitie lingzhi už viac ako 2000 rokov.

Kvôli vzdialenému biotopu huby a nedostatku vysokokvalitných exemplárov, bolo používanie Reishi na zdravotné účely vyhradené pre cisársku rodinu počas veľkej časti jej histórie v Číne.

Názov Lingzhi v preklade znamená “bylina duchovnej sily”.

História reishi

V skutočnosti mnohí z prvých cisárov zjednotenej Číny boli tak posadnutí hľadaním elixíru večného života, že vysielali celé armády, aby hľadali Reishi a ďalšie potenciálne ingrediencie na výrobu mýtického nápoja.

V čínskom umení symbolizuje Reishi veľké zdravie a dlhovekosť a tradične sa spája so šťastím, kráľovskou hodnosťou , zdravím a zotavením, dlhovekosťou, sexuálnou zdatnosťou, múdrosťou a šťastím.

Často ju možno vidieť v starovekých čínskych alebo japonských umeleckých dielach.

Bioaktívne zloženie reishi

Bioaktívne zloženie

Povesť Reishi ako vitálnej huby viedla k tomu, že je medzi mnohými inými názvami hovorovo známa ako Huba nesmrteľnosti, 10 000-ročná huba, Huba večného života a Božia bylina.

Niet sa čomu čudovať!

Reishi je nabitá účinnými liečivými zlúčeninami, vrátane viac ako 200 polysacharidov, viac ako 150 triterpénov a významného množstva aminokyselín alanínu, leucínu, kyseliny asparágovej a kyseliny glutámovej

Kyseliny ganoderové, terpenoid, sú jedinečné pre huby rodu Ganoderma a našli sa v hubách Reishi. Ukázalo sa, že tieto kyseliny majú mnoho zdravotných výhod pre ľudský organizmus.

Výskumníci vyčlenili a identifikovali dve hlavné prospešné zložky z huby Reishi: beta-glukány a triterpény.

Beta-glukány

Predovšetkým beta-D-glukány sa nachádzajú vo vysokom množstve v plodniciach Reishi. Ide o typ vo vode rozpustného komplexu sacharidu nazývané polysacharidy, ktoré tiež fungujú ako fermentovateľná vláknina.

Zložitosť beta-glukánov je spôsobená ich molekulárnou štruktúrou, ktorá sa skladá z uhlíkových reťazcov s vetvami alebo bočnými reťazcami.

Rozdiely v bočnom reťazci môže byť dôvodom, prečo sa zdá, že beta-glukány nájdené v celej hubovej ríši majú rôzne funkcie.

Keď sa beta-glukány spoja s bielkovinami, vytvoria polysacharidové peptidy, ktoré sa nachádzajú v Reishi.  Je možné, že liečivá sila by mohla súvisieť so stupňom molekulárnej zložitosti. [1]

Triterpény

Triterpény nie sú rozpustné vo vode, potrebujú alkohol alebo tuk, aby sa ich telo mohlo rozložiť a získať z nich výhody.

Kyselina ganoderová je hlavný triterpenoid nájdený v Ganoderme a je zodpovedný za horkú chuť. Výskum doteraz odhalil viac ako 100 triterpénov v Reishi, z ktorých najmenej 50 sa nenachádza v iných hubách.

Tieto zložité molekuly, ktoré sa skladajú z atómov uhlíka, vodíka, kyslíka a síry sa vyskytujú v rôznych typoch a majú rôzne funkcie. [2]

Steroly

Steroly pôsobia ako hormón prekurzory – aktívne zlúčeniny, ktoré sa po aktivácii stávajú funkčnými hormónmi.

Termín “prekurzor” sa vzťahuje na neaktívnu látku premenenú na aktívnu (ako je enzým, vitamín alebo hormón). Termín “prekurzor” sa vzťahuje na akúkoľvek chemikáliu, ktorá sa transformuje na inú.

U ľudí je najznámejším z nich cholesterol. Reishi produkuje množstvo sterolov vrátane ergosterolu, prekurzora vitamínu D. Rôznorodý obsah sterolov sa stále skúma v súvislosti s ich účinkom na ľudské zdravie. [3]

Vedeli ste, že: Reishi obsahuje 3x viac germánia ako cesnak, 6-8x viac germánia ako ženšen a 26x germánia ako má chlorella.

Reishi ako huba nesmrteľosti

Reishi je fantastickým zdrojom prírodných látok, ktoré nielen posilňujú imunitu, ale aj znižujú stres a zápaly. 

Tradičná čínska medicína a Ajurvéda už po stáročia predpisujú Reishi pre podporu dlhovekosti.

Okrem toho sa predpokladá, že pomáha čistiť telo od toxínov. 

Reishi je známa ako jeden z najsilnejších adaptogénov, čo znamená, že pomáha telu prirodzene sa prispôsobiť fyzickým alebo emocionálnym stresorom. 

S toľkými úžasnými vlastnosťami sa niet čo čudovať, že ju nazývajú božskou hubou nesmrteľnosti! [4]

 

Ako Reishi rastie

Ako už bolo spomenuté, Reishi sa vyskytuje v živých stromoch ako parazitický organizmus vo forme mycélia – zvyčajne na poranených duboch, ich pňoch a koreňoch. 

Okrem toho sa jej darí ako saprofytu, keď tie isté stromy odumrú tým, že konzumuje drevo na ich rozklad.

Keď je mycélium pripravené na rozmnožovanie, z kmeňa vyrastie reprodukčkná časť tzv. plodnica (huba), ktorá slúži na rozmnožovanie. 

Pozoruhodné je, že plodnice vytvárajú vo svojich póroch spóry, ktoré sa uvoľňujú do prostredia, takže nové mycélia sa môžu tvoriť na iných nových miestach, kde môžu žiť aj desiatky rokov.

ako rastie reishi
Umelá kultivácia reishi

Umelá kultivácia

Vzhľadom na vysoký dopyt po Reishi a jej nedostatok vo voľnej prírode sa v súčasnosti umelo pestuje po celom svete.

Možnosti pestovania sú rôzne od pestovania na pilinách v plastových vreciach až po pestovanie na kusoch tvrdého dreva.

Vďaka pestovaniu v kontrolovanom prostredí je možné upraviť jej zloženie výberom rôznych substrátov od pestovania na pilinách v plastových vreciach až po pestovanie na kusoch tvrdého dreva.

Plodnice majú v každom vývojovom štádiu rôzne zloženie účinných látok.

Zber Reishi pestovanej na dubových kmeňoch nám po 6 až 9 mesiacoch poskytuje prístup k optimálnej kombinácii zložiek.

Zaujímavosť: Prví ľudia, ktorí pestovali Reishi, boli Japonci v roku 1970, vďaka čomu sa stala Reishi dostupná nielen elitám, ale aj všetkým ostatným.

 

Ako si vybrať ten správny produkt a načo si dať pozor

Reishi ako aj iné vitálne huby sa na trhu nachádza v najrôznejších formách.

Trh je zaplavený rôznymi produktmi od množstva predajcov a ako spotrebiteľ si môžete ťažko vybrať, ktorý z nich je pre vás najlepší.

Často sa ľudia rozhodujú na základe ceny alebo lojality voči konkrétnej spoločnosti či jednotlivcovi, ktorý výrobok predáva a propaguje.

S hubami to však nie je také jednoduché, ako s inými doplnkami výživy a pri výbere správneho produktu treba byť obzvlášť opatrný.

Aby sme vám pomohli v tomto rozhodovacom procese, preskúmajme 3 kritické body, ktoré je potrebné vziať do úvahy pred akýmkoľvek nákupom.

ako si vybrať správyn produkt (2)

 
hubový prášok vs extrakt

#1 Hubový Prášok vs. Extrakt

Termínom hubový prášok sa bežne označuje výrobok z rozomletých sušených húb. Dnes je ľahké a cenovo dostupné nájsť tento prášok takmer kdekoľvek. 

Hoci tento prášok obsahuje všetky látky, ktoré hubová surovina obsahovať má, nemôžeme z nej veľa absorbovať, pretože MY (ľudia) nemáme enzýmy potrebné na trávenie chitínu (bunkového obalu) v ktorom sú uzavreté všetky prospešné látky z huby.

Aby sme mohli využiť účinné látky z húb, musíme chitínový obal rozložiť pomocou jedného alebo viacerých procesov.

 

Tradičnou metódou je sušenie húb a varenie odvaru. Trvá to však dlho a nedosiahneme maximálne účinky. 

Ak sa sušené huby rozomelú na jemný alebo aj hrubší prášok, tu už sa čiastočne naruší chitínový obal a organizmus je schopný z huby vyťažiť nejaké účinne látky. Tento prášok však obsahuje málo polysacharidov.

Preto najlepšou voľbou je práškový EXTRAKT.

Extrakciou horúcou vodou sa prelomí chitínová bariéra a vďaka tomu je možné vyťažiť z huby maximálne množstvo účinných látok. U niektorých húb ako napríklad Reishi a Čaga pre získanie väčšieho množstva účinných látok (tie ktoré nie sú rozpustné vo vode), je potrebné vykonať ešte druhú extrakciu alkoholom (tzv. dvojitú extrakciu ).

Jednoznačne teda je najoptimálnejšou metódou spracovania húb pre najväčší účinok dvojitá extrakcia. Extrakt z huby je cenovo niekoľko násobné drahší, no má mnohonásobne väčší účinok ako samotný prášok, ktorý naše telo nedokáže dobre spracovať.

#2 Plodnica vs. mycélium (podhubie)

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné sledovať či finálny produkt je vyrábaný z plodnice (nadzemná / viditelná časť huby) alebo z mycélia (podhubia). 

Produkty z mycélia neobsahujú takú koncentráciu látok ako z plodnic,navyše takéto produkty bývajú často plné škrobu a iných látok, ktoré sa sem dostanú zo sadby, v ktorej sa mycélium pestovalo. 

Preto všetky naše produkty od  RoyalChaga sú výhradne z plodníc húb. Jedinou výnimkou je Cordyceps sinesis, pri ktorom kvôli európskej legislatíve nemáme inú možnosť, ako ho vyrábať z mycélia. 

Jedná sa však o najlepšiu dostupnú formu Cordyceps-CS4, ktorá je pestovaná vo vodnom substráte čím sa zamedzí aby sa do produktu dostali iné látky aké u potreba, ale o tom si viac povieme v článku o Cordycepse. Poďme naspäť k Reishi.

#3 Testované v nezávislom laboratóriu

O hubách je známe, že dokážu rásť a prosperovať v najrôznejšom prostredí. Dokážu nasávať do seba ťažké kovy, rádioaktivitu či môžu obsahovať rôzne mikroorganizmi, baktérie, salmonelózu, vírus ecoli, plesne či mnoho ďalších látok, ktoré v našom finálnom produkte určite vidieť nechceme.

Tieto látky sú pre človeka nebezpečné, a preto je veľmi dôležité, aby ste pri kúpe produktu dávali pozor nato, či má všetky potrebné testy a certifikáty. 

U nás v RoyalChaga, preto okrem testov od dodávateľov, testujeme hubovú surovinu v nezávislom laboratóriu AgroLab v Nemecku. 

Testujeme všetky vyššie spomínané látky a mikroorganizmy, vrátane ťažkých kovov a po novom už máme na väčšinu našich produktov aj testy na rádioaktivitu.

Ktorá forma Reishi je najlepšia + porovnanie

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a skôr záleží na Vašej osobnej preferencii, ktorá forma je pre Vás najpohodlnejšia na užívanie a tiež cenovo najprijateľnejšia. Aké jednotlivé formy produktov poznáme a aké sú ich výhody či nevýhody?

Reishi tinktúra je kombinácia vodnej extrakcie, s následnou alkoholovou extrakciou, vďaka, ktorej sa do extraktu uvoľnia aj látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode, no v alkohole áno.
 

Výhodou – metódy dvojitej extrakcie, je vyššia koncentrácia účinných látok, ako pri samotnej vodnej extrakcii.

Nevýhodou – je alkoholová chuť, ktorá môže niektorým ľuďom prekážať a to najmä deťom. Alkoholu v extrakte však nie je veľké množstvo, maximálne 25% (väčšinou 22-23%), čo je pri dennej dávke 1ml stopové množstvo, a preto nie je problém, keď by tinktúru užívali aj deti.

Ako alternatívu môžete na internete nájsť tekutý vodný extrakt, ktorý sa vyrába iba horúcovodnou extrakciu a tým pádom obsahuje iba látky rozpustné vo vode chýbajú mu však látky rozpustné v alkohole. V našej ponuke ho momentálne nenájdete, preto odporúčame zvoliť tinktúru, ktorá má v sebe viac aktívnych látok.

Reishi kapsule – jedná sa o práškový extrakt naplnený vo vegánskych kapsuliach, ktoré nedráždia žalúdok. Spolu s tinktúrou sa jedná o najobľúbenejšiu formu z dôvodu jednoduchého užívania.
 
Reishi káva – vysokokvalitná káva z Brazílie s pridaním Reishi práškového extraktu. Už jedna šálka kávy pokryje odporúčanú dennú dávku húb.
 
Reishi prášok – jedná sa o pomletú sušenú hubu (v našej ponuke tento produkt momentálne nenájdete).

Reishi nežiadúce účinky

Reishi je klasifikovaná ako „Trieda 1“: Byliny, ktoré možno bezpečne konzumovať, ak sa používajú správne.

Príležitostne sa môžu vyskytnúť mierne tráviace ťažkosti a kožné vyrážky, ale zdá sa, že tieto vedľajšie účinky pominú a zvyčajne predstavujú hrozbu len u citlivých ľudí s narušeným imunitným systémom.

Zatiaľ čo huby Reishi sú bezpečné, účinné a dobre tolerované väčšinou ľudí, v niektorých prípadoch je potrebné sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako ich použijete sami najmä ak trpíte nejakou závažnou chorobou alebo užívate silné lieky.

Pri kúpte produktov Reishi je vždy dobre si vybrať od koho výživový doplnok kupujete, aby ste získali najlepšie výhody huby Reishi.

Ak ste tehotná alebo dojčíte, je najlepšie sa hubám Reishi vyhnúť, pokiaľ nie ste pod lekárskym dohľadom.

Okrem toho, ak ste mali akýkoľvek typ poruchy krvácania, nedávno podstúpil operáciu, užívať lieky na krvný tlak, riedenie krvi, chemoterapeutické lieky alebo imunosupresíva, alebo máte problémy so zrážanlivosťou krvi, neužívajte huby Reishi, pretože môžu zvýšiť krvný tlak, ovplyvniť zrážanlivosť krvi a zvýšiť riziko krvácania.

 

Reishi a pozitívne účinky

Existuje veľa informácií o tom, čo Reishi huby sú dobré, ale čo hovorí veda? Rastúci počet dôkladných štúdií je k dispozícii hodnotenie uvádzaných zdravotných prínosov Reishi.

Prinášame Vám výsledky výskumu o potenciálne silných účinkoch vitálnych húb Reishi na zdravie.

Zdravotné prínosy reishi

Zdravie imunitného systému

Imunologické účinky Reishi sú jedným z jej najčastejšie citovaných a oslavovaných vlastností a možno ich považovať za jadro. [5]

Štúdie ukazujú, že Reishi môže podporovať imunitný systém nasledovne:

 • ovplyvnenie bielych krviniek, gény na zvýšenie produkcie prirodzených zabíjačských buniek
 • zvýšenie počtu T-buniek a B-buniek na posilnenie bunkovej imunity a zlepšenie protilátkovej odpovede
 • aktivácia expresie génu interleukínu na reguláciu imunitné reakcie
 • zvyšovanie nekrózy nádorov, produkciu faktorov na reguláciu bunkových cyklov

Protinádorové pôsobenie

Reishi sa používa pre svoje protinádorové pôsobenie ako doplnková liečba pri onkologických stavoch. Reishi podporuje produkciu NK buniek. Tie sú zodpovedné za „čistenie“ organizmu likvidáciu rakovinových buniek.

Reishi podporuje vitalitu človeka, aby lepšie zvládal liečbu ako je chemoterapia alebo rádioterapia. Dokáže znižovať negatívny dopad liečby na organizmus človeka.

Odporúča sa užívať Reishi rovnako ako ostatné vitálne huby po celú dobu liečby a ešte 2 mesiace po nej. Následne sa Reishi v kombinácii s ďalšími vitálnymi hubami zaradí do doplnkov stravy 1-2 x ročne v podobe jeden až dvojmesačnej kury. [6]

Zápal

Zápal má zlú povesť, ale v skutočnosti je to prospešný proces. Keď dôjde k úrazu alebo patogény napadnú telo, organizmus vyšle armádu imunitných buniek, aby problém vyriešili.

Výsledný zápal, kaskáda, môže spôsobiť príznaky ako je bolesť, opuch a začervenanie.

Proces sa zastaví, ak nájdeme spúšťač. Keď sa tak nestane, vzniká chronická zápalová reakcia.

Zdá sa, že výsledné poškodenie zohráva úlohu vo významnej množstvo chronických ochorení a ochorení súvisiacich s vekom. Špecifický proteín z Reishi môže pomôcť modulovať imunitný systém a reakciu systému, zvýšením protizápalových cytokínov a produkciu regulačných T-buniek.

Niektoré štúdie ukazujú, že terpény môžu mať aj protizápalové účinky. [7] [8] [9] [10]

Zdravie srdca

Každá zbraň, ktorá by mohla byť pridaná do arzenálu v boji proti svetovému zabijakovi číslo jeden – srdcových ochorení – stojí za preskúmanie. 

Výskum tohto aspektu huby Reishi pre jej zdravotné výhody je zmiešaná, ale vykazuje sľubné účinky.

Podľa štúdií:

Reishi môže pozitívne ovplyvniť hladinu lipidov v krvi, hoci výsledky sa môžu líšiť u ľudí s inými chronickými ochorenia ako diabetes. 

Užívanie húb Reishi môže priaznivo ovplyvniť krvný tlak. Reishi má potenciál predchádzať poškodeniu srdca chronickými chorobami a faktormi nezdravého životného štýlu.

Niektoré dôkazy naznačujú, že tieto huby môžu tiež ponúknuť ďalšie výhody znížením LDL a celkového cholesterolu, znižuje tvorbu triglyceridov a zvyšuje hladinu HDL. 

Mechanizmus pôsobenia Reishi nie je úplne jasný, ale vedci si myslia, že kolektívne účinky beta-glukánov a triterpénov, môžu zohrávať úlohu oxidačnom strese, čím sa znižuje riziko poškodenia buniek. [11] [12] [13] [14]

Spánok

Podľa Americkej spánkovej asociácie je 37 % až 40 % dospelých vo veku 20 až 59 rokov tvrdí, že nespí dostatočne. Nedostatok spánku môže mať niektoré závažné vedľajšie účinky, vrátane zníženej produktivity a zvýšeného rizika vzniku niektorých chronických ochorení.

Užívanie huby Reishi pre spánok by mohol pomôcť predchádzať týmto problémom.

Zlepšenie kvality spánku, znamená poskytnúť telu viac príležitostí na regeneráciu a obnovu. [15]

Zdravie mozgu

Zdá sa, že starnutie mozgu a tvorba beta-amyloidových plakov idú ruka v ruke. Hromadenie týchto proteínov sa považuje za prvý krok a je hlavnou charakteristikou Alzheimerovej choroby. Reishi môže v tomto boji pomôcť tým, že poskytne:

 • ochranu neurónov pred odumieraním
 • prevencia alebo zníženie zápalu vyvolaného beta-amyloidom
 • potlačenie toxických účinkov beta-amyloid na synapsách
 • Znížiť zápal mozgu, aby sa zabránilo zmenám buniek spojené so starnutím mozgu

Je pravdepodobné, že tieto účinky sú spojené s celkovou protizápalovou aktivitou Reishi. [16] [17]

Hormóny

Pretože hormóny sa podieľajú na všetkom od metabolizmu, chuti do jedla, cez spánkové cykly až po teplotu, udržiavanie všetkého v rovnováhe je veľmi dôležité.

Zdá sa, že účinné látky majú normalizačný účinok na hladiny hormónov. Štúdie ukazujú, že vďaka tomu môže mať Reishi schopnosť:

 • zlepšiť stav lymfatického systému
 • zníženie 5-alfa-reduktázy, aby sa zabránilo premene testosterónu na dihydrotestosterón (DHT), silnejšia forma, ktorá je niekedy spojené so zvýšeným rizikom ochorenia prostaty
 • zodporujú zdravie tým, že vykazujú aktivitu podobnú estrogénu, jednotlivci s nízkou hladinu estrogénu, napríklad u žien po menopauze.

V prípade menopauzi sa väčšinou sa používa Reishi v kombinácii s Cordycepsom. Cordyceps sa potom podáva ráno a Reishi večer. [18] [19] [20] [21]

Zdravie pečene

Rovnako ako väčšina ostatných vitálnych húb, dokáže Reishi chrániť a regenerovať pečeňové bunky. Používa sa preto pri chronickej hepatitíde – na tomto účinku sa podielajú triterpény obsiahnuté v Reishi.  Pomáha tiež regenerovať pečeň, ak je zaťažená nadmernou konzumáciou alkoholu alebo napríklad dlhodobým užívam liekov. [22]

Cukor v krvi

Reishi dokáže regulovať a stabilizovať cukor v krvi, zlepšuje odpoveď tkanív na inzulín, je vhodná teda pri diabete II. typu, kde ju možno kombinovať s hubou Maitke. Vždy je však pred začatím užívania sa poradiť so svojim lekárom. [23]

Únavové stavy

Spolu s Cordycepsom je to najpoužívanejšia huba pri únavových stavoch. Používa sa pri únave psychickej i fyzickej, typicky sa používa pri stavoch, ktoré tradičná čínska medicína nazýva nedostatok energie Qi. Pomáha s obnovením sily napríklad aj pred a po operáciách.

Reishi je v tomto prípade tá správna voľba. Je to palivo, vďaka ktorému môžeme fungovať, ak je náš organizmus v nerovnováhe.

Alergie

Reishi je výborná pri rôznych alergických problémoch, pomáha u histamínom prostredkovanej alergickej reakcie – senná nádcha, reakcia na rôzne potraviny.

Reishi nepôsobí vyložene na akútne alergické stavy, ale  skôr na dlhodobé preventívne užívanie.

Reishi treba nasadiť minimálne tri mesiace pred začiatkom sezóny alergií, alebo dlhodobo aj po celý rok, na zmiernenie alergických reakcií.

Pri alergii na potraviny je vhodná kombinácia Reishi s hubou Hericium.

Upozornenie: Všetky informácie na stránkach Royalchaga sú preberané a tlmočené z renomovaných vedeckých štúdii od vedcov, vedeckých tímov a odborníkov priamo z oboru. Pri každom tvrdení nájdete, priamo odkaz na konkrétnu štúdiu z ktorej sú informácie čerpané a tlmočené.

Upozorňujeme však, že všetky informácie slúžia iba ako vzdelávacie materiály pre šírenie osvety a povedomia o Vitálnych hubách a nie sú určené ako lekárske odporúčania pre diagnostiku a liečbu. Autori nepreberajú zodpovednosť za vaše výsledky. Žiadna z informácií z tohto blogu nenahrádza váš vzťah a spoluprácu s kvalifikovaným, atestovaným lekárom.

Pred použitím REISHI v akejkoľvek forme na Lekárske Účely je potrebná odborná konzultácia.

Zdroje:

[1] BETA-GLUCANS: THE MEDICINAL ACTIVES OF MUSHROOMS – https://www.fxmedicine.com.au/blog-post/beta-glucans-medicinal-actives-mushrooms

[2] Triterpenoid – https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Triterpenoid

[3] Comparison of sterols and fatty acids in two species of Ganoderma – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3287153/

[4] Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

[5] Monitoring of immune responses to a herbal immuno-modulator in patients with advanced colorectal cancer – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16428086/

[6]

[7] Reishi Protein LZ-8 Induces FOXP3+ Treg Expansion via a CD45-Dependent Signaling Pathway and Alleviates Acute Intestinal Inflammation in Mice – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3707273/

[8] Effects of Ganoderma lucidum on apoptotic and anti-inflammatory function in HT-29 human colonic carcinoma cells – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15478180/

[9] Apoptotic and Immune Restoration Effects of Ganoderic Acids Define a New Prospective for Complementary Treatment of Cancer – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3546526/

[10] Anti-inflammatory and anti-tumor-promoting effects of triterpene acids and sterols from the fungus Ganoderma lucidum- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17311233/

[11] Evaluation of the Antioxidative and Hypo-cholesterolemic Effects of Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), in Ameliorating Cardiovascular Disease – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30806268/

[12] Ganoderma lucidum mushroom for the treatment of cardiovascular risk factors – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25686270/

[13] Evaluation of the Antioxidative and Hypo-cholesterolemic Effects of Lingzhi or Reishi Medicinal Mushroom, Ganoderma lucidum (Agaricomycetes), in Ameliorating Cardiovascular Disease – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30806268/

[14] Hypocholesterolemic Properties and Prebiotic Effects of Mexican Ganoderma lucidum in C57BL/6 Mice – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27438015/

[15] Extract of Ganoderma lucidum potentiates pentobarbital-induced sleep via a GABAergic mechanism – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17383716/

[16] Antagonizing beta-amyloid peptide neurotoxicity of the anti-aging fungus Ganoderma lucidum – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18083148/

[17] Polysaccharides from Ganoderma lucidum attenuate microglia-mediated neuroinflammation and modulate microglial phagocytosis and behavioural response – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28340576/

[18] Endocrine System Overview – https://www.healthline.com/health/the-endocrine-system

[19] Effectiveness of Ganoderma lucidum preparation in treating simian acquired immune deficiency syndrome – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21718617/

[20] Anti-androgen effects of extracts and compounds from Ganoderma lucidum – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19235153/

[21] Estrogen-like activity of ethanol extract of Ganoderma lucidum –  https://link.springer.com/article/10.1007/s10086-008-0992-2

[22] Anti-Inflammatory and Hepatoprotective Effects of Ganoderma lucidum Polysaccharides against Carbon Tetrachloride-Induced Liver Injury in Kunming Mice – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30673679/

[23] 6 Benefits of Reishi Mushroom (Plus Side Effects and Dosage) – https://www.healthline.com/nutrition/reishi-mushroom-benefits