Melanín

Melanín

Melanín je prirodzený kožný pigment, ktorý vzniká počas metabolizácie aminokyseliny zvanej tyrozín a vytvárajú ho špeciálne kožné bunky nazývané melanocyty. Farba našich vlasov, kože a očí väčšinou závisí od typu a množstva melanínu, ktorý máme.

Ak naše melanocyty tvoria málo melanínu, naše vlasy , pokožka a očná dúhovka môžu byť veľmi svetlé. Na druhú stranu ak melanínu tvoria viac naše vlasy, pokožka a oči budú tmavšie.

Množstvo melanínu, ktoré naše telo vytvára, závisí hlavne od našich génov, ktoré sme zdedili. Produkcia melanínu v tele klesá s pribúdajúcim vekom.

Druhy melanínu

Eumelanín nachádza sa vo vlasoch a pokožke, väčšinou vytvára tmavé farby na pokožke, vlasoch a očiach. Existujú dva typy eumelanínu a tými sú: Čierny a  Hnedý. Kombináciou rôznych zmesí čierneho a hnedého eumelanínu vznikajú čierne a hnedé vlasy v rôznych odtieňoch. Naopak ak máme málo hnedého a žiadny čierny eumelanín vlasy vznikajú blond vlasy. Je obzvlášť hojný medzi černošskou populáciou.

Feomelanín nachádza aj vo vlasoch a pokožke. Tento typ melanínu poskytuje ružové a červené farby a je hlavným pigmentom medzi ryšavými jedincami. Tento typ melanínu nie je taký ochranný proti rakovine vyvolanej UV žiarením ako eumelanín. Sfarbuje ružovkasté časti nášho tela ako sú pery a bradavky. Tiež ovplyvňuje farbu vlasov a to tak, že ak máte rovnaké množstvo foemelanínu a eumalanínu vlasy búdú sfarbené do červena.

Neuromelanín tento typ melanínu sa nachádza v mozgu a ovplyvňuje farbu neurónov. Jeho strata môže spôsobiť niekoľko neurologických porúch.

druhy melanínu

Ochranná funkcia

Melanín chráni našu pokožku, vlasy, fúzy, nechty ale aj DNA pred UV žiarením. Ukázalo sa, že nielen chráni DNA, ale tiež sa podieľa na oprave zlomenej DNA v bunkách. Melanín teda poskytuje antioxidačné a  genoprotektívne účinky.  Ak je koža vystavená UV-žiareniu, tvorba melanínu sa zvyšuje a koža hnedne. Ale pozor melanín neposkytuje 100% ochranu a aj jedinci s veľmi tmavou pleťou nie sú úplne chránený aj keď vydržia na slnku výrazne dlhšie ako tí s pokožkou bledšou.

Silné antioxidačné schopnosti

Podľa súčasných výskumov melanín brzdí rozvoj patologických procesov spôsobených voľnými radikálmi, stabilizuje bunkové membrány a pôsobí ako silný imunostimulátor. Pohlcuje modré svetlo a radiáciu a to mimoriadne účinne a dlhodobo. Disponuje vysokou absorpčnou schopnosťou, pomáha skvalitňovať a prečisťovať našu krv.

Poruchy súvisiace s melanínom

Albinizmus je zriedkavá porucha spôsobená veľmi malým množstvom melanínu v tele. Ľudia trpiaci touto poruchou majú bledú pokožku, biele vlasy a modré oči.

Vitiligo je dlhodobý stav, pri ktorom sa na koži tvoria bledobiele škvrny. Je to spôsobené nedostatkom melanínu, čo je pigment v koži. Vitiligo môže postihnúť akúkoľvek oblasť kože, ale bežne sa vyskytuje na tvári, krku a rukách a v kožných záhyboch. Bledé oblasti pokožky sú náchylnejšie na spálenie, preto je dôležité dbať na zvýšenú opatrnosť na slnku

Melazma je bežná porucha pigmentácie, ktorá spôsobuje hnedé alebo sivé škvrny na koži, predovšetkým na tvári.

Vedci sa domnievajú, že ďalšie poruchy môžu byť parkinsonova choroba a strata sluchu je však potrebný ďalší výskum.

Čaga sibírska a Melanín

Čaga sibírska má tmavú farbu čo je do veľkej miery spôsobené práve jej obsahom melanínu. 

Zatiaľ čo jedlé zdroje melanínu, ktoré môže telo absorbovať, sú zriedkavé, Čaga je jedným z najväčších zdrojov a obsahuje bohaté množstvo vstrebateľného melanínu, ktorý stimuluje rast a produkciu melanínu v tele.

Čaga sibírska a melanín

Vysoký obsah melanínu posilňuje melanín, ktorý sa už prirodzene nachádza v našej pokožke a tým ju chráni pred poškodením slnečným žiarením a rakovinou kože, pred vráskami alebo starnutím.