Slnečný vitamín alebo len VITAMÍN D

Slnečný vitamín alebo len VITAMÍN D

Stále viac výskumov ukazuje, aké dôležité je pre celkové zdravie dostatok slnečného žiarenia – jedným z dôvodov je to, že slnko nám poskytuje vitamín D. Práve tento vitamín prospieva telu mnohými spôsobmi.

 

Čo presne robí vitamín D?

Výskum ukazuje, že tento takzvaný „slnečný vitamín“ ovplyvňuje nielen naše kosti a štruktúru kostry, ale aj imunitnú funkciu, krvný tlak, náladu, funkciu mozgu a celkovú schopnosť tela chrániť nás sa pred celým radom chorôb. (1)

Výhody vitamínu D zahŕňajú podporu zdravia kostí a imunity, ako aj odolnosť voči chronickým stavom vrátane srdcových chorôb, rakoviny, cukrovky a depresie – spolu s infekciami a vírusmi. (2)

Čo je vitamín D?

Vitamín D (tiež nazývaný 25-hydroxyvitanim D) je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý je prítomný len v malých množstvách v určitých potravinách a v našom tele sa tvorí iba vtedy, keď je naša pokožka vystavená slnku. Považuje sa za „nevyhnutnú“ živinu, pretože ľudské telo si ju nedokáže vyrobiť samo, bez pomoci jedla a slnečného žiarenia.

Vápnik a vitamín D sú dve dôležité mikroživiny, ktoré v tele spolupracujú na podpore celkového zdravia. Komplexný vzťah vitamínu D a vápnika je obzvlášť dôležitý, pokiaľ ide o metabolizmus kostí, pretože oba sú neoddeliteľnou súčasťou udržiavania pevnosti kostry. Spoločne podporujú zdravie srdca a množstvo ďalších telesných systémov.

Ľudia sa vyvinuli tak, aby trávili čas vonku na slnku. Telo premieňa slnečné žiarenie na chemikálie, ktoré následne využíva. Najmä, keď slnečné lúče UV-B dopadnú na pokožku, látka v koži nazývaná 7-dehydrocholesterol sa doslova premení na vitamín D3 (aktívnejšiu formu). 7-dehydrocholesterol alebo cholesterol v našej koži – ktorý je veľmi podobný samotnému cholesterolu – premieňa „previtamín D“ a robí z neho využiteľný D3, ktorý sa niekedy nazýva aj provitamín D. Previtamín D najprv prechádza obličkami a pečeňou v krvnom obehu a potom sa premieňa na kalcitriol. Vitamín D sa v skutočnosti stáva hormónom v tele, najmä sekosteroidným hormónom.

Vitamín D2 vs. vitamín D3

Existujú dva typy doplnkov vitamínu D: vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Prekurzor vitamínu D sa nachádza v rastlinných aj živočíšnych produktoch, ale živočíšne produkty vitamínu D3 sa považujú za lepšie vstrebateľné a prospešné.

Umelo vyrobený vitamín D sa vyrába jedným z dvoch spôsobov: D2 sa vytvára ožiarením kvasiniek a iných plesní (známych ako vegetariánsky vitamín D2) alebo ožarovaním živočíšnych olejov a cholesterolu, čím vzniká vitamín D3.

Typ, ktorý naše telo prirodzene vytvára, sa nazýva cholekalciferol, čo je vitamín D3. Telo je schopné premeniť časť D2 na využitie pre telesné funkcie, ale uprednostňuje a dokáže využiť D3 oveľa efektívnejšie.

Bohužiaľ, väčšina potravín a doplnkov stravy obohatených vitamínom D väčšinou obsahuje ergokalciferol, typ D2, ktorý telo nie je ani tak vstrebateľné, ani premeniteľné na to, čo potrebuje.

D3 zo živočíšnych produktov (konkrétne z cholesterolu v týchto produktoch) je najbližšie k tomu, čo slnečné svetlo prirodzene produkuje u ľudí, keď koža pracuje na premene UV svetla. Vitamín D3 je teda aktívnejšia forma a predpokladá sa, že sa premieňa až 500-krát rýchlejšie ako D2. (3)

Odhaduje sa, že D3 je štyrikrát účinnejší u ľudí ako D2.

Vitamín D2 vs Vitamín D3

Výhody vitamínu D

Tu je niekoľko spôsobov, ako udržiavanie primeranej hladiny vitamínu D podporuje celkové zdravie:

Prispieva k zdraviu kostí

Vitamín D hrá úlohu pri vstrebávaní vápnika do kostí. Kalcitriol (premenený vitamín D) spolupracuje s parathormónom na udržaní hladín vápnika .

Okrem toho má vplyv na ďalšie dôležité vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k zdraviu, vrátane horčíka, vitamínu K a fosforu. Vitamín D je čiastočne zodpovedný za udržiavanie hladín fosforu v krvi a keďže ovplyvňuje schopnosť vápnika viazať sa na bielkoviny, predpokladá sa, že je tiež spojený s vitamínom K. (4)

Štúdie preukázali, že vitamín D prospieva zdraviu kostí, keď sa užíva v dávkach 800 – 5 000 IU (medzinárodných jednotiek) denne, čo môže zlepšiť zdravie pohybového aparátu prirodzeným spomalením starnutia kostrovej štruktúry a znížením miery zlomenín a pádov u starších ľudí nad 65 rokov. (5)

Vitamín D výhody

Podporuje imunitný systém

Vystavenie UV žiareniu spôsobuje zmeny v ľudskom tele, vrátane zvýšenia hladiny vitamínu D. Naše imunitné bunky obsahujú receptory pre vitamín D a ukázalo sa, že vitamín D prospieva celkovej imunitnej funkcii niekoľkými spôsobmi, vrátane prevencie predĺžených alebo nadmerných zápalových reakcií.

Nové výskumy ukazujú, že tento vitamín pomáha pri zdravej replikácii buniek a môže zohrávať úlohu pri ochrane pred rozvojom autoimunitných stavov, infekcií, vírusov a menej závažných ochorení, ako je bežné prechladnutie a chrípka. Existujú dôkazy, že ľudia potrebujú dostatok D na to, aby makrofágy, biele krvinky, ktoré napádajú patogény, mohli správne vykonávať svoju prácu. (6)

Výhody vitamínu D sa zdajú byť schopné pomôcť posilniť imunitný systém znížením schopnosti niektorých vírusov replikovať sa a rásť. Ukázalo sa, že zvyšuje expresiu enzýmu nazývaného ACE2, o ktorom sa predpokladá, že má schopnosť chrániť pred akútnym poškodením pľúc.

Pomáha riadiť hladinu cukru v krvi a môže predchádzať cukrovke

Symptómy cukrovky sú výsledkom nedostatku inzulínu alebo nedostatočnej sekrécie inzulínu po zvýšení inzulínovej rezistencie. Podľa výskumu uskutočneného na London School of Medicine and Dentistry je vápnik potrebný na sekréciu inzulínu a výhody vitamínu D podporujú vstrebávanie a využitie vápnika, čím prispievajú k regulácii sekrécie inzulínu.

Podľa štúdie z roku 2015  uverejnenej v Current Diabetes Reviews má náhrada vitamínu D priaznivé účinky na všetky aspekty diabetu 2. typu vrátane výskytu, kontroly a komplikácií tohto ochorenia. Pribúdajú aj dôkazy spájajúce nízke hladiny vitamínu D s cukrovkou. (7)

Pomáha bojovať proti srdcovým chorobám

Vitamín D prospieva zdraviu srdca tým, že pomáha udržiavať normálny krvný tlak a hladiny zápalov. Rastúci počet výskumov poukazuje na skutočnosť, že nízke hladiny vitamínu D sú spojené so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení, pretože sa podieľa na regulácii krvného tlaku, hladiny cholesterolu a zápalu.

Uľahčuje reguláciu hormónov a môže pomôcť zlepšiť vašu náladu

Keďže v našom tele pôsobí ako hormón a ovplyvňuje funkciu mozgu, nedostatok vitamínu D  sa spája so zvýšeným rizikom porúch nálady, vrátane depresie, sezónnych afektívnych porúch a vážnych problémov s náladou počas PMS, nespavosti a úzkosti.

Nízke hladiny môžu tiež narúšať správnu produkciu testosterónu a estrogénu, čo vedie k nerovnováhe, ktorá môže viesť k mnohým nežiaducim symptómom.

Pomáha pri koncentrácii, učení a pamäti

Viaceré štúdie ukázali, že vitamín D ovplyvňuje aj našu schopnosť rozhodovať sa, sústrediť sa a uchovávať informácie. Výskumníci uvádzajú, že ľudia s nižšou úrovňou dosahujú slabé výsledky pri štandardizovaných skúškach, môžu mať slabé rozhodovacie schopnosti a majú problémy s úlohami, ktoré si vyžadujú sústredenie a pozornosť.

Podporuje zdravie pokožky

Niektoré zo spôsobov, ako vitamín D prospieva pokožke, zahŕňajú podporu vášho imunitného systému, kontrolu zápalu a pomoc pri raste, oprave a metabolizme kožných buniek.

Adekvátne hladiny môžu dokonca pomôcť zabrániť starnutiu pokožky a tiež znížiť začervenanie, suchosť a ďalšie príznaky spôsobené ekzémom a psoriázou. (8)

Ako môžem zvýšiť svoju hladinu vitamínu D?

Niektoré potraviny, ako sú ryby, vajcia a mliečne výrobky, poskytujú určitý podiel vitamínu D, ale vystavenie slnečnému žiareniu je stále najlepším spôsobom, ako si udržať normálny stav.

Všeobecným odporúčaním je dostať sa asi 10 až 15 minút na priame slnečné svetlo denne bez použitia opaľovacieho krému, ak ste svetlo až stredne tónovaný. Ak máte tmavú pokožku, pravdepodobne budete potrebovať viac času na slnku, aby ste vytvorili dostatok vitamínu D, asi 40 minút denne.

Užívanie doplnkov vitamínu D môže byť tiež užitočné pre mnohých ľudí, najmä v zimných mesiacoch a pre tých, ktorí väčšinu dní nemôžu tráviť čas vonku.

Medzi najlepšie potraviny bohaté na vitamín D patria:

Olej z tresčej pečene.

Ryby – kapor, makrela, úhor, losos ulovený vo voľnej prírode, whitefish, mečiar, pstruh dúhový, sardinky, tuniak.

Vajcia, hovädzia pečeň, kaviár, kvalitné mlieko a mliečne výrobky.

alternatívy obohateného mlieka, ako sú mlieka na báze orechov či rastlinné mlieka, huby.

Potraviny bohaté na vitamín D

Dôležité na záver…..

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý získavame väčšinou vystavovaním pokožky slnku. Vitamín D prospieva celkovému zdraviu mnohými spôsobmi, napríklad podporou metabolizmu kostí, kardiovaskulárnych funkcií, imunity proti infekciám a chorobám, zdravia pokožky a kognitívneho/mentálneho zdravia.

Nedostatok vitamínu D sa považuje za veľmi častý, pretože veľa ľudí dnes netrávi dostatok času na slnku kvôli faktorom, ako je práca vo vnútri alebo nosenie opaľovacích krémov.

Najlepší spôsob, ako udržať normálnu hladinu, je vystaviť pokožku slnečnému žiareniu na 10 až 20 minút denne. Hladinu vitamínu D môžete bezpečne zvýšiť aj konzumáciou potravín bohatých na vitamín D, ako sú ryby, olej z tresčej pečene, vajcia, mliečne výrobky, pečeň a niektoré huby, aby ste získali výhody vitamínu D.

Účinne doplniť vitamín D Vám pomôže aj huba ČAGA SIBÍRSKA, kde je identifikovaných 215 výživných látok a  fotochemikálií. Dokonca sa nazýva komplexná živá lekáreň, nakoľko je zdrojom  vitamínov B, vitamínu D a minerálov; rovnako ako hlavný zdroj antioxidačných enzýmov, tráviacich enzýmov, sterolov, flavonoidov a polysacharidov.